Okładka książki -  Zawisza Czarny. Aragonia

Data wydania: 2015-03-24
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63035-71-6
Dodał/a książkę: edytka222

Nadchodzi koniec XIV wieku, najbardziej burzliwego stulecia w dziejach średniowiecznego świata. Wstrząsana kryzysami Stara Europa, gdzie czarna śmierć zabiła jedną trzecią ludności, przygląda się narodzinom nowej potęgi na wschodzie: Polski. W Aragonii sławę zdobywa Il Nero, rycerz nieznanego pochodzenia; narrator powieści, młody Żyd z Saragossy, Aaron Abnarrabí, pisał: „owego śmiałka tak wówczas nazywaliśmy (Il Nero, czyli Czarny) z uwagi na ciemną barwę zbroi i okrycia, w których pojawiał się na turniejach. W Saragossie wiedziano o nim wówczas tylko tyle, że nie pochodził z żadnego hiszpańskiego królestwa, gdyż heroldowie nie rozpoznawali jego znaku. Mówiono, że przybył z północy Italii, stąd jego włoski przydomek”. Większość bohaterów powieści wzorowana jest na postaciach historycznych. Część z opisywanych wydarzeń jest dziełem inwencji autora, większość jednak faktycznie miała miejsce, jak choćby wojna Dwóch Piotrów, pogromy Żydów z 1391 roku, walka o zamek Loarre, festyn w Daroce, czy wreszcie pojedynek Zawiszy Czarnego z Juanem de Aragón.

„Zawisza Czarny. Aragonia” to powieść historyczna osadzona w realiach epoki późnego średniowiecza. Autor w umiejętny sposób wprowadza czytelnika w fascynujący świat Korony Aragonii. Odmalowany obraz jest niezwykle sugestywny. Fikcja miesza się z prawdą historyczną. Gdzie i w jakim stopniu? Odpowiedzi na to pytanie znajdzie czytelnik na kartach tej pasjonującej powieści.
prof. Stanisław A. Sroka, mediewista

Bujność narracji, plastyczna panorama kultur, ludzkich losów, dramatycznych zwrotów akcji oraz alians imponującej faktografii z autorską wyobraźnią przypomina światowe bestsellery: "Filary ziemi" Kena Folletta czy "Katedrę w Barcelonie" Ildefonsa Falconesa.
dr Krzysztof Piątkowski, antropolog kultury, „Twoja Księgarnia”

Kup książkę Zawisza Czarny. Aragonia

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Przeczytane:2015-04-14, Przeczytałem,
Nieczęsto zdarza się, że autorzy powieści historycznych potrafią odnaleźć równowagę pomiędzy wciągającą akcją a wiernością historycznym realiom. Najczęściej albo skupiają się na mrożących krew w żyłach wydarzeniach, po macoszemu traktując historię, albo też pogrążają się (i akcję zarazem) w wielostronicowych opisach, zwyczajnie czytelników nudząc. Inaczej mówiąc: najczęściej uzyskujemy interesującą powieść lub dobrą książkę historyczną. Powieści historyczne z prawdziwego zdarzenia to rzecz nadzwyczaj rzadko spotykana. Odważnym więc zabiegiem jest zadeklarowanie już na okładce, że dana publikacja jest reprezentantką tego gatunku. Jednak w przypadku książki Szymona Jędrusiaka określenie takie wydaje się najzwyczajniej w świecie trafne. Zawisza Czarny. Aragonia daje czytelnikowi wszystko, co obiecuje. A nawet nieco więcej. To kawał solidnej powieści historycznej, która zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników gatunku. To także kawał prawdziwej literatury nie tylko dla koneserów. Mamy w powieści Szymona Jędrusiaka dwóch wiodących bohaterów. Pierwszym jest, oczywiście, tytułowy Zawisza Czarny. Rycerz bez skazy, bohater frazeologizmu, uwieczniony przez Jana Matejkę w powieści nabiera wreszcie mniej spiżowego wymiaru. Kocha i nienawidzi, walczy, ale ucieka się też do podstępu, uwodzi i szybko staje się czytelnikom postacią naprawdę bliską, po ...

