Małga córka Kubiaków

Od dziecka była dorosła. Zapytana, co znaczy życie rodzinne, milczy. Ale nie ma wątpliwości - poezja była najważniejsza. Ważniejsza niż to, że byli ojcem i córką. Bo był jedynym mężczyzną, który naprawdę ją kochał. "Kochał inaczej niż pozostali"...
Marta Konarzewska w rozmowie z Małgą Kubiak, córką Tadeusza Kubiaka, z przemilczeń, wyparć, domysłów i legendy tworzy "prywatną" historię z Historią w tle. Gdzie pisarze, artyści - cała artystyczna plejada PRL-u - nocne życie, alkohol obserwowani są przez małą dziewczynkę, która wchodzi pod stół, kiedy rodzice zaczynają się kłócić. Matka jest schizofreniczką, która nie chce się leczyć. Ojciec poeta pisze wiersze również dla dzieci, a jego własne dziecko chowa przed nim alkohol... i buty. Trauma powraca przez całe życie. Miłość i nienawiść pójdą razem. A dorosła kobieta nadal zna tylko dziecięce metody na przetrwanie.

Z literackiego świata Kubiaka musiała uciec. W końcu w latach siedemdziesiątych wyjechała z Polski. Teraz wraca, ocalić pamięć o swoim ojcu, najmniej ocalając siebie i najbliższych.
Spotkanie dwóch kobiet, dwóch różnych pokoleń w rozmowie o kobiecości, miłości, użyciach i nadużyciach.

Marta Konarzewska - scenarzystka filmowa i teatralna, polonistka i redaktorka literacka. Autorka tekstów różnych gatunków i form. Autorka (z Piotrem Pacewiczem) książki "Zakazane miłości". "Seksualność i inne tabu" (2011), a także scenariusza wielokrotnie nagradzanego (m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie IFFR - główna nagroda w sekcji, Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni - nagroda ,,Złoty Pazur") filmu "Nina" (2018) w reż. Olgi Chajdas. Laureatka prestiżowego konkursu SCRIPT PRO (za scenariusz fimu Włast). Na swojej drodze filmowej spotkała m.in. Małgę Kubiak - ich współpraca i przyjaźń zaowocowała tą książką. W teatrze pracuje głównie z Agnieszką Glińską.

Małga Kubiak - ur. w 1950 r. w Warszawie, córka Danuty Kubiak, scenografki teatralnej, i Tadeusza Kubiaka, poety. Reżyserka filmu niezależnej awangardy, usiłująca zepchnąć tabu w obszar widzialny. Aktorka absolutnie czystej pornografii, pisarka upadłej powieści, wokalistka szkalujacej rzeczywistości. W 2015 roku nagrodzona Niedźwiedziem Polarnym za kino przez Tupilak - Skandynawską Organizację LGHBTQ. Twórczyni ponad 40 filmów o freudowskim podtekście i freudowskim poślizgu... Aktywistka, feministka, człowiek.
"Z Tylu Ekranu", film Malgi Kubiak, ma premierę podczas LGBT Film Festival Poland 2020 w kwietniu w Kinotece

Informacje dodatkowe o Małga córka Kubiaków:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-01-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Małga córka Kubiaków

Małga córka Kubiaków - opinie o książce

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-03-21, Ocena: 3, Przeczytałem,

Rodzina artystyczno-dysfunkcyjna

Są ludzie, którzy patrzą na twórczość w całkowitym oderwaniu od biografii autora, skupiając się na samym dziele. Sama wychodzę jednak z założenia, że dzieło nigdy nie jest oddzielnym bytem, a życiorys autora w mniejszym lub większym stopniu determinuje jego ostateczny kształt. Sięgając po "Małgę, córkę Kubiaków" przede wszystkim chciałam poznać tło twórczości poetyckiej ojca Małgorzaty, a otrzymałam dość szczegółowy obraz całej rodziny.

Przed rozpoczęciem lektury o rodzinie Kubiaków nie wiedziałam właściwie nic, więc zupełnie nie spodziewałam się tego, co Małgorzata Kubiak postanowiła opowiedzieć w rozmowie z Martą Konarzewską. Powiedzieć, że Kubiakowie - w równym stopniu artystyczni, co destrukcyjni - odbiegali od standardów typowej polskiej rodziny z tamtego okresu, byłoby ogromnym niedopowiedzeniem.

