Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

Najbardziej sensacyjna biografia roku

Historia życia Władimira Putina, którą czyta się jak kryminał

Znakomita autorka, znawczyni problematyki rosyjskiej ujawnia nieznane na ogół fakty z życia prezydenta Rosji. Skąd wziął się w KGB, czy rzeczywiście wygrywał wybory, jak naprawdę rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim, jak wiele osób wysłał na cmentarz; jakim był mężem, jakim jest ojcem i czy czuje się samotny?

Informacje dodatkowe o Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-06-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina - opinie o książce

Rosja bez fikcji

Jest rok 2000, ''Wowa'' został właśnie namaszczony na prezydenta Federacji Rosyjskiej, gdy intelektualiści upominają Europę, dostrzegają realne zagrożenie płynące z jego rozbuchanych apetytów. Żyje jeszcze Anna Politkowska, demaskująca niecne sprawki nowego przywódcy. Artyści i ludzie nauki na łamach francuskiego pisma Le Monde, apelują: Grozny został bezkarnie zmieciony z powierzchni ziemi [...]. Świat milczy, stając się współwinnym tego wszystkiego. Nie słyszymy wyraźnego potępienia Rosji. Nie widzimy nacisku dyplomatycznego, sankcji finansowych lub prawnych. Putin dziś sądzi, że na wszystko może sobie pozwolić [...].

Brzmi znajomo? Zaskakujące (zwłaszcza w obecnej sytuacji), że działalność pułkownika KGB potępiły francuskie elity, ale nie tylko. Wśród sygnatariuszy znaleźli się również Leszek Kołakowski i ks. Adam Boniecki. Przestrogi zostały zlekceważone, o czym dobitnie pisze Krystyna Kurczab- Redlich w wybornym reportażu poświęconym Putinowi. Bo tak, jest to swoiste studium przypadku, od zera po zbrodniarza.

Wowa, Wołodia, Władimir to obszerna biografia satrapy napisana z perspektywy osoby będącej świadkiem najważniejszych wydarzeń.
Autorka bywa często nazywana polską Politkowską ze względu na tematykę, którą się zajmuje (też wzmiankowała o łamaniu praw człowieka w Czeczenii), drobiazgowo analizuje życiorys Putina, wspomina o matce, dzieciństwie i dorastaniu. Dziennikarka odsłania mało interesujące, lecz pikantne wątki z jego biografii oraz te związane z okolicznościami rozpętania II wojny czeczeńskiej. Wszyscy popierający ciemiężcę Ukraińców, zarzucają jej ''obsesję" na jego punkcie.

Treść publikacji podzielona jest na kilka części, Krystyna Kurczab-Redlich rozgryza politykę rosyjskiego przywódcy, jego rzeczywiste intencje. Pisze o sfingowanych zamachach terrorystycznych (z udziałem FSB), obciążających Czeczenów. Reportażystka miała bezpośrednią styczność z Anną Politkowską. Ekspertka ds. rosyjskich obnaża źródła paranoi Władimira Putina, omawiając kwestie neurologiczne, etc. Nadmienia o fascynacji Georga W. Busha dyktatorem, uciekającego się do patosu: Zrozumiałem jego duszę. O co chodziło? Ano o rzewną, zapewne zmyśloną przez najeźdźcę Ukrainy, historię o uratowanym krzyżyku z pożaru. Katolicki prezydent USA był pod wrażeniem. Prawda jest bardziej prozaiczna, Putin dobrze zapoznał się z dossier swojego adwersarza, dowiadując się o jego przekonaniach.

Sporym walorem książki jest również obfity materiał źródłowy i liczne fotografie.

Avatar użytkownika - Rivman
Rivman
Ocena: 5, Czytam, Mam,
Wbrew kilku opiniom, określającym Polaków jako rusofobów, którzy z powodu negatywnego nastawienia do Rosji będą się tą książką zachwycać - nie zgadzam się z nimi. Ta książka to bardzo trzeźwe spojrzenie na postać Władimira Putina. Biografia ukazująca człowieka z krwi i kości, którego niekoniecznie musimy uwielbiać, jak niektórzy polscy politycy i dziennikarze. Jeśli ktoś chce choć trochę zrozumieć dzisiejszą Rosję, Putina, politykę Rosji i zarazem źródła jej skuteczności, to powinien ją obowiązkowa przeczytać. Ja ją zdecydowanie polecam. Co prawda jestem w trakcie jej czytania, ale w życiu trochę książek przeczytałem, żeby móc od początku ocenić, co warto czytać, co warto przeczytać, co warto mieć w swojej biblioteczce. Obowiązkowa pozycja dla kogoś, kogo interesuje polityka. Poza tym, Polak powinien wiedzieć, co nieco o naszym sąsiedzie. Sąsiedzie, zaliczanym do grona Wielkiego Brata. Sąsiedzie, działającym wyjątkowo efektywnie, wyjątkowo skutecznie. Często niesłusznie lekceważonym.

Trudna książka. Chyba najbardziej zaskakująca biografia jaką czytałam. Ciężka - dosłownie i w przenośni, bo na setkach stron autorka przedstawia tak niesamowite wydarzenia, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, czy to jakiś inny świat.

Avatar użytkownika - karolinamazur
karolinamazur