Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu

Przedstawiamy książkę Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu autorstwa Deepaka Chopry - amerykańskiego lekarza hinduskiego pochodzenia, jednego z najpopularniejszych na świecie duchowych autorów. Zdrowie doskonałe to praktyczny przewodnik opisujący stosowanie starożytnej wiedzy Ajurweda w codziennym życiu, a zarazem doskonałe wprowadzenie do staroindyjskiego systemu leczenia, który ma gwarantować wolność od chorób dzięki utrzymywanej w równowadze świadomości i rozszerzania jej na ciało. Deepak Chopra przedstawia kompleksowy program leczenia umysłu i ciała dostosowany do indywidualnych potrzeb, pomaga określić typ duchowo-cielesny, co staje się podstawą odpowiedniej diety, sposobów radzenia sobie ze stresem oraz ćwiczeń fizycznych. Rezultatem tak dopasowanego do indywidualnych potrzeb programu ma być przywrócenie naturalnej równowagi między ciałem i umysłem, witalności oraz długowieczność, czyli osiągnięcie zdrowia doskonałego. Drugie wydanie poradnika Zdrowie doskonałe zostało uzupełnione o wyniki najnowszych badań.

Informacje dodatkowe o Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-74-14314-1

Kup książkę Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu

Zdrowie doskonałe. O harmonii ciała i umysłu - opinie o książce

Deepak Chopra w swojej książce ,,Zdrowie doskonałe", pokazuje, co powinniśmy zrobić, by nie pojawiały się u nas choroby i podpowiada jak przywrócić naszemu ciału naturalny rytm.

Książka miała swoją pierwszą amerykańską premierę 14 kwietnia 1990 roku. Po raz drugi ukazała się w nowej oprawie 20 lutego 2001 roku, ale też w wersji poszerzonej, gdyż autor uwzględnił w niej najnowsze badania nowe techniki terapeutyczne i własne doświadczenia. W Polsce ukazała się po raz pierwszy 27 października 2007 roku i teraz ponownie w 2021 roku, ale zawarta w niej wiedza jest cały czas aktualna. Ja miałam wersję najnowszą, czyli z 2021 roku.

Deepak Chopra podzielił przedstawiany materiał na trzy części tematyczne, które z kolei zostały złożone z kilku mniejszych rozdziałów. Przybliża poszczególne zagadnienia bardzo przystępnie. Wszystko ułożone zostało przejrzyście, dlatego bez problemu zawarta w książce wiedza jest zrozumiała. Całość uzupełniają rysunki, zwłaszcza w części ostatniej, która ma charakter praktyczny.

,,Zdrowie doskonałe" to publikacja, która całkowicie jest poświęcona ajurwedzie, która wyróżnia trzy typy osobowości: wata, pitta i kapha, według których powinniśmy układać swoje codzienne nawyki. Dzięki zamieszczonemu testowi, możemy określić, jakim typem jesteśmy, ale następnie poznajemy główne techniki uzdrawiania zaczerpnięte z tradycji ajurwedy, która uwzględnia to, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego błędem jest podchodzenie do pacjenta w ten sam sposób i według standardowych schematów.

W poszczególnych rozdziałach autor dokładnie omawia zasady ajurwedy, przybliża jej historię, przedstawia korzyści i uczy wprowadzania jej zasad do naszego życia. W swojej publikacji podpowiada, w jaki sposób do niej dotrzeć, by wszelkie problemy zdrowotne, a wraz z nim szybkie starzenie się zostały odsunięte na dalszy plan, a nawet całkowicie zniknęły. Przedstawia koncepcję mówiącą o tym, że ,,w każdym człowieku istnieje przestrzeń wolna od chorób i bólu". Następnie zaprasza do poznania przestrzeni zwanej ZDROWIEM DOSKONAŁYM, którą każdy z nas posiada i to od nas zależy, jak bardzo wejdziemy w nią swoją świadomością. Poznajemy mechanikę kwantową ciała, która leży u podstaw wszystkiego, czym jesteśmy, a zwłaszcza dotyczy tego, czego nie widzimy: myśli, emocji, białek, komórek i organów.

Deepak Chopra uświadamia, że nasze ciało to złożony mechanizm, które funkcjonuje na zasadzie naczyń połączonych, gdyż także w naszym organizmie jedna część jest zależna od drugiego i wzajemnie na siebie wpływa. Z tego względu postrzegać należy nasz organizm, jako całość. Rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej, gdyż medycyna konwencjonalna podchodzi do zdrowia wybiórczo i skupia się tylko na danym organie, który akurat w danym czasie nie funkcjonuje prawidłowo. Poza tym lekarze wciąż koncentrują się na usuwaniu dolegliwości, nie szukając przyczyn ich pojawiania się. Ich rolą powinno być utrzymanie zdrowia pacjenta, a nie ciągłe jego naprawianie.

Tytułowe ZDROWIE DOSKOAŁE jest programem, według którego działa The Chopra Center for Well Being w Kalifornii, a jego założycielem jest znany na całym świecie lekarz i propagator naturalnych terapii Deepak Chopra. Jego wieloletnie doświadczenie i dowody na skuteczność jego metod są gwarancją, że przedstawiona wiedza w publikacji ,,Zdrowie doskonałe" jest właściwą ścieżką do zdrowia. Każdy chciałby być zawsze zdrowy i młody, lecz wiadomo, że w rzeczywistości nie jest to możliwe, ale jest możliwe utrzymanie ludzkiego organizmu na takim poziomie, by cieszyć się dobrą kondycją, witalnością i samopoczuciem przez długie lata.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater.

Prawa obfitości i bogactwa
Chopra Deepak0
Okładka ksiązki - Prawa obfitości i bogactwa

W książce autor umiejętnie łączy starożytną mądrość Wschodu z osiągnięciami współczesnej nauki Zachodu. Wychodzi z założenia, że przyrodzonym, naturalnym...

Muhammad. Opowieść o ostatnim proroku
Chopra Deepak0
Okładka ksiązki - Muhammad. Opowieść o ostatnim proroku

W VII w. naszej ery, wśród pustynnych piasków, plemiennych walk i gwaru zatłoczonych ulic Mekki rodzi się religia, która w szybkim...