Wotum nieufności

Tom 1 cyklu W kręgach władzy

Marszałek sejmu, Daria Seyda, budzi się w pokoju hotelowym, nie pamiętając, jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnich dziesięć godzin. Jest przekonana, że stała się ofiarą manipulacji, ale nie wie, kto ani dlaczego może za nią stać.

Tymczasem Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy, podczas prac komisji śledczej odkrywa polityczny spisek sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy. Seyda i Hauer znajdują się po przeciwnych stronach sceny politycznej. Dzieli ich wszystko, ale połączy jedna sprawa...

Informacje dodatkowe o Wotum nieufności:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2017-01-11
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Wotum nieufności

Wotum nieufności - opinie o książce

Winna jestem szczerość wszystkim, którzy zaglądają na mój blog i profil. Nie przepadam za twórczością Remigiusza Mroza. Co prawda na półce w mojej biblioteczce zaszczytne miejsce zajmuje seria (niepełna jeszcze) z Chyłką w roli głównej, ale nie dlatego, że się z Mrozem polubiliśmy. To raczej skutek serialu i mojej „miłości” do Magdaleny Cieleckiej. która weszła w buty Chyłki wspaniale i wpasowała się w rolę idealnie. Ona nie zagrała Chyłki. Ona Chyłką była.

Idąc za ciosem postanowiłam dać kolejną szansę temu pisarzowi. Następny serial i znów ciekawa żeńska rola grana przez Katarzynę Dąbrowską, która całkiem dobrze radzi sobie przed kamerą. Mróz tym razem proponuje nam powieść/serię political fiction i muszę przyznać, że z tym gatunkiem nawet nieźle sobie poradził.

Jak wygląda świat polityki w ogóle, to chyba każdy laik ma jakieś tam pojęcie. A jak jest u nas? Jak przedstawił to w swojej powieści Remigiusz Mróz? Jedno mogę wam zdradzić. Na pewno nic nie podkoloryzował, nie ubarwił. Nic nie jest przedstawione, jakby się patrzyło przez różowe okulary. Świat polityki opisany przez Mroza jest bezwzględny, niesprawiedliwy i brutalny. Trzeba ciągle mieć się na baczności, bo intryganci tylko czekają na maleńki choćby błąd. A ponieważ w polityce najbardziej liczy się zwycięstwo (nie tylko w polityce), więc w walce o stołki/o władzę nie ma granic, nie ma reguł. A jeśli jakieś były, to uległy zatarciu.

Na czoło wysuwa się dwójka głównych bohaterów, niestety po dwóch stronach „barykady”: Marszałek Sejmu Daria Seyda oraz Patryk Hauer, wschodząca gwiazda prawicy. Czy odkryty spisek polityczny jest w stanie doprowadzić do tymczasowego zawieszenia broni?

Książka zaczyna się motywem, który widziałam w jakimś amerykańskim filmie albo serialu, ale za żadne skarby nie mogę sobie w tej chwili przypomnieć tytułu. Daria Seyda budzi się w pokoju hotelowym, nie wie jak się w nim znalazła ani co się z nią działo przez ostatnie godziny. Można podejrzewać różne scenariusze, ale nasza bohaterka jest prawie przekonana, że stała się ofiarą manipulacji. Czy tak jest w istocie i ewentualnie kto za tym stoi?

Najniemoralniejszą działalnością człowieka jest polityka, składa się bowiem z występków największych, najbezczelniejszych, bezkarnych i sławionych.
Aleksander Świętochowski

Szczerze przyznam, że Wotum nieufności czytałam z niemałym zainteresowaniem. Mróz stworzył dość ciekawą fabułę, która wciąga od pierwszych stron, a liczne zwroty akcji jeszcze zaostrzają apetyt. Choć książka może przysporzyć niektórym czytelnikom troszkę kłopotów przez prawno-polityczną zawartość, to czyta się dobrze, bo styl Mróz ma czytelny i język dosyć prosty.

Ponieważ to pierwszy tom, nie będzie dla nikogo zaskoczeniem otwarte zakończenie tej historii. Teraz tylko trzeba zaopatrzyć się w kolejne dwa tomy i koniecznie (czy ja napisałam koniecznie?) przeczytać – Większość bezwzględną (tom 2) i Władzę absolutną (tom 3). Jestem niezmiernie ciekawa czy te dwie książki będą w takim samym stopniu wciągające, jak Wotum nieufności. No i czekam na serialową odsłonę politycznej fikcji od Mroza.

O jasna… Mróz na tapecie u monweg…

Polityka może być brutalna i niebezpieczna. Niektóre osoby podejmują decyzję o wejściu do polityki ze względu na możliwość zdobycia władzy, a nie dla dobra kraju i jego mieszkańców. A jak jest u Remigiusza Mroza W kręgach władzy? Sami się przekonajcie. Sprawdźcie ile trzeba poświęcić dla zwycięstwa i co zrobić żeby dostać się na szczyt i z niego nie spaść.

Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2017-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 40 książek w 2017,
Jeśli jest coś we współczesnym świecie, do czego nie mogę się przemóc, co budzi moje szczere wzburzenie to polityka. Skoro tak, to jaki sens sięgania po książkę, o której wiadomo, że jej treść to nic innego jak polityka i jej niuanse?. Może by zrozumieć, by coś stało się bardziej przyjazne. Po lekturze moja sympatia do tej dziedziny życia nie wzrosła a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej będę stronić od bagna, którym okazuje się być pewien poziom władzy. Jeśli choć część z opisywanych zdarzeń ma miejsce i nie stanowi tylko jak to zgrabnie określono "political fiction" to lepiej pozostawać w ustronnym miejscu własnego domu nie wychylając się zbytnio z aspiracjami ku osiąganiu władzy. Remigiusz Mróz sprawił, że pomimo politycznej awersji nie odrzucam jego książki a nawet więcej jeśli tylko się ukaże kolejny tom, na pewno po niego sięgnę. Celem sprawdzenia, co jeszcze może być mi, zwykłemu podatnikowi zaserwowane przez wybrańców narodu. Książka Mroza nie przenosi nas w sielankową krainę w której political fiction to prawi, sprawiedliwi i stojący za swoim narodem przedstawiciele władzy, choć może Seyda nawet wydaje się być taką osobą, cóż skoro jak się okazuje w tej mętnej wodzie nie istotne są walory czystości moralnej, a każdą czystość można zbrukać.
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2017-05-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
W samym opisie książki autor zdradza tak naprawdę niewiele, dlatego nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Takie przekonanie towarzyszyło mi dosyć długo przed rozpoczęciem czytania, ale w końcu zostało zastąpione przez nadmierną ciekawość, czy ta książka okaże się godna uwagi, czy będzie to totalna pomyłka. Po poprzednim zetknięciu się z twórczością Remigiusza Mroza, czyli z "Behawiorystą" liczyłam raczej na tę pierwszą opcję. W "Wotum Nieufności" mamy dwóch głównych bohaterów: marszałek sejmu Darię Seydę oraz posła prawicy Patryka Hauera. Oboje stoją po przeciwnych stronach i choć połączy ich pewna sprawa, to mają całkiem inne cele. Mnie osobiście do gustu bardziej przypadł męski bohater, który zdecydowanie miał silniejszy charakter od swojej przeciwniczki. Jestem jednak zdania, że wszystkie znaczące postacie w tej książce wypadły dosyć dobrze i bardzo realistycznie. Za to kieruję ogromnego plusa. A teraz to co najważniejsze, czyli fabuła. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, kiedy główna bohaterka odkrywa, że jest sama w nieznanym miejscu, a do tego nie wie, co się z nią działo przez ostatnie dziesięć godzin. Potem poznajemy drugiego bohatera, który powoli zaczyna coś podejrzewać. Właściwie te dwie zagadki stanowią największą tajemnicę w książce i siłę napędową akcji. Na odkrycie musimy jednak poczekać do samego końca, bowiem w przeciągu jednej chwili życie polityczne Polski zmienia się diametralnie. "Wotum Nieufności" jest usłane mnóstwem zwrotów akcji, tajemnic, wydarzeń, których byśmy się kompletnie nie spodziewali, a do tego nieustannie towarzyszy nam ogromne napięcie i przede wszystkim wielka zagadka, którą chce się za wszelką cenę odkryć. Jest także dużo szczegółów i detali. To jest już bardzo dobra droga do literackiego sukcesu, gdyż tę książkę naprawdę chce się czytać. Czasami nawet byłam wściekła na autora, że mógł wymyślić coś tak perfidnego i po raz kolejny wywrócić wszystko do góry nogami. No i oczywiście zakończenie, które w całości powala. Wotum Nieufności Remigiusza Mroza to książka, którą czyta się z przyjemnością. Niekończące się napięcie, mroczne tajemnice i mnóstwo zwrotów akcji to prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów oraz thrillerów. Zakończenie zaś sprawia, że z niecierpliwością czekamy na dalszy tom serii. Myślę, że wypadałoby wspomnieć jeszcze o tym, że ta książka posiada realia bardzo dobrze oddające sprawę współczesnej polityki, choć mam nadzieję, że nie do końca tak jest, a zwłaszcza w naszej polskiej. Zdecydowanie polecam! Recenzja pochodzi z http://filizanka-ksiazkoholika.blogspot.com
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2017-04-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2017,
Szybko, mocno i zdecydowanie. Czy polityka to tylko zaspokajanie swoich ambicji?
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Kiedyś przeczytałam kryminał pióra Pana Mroza. Byłam kompletnie zawiedziona. Dzisiaj skończyłam czytać pierwszy tom "W kręgu władzy". Political fiction. Jestem kompletnie zachwycona ;) Wybory prezydenckie w Polsce, po rezygnacji śmiertelnie chorego, urzędującego prezydenta. Kobieta - kandydatka pierwsza w historii, która ma szansę wygrać. Mężczyzna - młody wilk, niewahający się użyć najbrutalniejszych metod. I wokół nich cyrk polityczny. Dobra fabuła, zwarta, interesująca. Ciekawe postaci. Brak nudy, marazmu. Dobra piątka to na pewno zasłużona ocena. Pan Mróz świetnie odnalazł się dla mnie w zaplatanym świecie polityki. Z niecierpliwością czekam na drugi tom!
Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-04-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 ksiażki w 2017 r.,
Ten Mróz to już nie moje klimaty, nie sięgnę po kolejny tom.
Avatar użytkownika - Montgomery
Montgomery
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki 2017,
Nie przepadam za polityką, więc myślałam, że książka okaże się nudnym wywodem na temat starania się o stołek prezydencki. Pomyliłam się. "Wotum nieufności" wciąga tak, że w pewnym momencie zastanawiamy się kto stoi za wszystkimi dziwnymi wydarzeniami. Nie mogę się doczekać kolejnej części.
Jak to u Mroza, sprawnie, ciekawie i przyjemnie. Tym razem akcja dzieje się w siatku polskiej polityki.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Political fiction w polskich realiach. Wolę serię z Chyłką.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-03-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Walka o władzę, wpływy i pieniądze osadzona w realiach polskiego Sejmu i Pałacu Prezydenckiego. Czyta się szybko i sprawnie. Mnie jednak nie zachwyciła. Chwilami "przegadana" i mieszanka miszmaszu.
Avatar użytkownika - Szczepan89
Szczepan89
Przeczytane:2021-01-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Najlepsze,

Wielowątkowa, złożona, dotykająca trudnych spraw, ale napisana naprawdę przystępnie. Mimo że akcja rozwija się dość powoli, powieść trzyma w napięciu. Thriller polityczny wysokich lotów. Liczne dygresje sprawiają, że można się sporo z książki dowiedzieć.

Avatar użytkownika - krzysztofadamski
krzysztofadamski
Przeczytane:2020-11-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Bardziej pasują mi klimaty Chyłki czy Forsta ale wszechstronne pióro Mistrz posiada więc przeczytałem.

Książka okrzyknięta polskim House of cards musiała zwrócić moja uwagę ze względu na moja miłość do tej serii zarówno w wersji brytyjskiej jak i amerykańskiej. Polskich książek political fiction również brakuje więc tymbardziej temat mnie zainteresował. Porównanie tej książki do House of cards jest adekwatne ale tylko w kontekście serialu - jeśli chodzi o książki to wspólna jest chyba tylko ich ilość. Natomiast nawiązań do serialu można się doszukać - Korodecki odgrywa tu role Douga Spencera, państwo Hauer działają podobnie jak małżeństwo Underwood. I na tym koniec podobieństw i dobrze, bo po co nam powielanie tego samego na polskich realiach? Jest bezwzględność polityki ale ona jest w polityce zawsze wiec ciężko stwierdzić czy to fikcja czy może raczej przybliżenie tego co tak naprawdę się dzieje? Nie zdradzając zbyt wiele - koniec zmusza do sięgnięcia od razu po druga cześć książki a to jest dla mnie miara sukcesu autora!

Polska political fiction. Nie lubię polityki, tak naprawdę to ona mnie mierzi. Pęd i żądza władzy, manipulacje, nienawiść, brutalna kampania wyborcza, handlowanie stanowiskami, prowokacje i zwykłe chamstwo. Książka jest fikcją literacką, ale jestem głęboko przekonana, że tak właśnie wygląda scena polityczna. Brawo panie Remigiuszu.

Avatar użytkownika - Beta10022
Beta10022
Przeczytane:2018-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Książka jest świetna!!
Doskonale zarysowane postacie, całkiem realna akcja, zaskakujące zwroty akcji, wciągające wątki.

Projekt Riese
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Projekt Riese

Projekt Riesie przedstawia losy pięciorga turystów, którzy postanawiają odwiedzić podziemne miasto, legendarny obiekt wybudowany w czasie II wojny światowej...

Seria z komisarzem Forstem (Tom 1). Ekspozycja
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Seria z komisarzem Forstem (Tom 1). Ekspozycja

,,Zawrotne tempo, mroczna zagadka i ostre pióro. Wybuchowa mieszanka!" Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej o Lipowie Termin ekspozycja ma...