Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2016-03-19
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7674-234-2
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Janusz Waluś, polski emigrant w RPA, 10 kwietnia 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i jednego z prominentnych działaczy Afrykańskiego Kongresu Narodowego, walczącego z apartheidem. Wspólnikiem Polaka był Clive Derby-Lewis, wysoko postawiony członek Partii Konserwatywnej. Wybuch krwawego konfliktu został wówczas zażegnany, a rok później Nelson Mandela został pierwszym czarnym prezydentem RPA.

Książka opowiada całą złożoną historię państwa białych emigrantów i czarnych ruchów narodowo-wyzwoleńczych, aż do dramatycznej kumulacji. Pokazuje splot losów polskiego emigranta, który przybył do RPA w 1981 roku, z wydarzeniami w jego nowej ojczyźnie i proces utożsamiania się z jej ówczesnym porządkiem. Autor dopowiada dwudziestoletni ciąg dalszy: niekończące się spekulacje na temat kulis zamachu, rosnącą legendę Chrisa Haniego, dramat więźniów – Janusza Walusia i Clive Derby-Lewisa, skazanych za zabójstwo polityka na karę śmierci zamienioną na dożywotnie więzienie, i ich bezskuteczne starania - najpierw o amnestię, a od kilku lat o warunkowe zwolnienie.

Kup książkę Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia

Opinie o książce - Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia

Inne książki autora
Kamil Glik. Liczy się charakter. Autoryzowana biografia
Michał Zichlarz0
Okładka ksiązki - Kamil Glik. Liczy się charakter. Autoryzowana biografia

Niewielu wierzyło w jego talent. Były selekcjoner twierdził, że nie nadaje się do kadry, Janusz Filipiak porównał do starej škody, a prezes Odry Wodzisław...

Reklamy