Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL

Najnowsza książka jednego z najbardziej popularnych autorów książek historycznych. Jest to opowieść o ludziach, którym z różnych powodów nadano etykietę zdrajców. Autor stara się rozwikłać zagadki sprzed lat, poznać motywy działania i przebieg wydarzeń. Zaskakiwać może dobór tematów; wśród bohaterów książki znalazł się biskup Stanisław ze Szczepanowa, kanonizowany dwa wieki po śmierci, a następnie uznany za patrona kraju.

Historycy do dzisiaj spierają się o jego ocenę, a grobowiec biskupa w katedrze wawelskiej uznawany jest za jedną z największych relikwii kraju. Fakty przytaczane przez autora mogą czasami zaskakiwać, tak bardzo są odległe od stereotypów. Koper podkreśla, że historię z reguły pisali zwycięzcy. W obiegowej opinii Bolesław Krzywousty był dobrym monarchą, natomiast synonimem zdrady pozostał jego starszy brat Zbigniew. I nie miało znaczenia, że tak naprawdę, to Bolesław się zbuntował przeciwko bratu i pozbawił go władzy, a następnie życia. Niemal każde pokolenie Piastów toczyło wojny domowe wykorzystując armię państw ościennych. Ale takie były w tych czasach obyczaje i nikt się temu nie dziwił, ani specjalnie nie potępiał. Natomiast bunty możnowładców zasługują już zupełnie na inną ocenę.

Autor stara się dociec ich przyczyn, a czasami związków osobistych. Nawet w przypadku osób o tak złej renomie jak Hieronim Radziejowski, obwiniany o sprowadzenie na Polskę katastrofalnego najazdu szwedzkiego. Koper nie ogranicza się zresztą tylko do faktów politycznych, opisując dzieje targowiczan, wiele uwagi poświęca życiu prywatnemu Szczęsnego Potockiego. Zauważa, że najbogatszy magnat Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przywódca konfederacji targowickiej w życiu osobistym był człowiekiem wyjątkowo nieszczęśliwym. Inny jest natomiast stosunek autora do Aleksandra Wielopolskiego, uznanego przez potomnych za sprawcę wybuchu powstania styczniowego. Margrabia miał jak najlepsze intencje, ale jego działalność przypadła na niewłaściwy okres. I gdyby urodził się o pokolenie później, to zapewne teraz należałby do panteonu bohaterów narodowych.

Informacje dodatkowe o Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2012-11-21
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL

Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-07-25, 52 książki 2014,
Ciekawe przedstawienie kilku postaci z historii Polski, nie przytłaczające nadmiarem dat i twierdzeń. Nieco rozwleczone ku końcowi; mimo to czyta się łatwo, a fakty zapadają w pamięć.
Bardzo interesująca pozycja - działania Bolesława Krzywoustego, świetny rozdział o Chmielnickim (niezbędne tło do planowanej lektury Trylogii Sienkiewicza), ciekawy szkic nieszczęsnych poczynań Wielopolskiego, i rewelacyjne rozdziały o Wandzie Wasilewskiej i Bierucie. Do tego przystępnie napisane, czyta się od deski do deski.
Całkiem przyzwoita lektura, choć może niezbyt wnikliwa (trudno wszak w jednym niewielkim tomie zawrzeć dokładne studium kilku przypadków zdrady). Przedstawia niejednoznaczność niekiedy decyzji rzekomych czy faktycznych zdrajców. Pokazuje, jakie postępki kryją się za etykietką "zdrajca" w przypadku choćby Dzierżyńskiego czy Wielopolskiego.

Jak każda książka autora, którą przeczytałam wniosła w moją wiedzę historyczną wiele nowych informacji. Dwanaście postaci, które ponad Ojczyznę postawiły władzę, bogactwo czy wygodnictwo. Na wiele z tych negatywnych postaci ogromny wpływ  miało życie prywatne, miłości i miłostki, zwykła zawiść, tępota intelektualna czy głupota. Gdyby nie działalność opisanych w tej książce osób historia Polski mogła mieć inne oblicze. Niestety w każdym chyba kraju znajdzie się jakaś czarna owca.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2013-05-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
PRL Kartki z kalendarza
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - PRL Kartki z kalendarza

PRL Kartki z kalendarza Sławomir Koper   Subiektywny wybór prasowych felietonów Sławomira Kopra pisanych w latach 2013-2023. Przyporządkowując do konkretnych...

Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

Piękna epoka, inteligentne i piękne kobiety. Dwudziestolecie międzywojenne to prawdziwy raj dla historyka, to czasy kiedy w życiu publicznym pojawiły się...