Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat

Inspirujące kobiety - artystki, skandalistki, uczone, ludzie biznesu, kochanki i władczynie - żyjące na przestrzeni ostatnich 200 lat Polki, których imiona nie schodziły z ust współczesnych. Co je łączy? Wszystkie przebiły się do światowych elit. Wszystkie pozostawiły trwały ślad na epokach, w których żyły. I wszystkie miały ,,pod górkę". Życie żadnej nie było usłane różami, nawet kiedy były wielbione i podziwiane. Każda skrywała jakąś tajemnicę, ból, czasem rozpacz, ale to właśnie te niewypowiedziane, głęboko tłumione uczucia pchały je do przodu i kazały wspinać się na kolejne szczyty.

W niektóre z tych biografii wręcz trudno uwierzyć, przekraczają bowiem wyobraźnię najśmielszego scenarzysty. Mistrzynie autokreacji, stworzyły same siebie, stając się żywą do dziś legendą. Zdecydowanie nie były to ,,celebrytki", jakich pełno w epoce Internetu i bulwarowej prasy, znane wyłącznie z tego, że są znane. One naprawdę kochały to, co robiły. I były w tym najlepsze.

Andrzej Fedorowicz - dziennikarz-freelancer. Publikował w "Super Expressie", "Fakcie", "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Newsweeku Historia", "Focusie", "Uważam Rze Historia" i w "wSieci Historii". Pasjonat historii, techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Autor (wspólnie z żoną Ireną) przewodnika po Wyspach Kanaryjskich oraz książki o 25 polskich wynalazkach i odkryciach, które zmieniły świat.

Irena Fedorowicz - dziennikarz i redaktor z wykształcenia i zawodu. Pracy w wolnej prasie uczyła się w pierwszej ekipie ,,Super Expressu". Była jedynym w historii cywilnym redaktorem naczelnym miesięcznika Komendanta Głównego Policji ,,Policja 997". Współpracowała z portalem Webnalist. Obecnie redaguje miesięcznik ,,Ludzie i wiara" w wydawnictwie Bauer Media.

Informacje dodatkowe o Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat:

Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Opowieści o dziesięciu Polkach, a raczej w większości o paniach polskiego pochodzenia, które podbiły świat. Najbardziej podobały mi się rozdziały o Marii Leszczyńskiej (dowiedziałam się sporo nowych rzeczy) i Tamarze Łempickiej, której obrazy uwielbiam. Lubię takie książki, a autorzy opowiadali w sposób bardzo ciekawy i wciągający. O prawie wszystkich paniach czytałam w innych publikacjach, ale i tak mi się podobało. Polecam.