Artystyczne wpływy w rodzinnym domu Małgorzaty Kubiak na pewno miały swoje odbicie w drodze zawodowej jaką obrała. Ale to tylko jedna strona medalu. Życie z ojcem nadużywającym alkoholu oraz matką chorą psychicznie, rozwód rodziców, brak jakiejkolwiek stabilności, odcisnęły piętno w dorastającej dziewczynie. Nawet jeśli sama Małga zdaje się nie rwać włosów z głowy i twierdzić, że żyła pełnią życia, to mimo wszystko jest to bardzo smutny, momentami przygnębiający portret. Oprócz barwnej bohemy artystycznej pojawia się brak zahamowań, ciąża w nastoletnim wieku, agresywni partnerzy, kolejne nieudane związki.

Sięgając po książkę Marty Konarzewskiej nie spodziewałam się tak ciężkiego, bardzo intymnego ładunku, jaki z sobą niesie. Małgorzata Kubiak zdaje się nie mieć nic do ukrycia. Narracja jest bardzo naturalistyczna, zarówno w treści jak i w formie (tekst nie jest w ogóle "oszlifowany", wydaje się, że są to rozmowy spisane słowo w słowo), co nie każdemu czytelnikowi może odpowiadać.

Biorąc do ręki książkę ,,Małga córka Kubiaków" zastanawiałam się kim tak naprawdę jest tytułowa Małga. Przyznam szczerze, że nigdy o niej nie słyszałam.
Małga Kubiak urodziła się w 1950 r. w Warszawie. Jest córką Danuty Kubiak scenografki teatralnej i poety Tadeusza Kubiaka. Reżyserka filmu niezależnej awangardy. Bardzo odważna kobieta.
Według mnie nie miała lekko w życiu. Matka zachorowała na schizofrenię. Ojciec miał mnóstwo kochanek. Zdradzał żonę i jednocześnie był bardzo o nią zazdrosny. Był również alkoholikiem. Pewnego razu matka Małgi powiedziała stop i wystawiła jego walizki za drzwi. Nasza bohaterka bardzo to przeżyła.
Książka zawiera mnóstwo jej zdjęć. Małga popiera środowisko LGBTQ. Jest aktywistką i feministką. Sama decydowała o swoim ciele. Poddała się kilku zabiegom usunięcia niechcianych dzieci. Poza tym jest mamą i babcią. Jej rodzice już nie żyją.
Czytając jej historię ukrytą na kartkach ,,Małga córka Kubiaków" dowiedziałam się, że nauczyła się czytać mając zaledwie pięć lat.
Małga podróżowała po wielu różnych krajach. Przeżyła mnóstwo przygód. Czy czegoś w życiu żałowała?
Jak dla mnie Małga Kubiak to bardzo oryginalna i otwarta na świat kobieta. Czy prowadząc tak zwariowane życie była dobrą matką? O to trzeba by było zapytać jej dzieci.
Marta Konarzewska przeprowadziła z nią bardzo obszerny wywiad. Można śmiało powiedzieć wywiad - rzekę, w którym po kolei opisuje swoje całe życie. Każdy rozdział zawiera zdjęcia. Możecie zobaczyć na nich między innymi jej rodziców.
Pod koniec książki możecie przeczytać o losach jej babci Cecylii i innych jej przodkach.

Ogólnie bardzo ciekawa i oryginalna pozycja. Książka jest godna polecenia.

Dzięki ,,Małga córka Kubiaków" mogłam poznać główną bohaterkę oraz jej rodzinę. Mama schizofreniczka, tata alkoholik - a na jaką kobietę wyrosła Małga?
Zakazane używki nie były jej obce. Nie lubiła twardych narkotyków. Wolała palić trawkę. Co jeszcze lubiła a czego nienawidziła dowiecie się po przeczytaniu.

Powiem tak - nie jest to lekka książka, jednak mimo wszystko zachęcam was do jej przeczytania.

Czy znacie Małgę Kubiak i jej rodziców?