Opinie o książce - Zawisza Czarny. Aragonia

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2017-03-26, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Sensacja w historycznym wydaniu z polskim akcentem w tle. Tak bym właśnie streścił tę książkę w jednym zdaniu (jeśli byłaby rzecz jasna taka konieczność, jedno zdanie nie odda bowiem wszystkiego). Nie jest to, wbrew pozorom i na przekór tytułowi historia tylko i wyłącznie o legendarnym Rycerzu z Garbowa. Postać ta jest wręcz, jakby się tak zastanowić, jedynie tłem tej książki... i pojawia się na scenie dopiero w pewnym, odległym dosyć, momencie (co też, jak mniemam, jest głównym argumentem w rękach przeciwników tejże lektury). "Aragonia" jest tak naprawdę opowieścią o feudalnej Hiszpanii u schyłku XIV wieku, snutą przez żydowskiego narratora; w fabule prym wiodą spiski, intrygi, ekonomiczne spory i machinacje zmierzające do obalenia szlacheckich rodów, a, w konsekwencji, być może również i najważniejszych osób ma królewskim dworze... Typowa, późnośredniowieczna rzeczywistość w pigułce, w tym przypadku literacko osadzona na Półwyspie Iberyjskim... Czy to jednak źle? Ja tak nie uważam. Widziałem tę "plakietkę" nadaną temu tytułowi w kilku miejscach, i chyba wypada się zgodzić (lecz w dobrym znaczeniu tych słów): to taki książkowy historical thriller. Ogólnie rzecz biorąc zupełnie się nie zgadzam z opiniami in minus odnośnie tej lektury. Zgoda, nie jest to może rzecz tylko i wyłącznie o Zawiszy, ale... czy jest to takie straszne? Samego Zawiszę w roli pierwszoplanowej mamy w zasadzie, i tu zgoda, może przy okazji jakiegoś turnieju rycerskiego, lecz ta książka jest pozycją z gatunku pewnej fikcji historycznej, a o cóż, tak naprawdę, w takim gatunku chodzi? Według mnie o dobrą opowieść osadzoną w rzeczonych, historycznych, realiach. A to od Pana Jędrusiaka dostajemy. Z dodatkiem uwielbianego przeze mnie szczęku oręża w tle! A zatem... czy rzeczywiście jest na co narzekać? Sądzę, że wręcz przeciwnie. Gorąco polecam. Rzecz jasna nie każdy po lekturze (z wymienionych już wcześniej powodów) będzie zadowolony, lecz jeśli podczas lektury nie będziemy trzymać się kurczowo własnych wyobrażeń, to okaże się, że mamy w rękach naprawdę fajną książkę traktującą o Królestwie Aragonii w przededniu jego największej chwały. I to ze świetnie zarysowaną charakterystyką i społeczeństwa i panujących w nim stosunków, z domieszką intryg i dyplomatyczno-ekonomicznych zawirowań. A to naprawdę ciekawa rzecz, Zwłaszcza (lecz nie tylko) dla pasjonatów historii; o rzeczach tu opowiedzianych nie zawsze dowiemy się w szkole. Serdecznie dziękuję Forever Young Books oraz Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki! Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://cosnapolce.blogspot.com/2017/03/zawisza-czarny-aragonia-szymon-jedrusiak.html Zapraszam!
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 (327) książek w 2015 roku, Historyczne, Mam,
Po tej książce spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Bohaterem, a zarazem narratorem całej historii jest Aaron Abnarrabi, Żyd mieszkający w Aragonii. I tak naprawdę po przeczytaniu całej książki ciężko jest mi napisać o czym tak naprawdę jest, poza tym, że rzecz dzieje się w średniowieczu, ukazane zostały stosunki pomiędzy Żydami a okoliczną ludnością, nie zawsze przyjazne i sympatyczne, jakby chciał bohater. Motyw tytułowego Zawiszy także potraktowany jest po macoszemu. Rycerz przewija się tam gdzieś w tle i pomimo, że więcej jest go na końcu książki, mam wrażenie, że jest wręcz postacią nie drugo-, lecz trzecioplanową. Sięgając po tą pozycję myślałam, że przeczytam dobrą książkę historyczną o tym sławnym polskim rycerzu, a tak naprawdę odkryłam, że jest to bezbarwny twór o perypetiach młodego żydowskiego mężczyzny. Cóż może, gdyby miała tytuł bardziej adekwatny do treści, po którym wiedziałabym czego mogę oczekiwać wewnątrz, mój zawód nie byłby tak wielki.
Avatar użytkownika - MelchiorABC
MelchiorABC
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 5, Przeczytałem,
Niebanalna książka. Kompletne zaskoczenie, ale dobre czytanie.
Avatar użytkownika - Ewaj
Dizzy
Zawisza Czarny. Droga do króla
Szymon Jędrusiak0
Okładka ksiązki - Zawisza Czarny. Droga do króla

Intryga polityczna i polsko-krzyżacka wojna wywiadów, sięgająca daleko poza granice obu państw. Druga połowa XIV wieku. Polska znajduje się w żelaznym...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński