Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3

Z kim w czasie studiów mieszkał na stancji Witkacy? Który polski matematyk mógł zapłacić karierą za udział w antycarskich demonstracjach? Który z wielkich pisarzy do ostatka bronił Polski choć bez trudu mógł ją opuścić, idąc w ślady większości kolegów po piórze? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszej książce Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3”.

Dwudziestolecie międzywojenne to okres, na którym III Rzeczpospolita chętnie się wzoruje. Gorące spory polityczne, magia rozbudowującej się Gdyni, heroiczna walka o scalenie ziem trzech rozbiorów – to wszystko silnie oddziałuje na wyobraźnię. Niektórych bohaterów tych wydarzeń doskonale pamiętamy: demiurgów polityki, czy pisarzy, o których do dziś uczy się w szkołach. Inni odchodzą w niepamięć.

„Zwykle z dwudziestoleciem międzywojennym kojarzymy kilka najważniejszych postaci na czele z Piłsudskim i Dmowskim, czy Żeromskim i Reymontem. W mojej książce chciałbym przedstawić tych bohaterów, o których zwykle się nie pamięta" - podkreśla Paweł Rzewuski, autor publikacji. - ,,Wielcy politycy mieli swoich współpracowników od różnych zdań Także klasycy literatury mieli groźnych konkurentów, którzy sprzedawali znacznie większe nakłady książek. Oni wszyscy tworzyli mozaikę międzywojennej Polski.”

Autor pisze m.in. o herosie literatury popularnej Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu, zapomnianym malarzu i mordercy prezydenta Narutowicza Eligiuszu Niewiadomskim, czy sławnym matematyku Lucjanie Emilu Böttcherze. Podstawę publikacji stanowią obok licznych biografii i prac naukowych, teksty źródłowe z epoki, m.in. często cytowane artykuły współczesnych bohaterom gazet oraz teksty samych bohaterów. Dzięki takiemu doborowi źródeł i częstym przytaczaniu ich treści możemy spojrzeć na opisywane postacie oczami im współczesnych, przekonując się, że były to naprawdę ważne osobistości.

„To, że pamięć o bohaterach mojej książki współcześnie często już wygasa, nie oznacza, że w swoich czasach byli oni nieznani. Wręcz przeciwnie! Na stronach „Wielkich Zapomnianych dwudziestolecia” często cytuję współczesne gazety, wspomnienia sławnych ludzi i popularne teksty z epoki, w których występują opisywane przeze mnie postacie. O ich wkładzie w życie przedwojennej Polski świadczy mnogość tych cytatów i odwołań. Stąd też tytuł mojej książki, podkreślający znaczenie tych ludzi” – wyjaśnia autor.

Paweł Rzewuski to historyk i filozof, redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii międzywojnia. To już jego kolejna książka po dwóch częściach serii „Wielcy zapomniani dwudziestolecia” oraz e-booku „Warszawa – Miasto Grzechu” przybliżającego czytelnikom historię warszawskiej prostytucji. Te oraz inne e-booki można znaleźć w sklepie portalu Histmag.org na stronie:

Informacje dodatkowe o Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3:

Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3 - opinie o książce

Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP
Paweł Rzewuski0
Okładka ksiązki - Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP

Gdzie można było znaleźć płatną miłość? Kto jej szukał? Z jakim ryzykiem się to wiązało? Kim były prostytutki i skąd brali się ich opiekunowie? Jakie...

Grzechy
Paweł Rzewuski0
Okładka ksiązki - Grzechy

Mroczne miasto bezdomnych, prostytutek i handlarzy kobiet. Żywy portret międzywojennej Warszawy. Jaka była Warszawa międzywojnia? Czy romantyczny...