Wytyczne metodyki harcerskiej. Prawa przyzwyczajania a harcerstwo

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprinty wydania z 1931 roku: WYTYCZNE METODYKI HARCERSKIEJ, PRAWA PRZYZWYCZAJANIA A HARCERSTWO.

Opieram się w tym szkicu przedewszystkiem na dziełach Skauta Naczelnego Świata, gen. Baden-Powella, z których dwa wydane już w polskim przekładzie, wskazuję jako niezbędną lekturę każdego, kto chce w Harcerstwie pracować. Są to ,,Wskazówki dla skautmistrzów") i ,,Wilczęta").

Celem moim jest wyłowienie niejako z wypowiedzeń się Baden-Powella zasadniczych wskazań metodycznych pedagogiki skautowej i próba ich usystematyzowania. Oddając materjał drukowany w ,,Harcmistrzu" dla wydania w broszurze, widzę, ile ma braków, nie łatwo jednak je usunąć. Mimo to, mam nadzieję, ,,Wytyczne" przyniosą pewną korzyść harcerstwu, a może w lepszych warunkach czas i środki pozwolą na przygotowanie lepszego ich wydania.

ZAINTERESOWANIE.

Zainteresowanie chłopca sobą samym i swoim rozwojem, oto pierwszy cel harcmistrza, a zarazem jedna z głównych wskazówek dla niego. ,,Praca skautowa polega głównie na wzbudzeniu w chłopcu ambicji i chęci do uczenia się dla siebie, osiąga się to przez poddawanie czynności, które pociągają go, a które następnie uczą go przez popełniane błędy, aż, wskutek doświadczenia, zacznie wykonywać czynności prawidłowo. Różne rodzaje i szczegóły zajęć, podane w ,,Scouting for Boys", jedynie podsuwają czynności, z których drużynowy może wybrać te, które będą odpowiednie dla pozyskania różnych rodzajów chłopców" (Wsk. 18). ,,Wychowywać, to jest zachęcić chłopca do tego, aby samodzielnie się uczył, z własnego popędu, rzeczy, które pomagają w wyrobieniu charakteru" (Wsk. 48). ,,Wychowanie samego siebie, to jest to, czego chłopiec samodzielnie się uczy -- to, co pozostanie jego własnością i będzie nim kierować w późniejszem życiu znacznie więcej, niż to, co mu nauczyciel włoży w głowę na lekcji" (Sc. 234).

,,Niezbędnym warunkiem naszego systemu wychowania jest: stanąć samemu na miejscu chłopca, patrzeć na rzecz z jego punktu widzenia -- przedstawić mu przedmiot w takiej postaci, jaka mu się podoba i w ten sposób osiągnąć, by sam się uczył, a nie aby w niego wkuwać". (Sc. 311).

Cały szereg środków zmierza do tego zainteresowania chłopca swoją własną sprawnością cielesną i duchową. Wychodzi się od zaapelowania do uczuć patryjotycznych: każdy chłopiec chciałby jakoś służyć Ojczyźnie. Stawia się młodzieży przed oczy wielkie postaci historyczne, dzielnych ludzi, ideał wychowawczy będący syntezą cnót rycerza średniowiecznego -- szlachetnego Indjanina czy Zulusa -- wreszcie skauta trapera -- pioniera cywilizacji. Zachęca się w gawędach przy ognisku do naśladowania tych wzorów. Aby móc iść w ich ślady, trzeba być jak oni dzielnym, odważnym, rycerskim, wiernym towarzyszem, lojalnym podwładnym, taktownym przełożonym. Te cnoty trzeba w sobie wyrabiać -- i oto wchodzi w grę cały obfity zasób środków skautowych.

Zwyczaj obierania przez drużyny polskie Patronów z pośród wybitnych postaci historycznych, wprowadzony przez twórców naszego harcerstwa, jest konsekwentnem rozwinięciem tej myśli Baden-Powella.

Informacje dodatkowe o Wytyczne metodyki harcerskiej. Prawa przyzwyczajania a harcerstwo:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-04-01
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Wytyczne metodyki harcerskiej. Prawa przyzwyczajania a harcerstwo

Wytyczne metodyki harcerskiej. Prawa przyzwyczajania a harcerstwo - opinie o książce

Metodyka harców w przykładach
Stanisław Sedlaczek0
Okładka ksiązki -  Metodyka harców w przykładach

Szkoła za lasem. Program kształcenia starszyzny Harcerstwa Podziemnego
Stanisław Sedlaczek0
Okładka ksiązki - Szkoła za lasem. Program kształcenia starszyzny Harcerstwa Podziemnego