Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

Czwarty tom cyklu „Zemsta i przebaczenie” Sytuacja polityczna na świecie zaczyna przybierać niespodziewany dla III Rzeszy obrót. Państwa sprzymierzone oraz Związek Radziecki powoli ujarzmiają niezwyciężone dotychczas Niemcy. W Polakach budzi się nadzieja, jednak niektórzy patrzą z niepokojem na poczynania Stalina. Nadchodzi czas powstania warszawskiego, zdobycia Berlina przez Armię Czerwoną i dramatycznych dla Polski konferencji w Teheranie i Jałcie. Bohaterowie kolejny raz stają przed trudnymi wyborami, a ich siłą napędową są miłość i przyjaźń. Czy uda się pozostać wiernymi wyznawanym dotychczas wartościom, czy też kolejny raz zwycięży egoizm i chęć chronienia życia za wszelką cenę? A może ludzkie tragedie pozwolą inaczej spojrzeć na drugiego człowieka i wyzwolić nowe pokłady altruizmu?

Informacje dodatkowe o Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2017-11-14
Tytuł oryginału: Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa.
Język oryginału: POLSKI

Kup książkę Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-11-08, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2015,

"Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek. Oszukujemy innych i siebie samych. Bo czasami inaczej się nie da".

Po przeczytaniu trzech tomów rewelacyjnej, polecanej przeze mnie, sagi wojennej Joanny Jax, byłam przekonana, że autorce nie uda się jeszcze bardziej zwiększyć tempa akcji. Nie da się uwikłać bohaterów w jeszcze większe kłopoty i obarczyć ich kolejnymi dylematami. A jednak, fabuła "Morza kłamstwa" pokazała, że się da. Dzięki tej części zemsta i przebaczenie zyskały kolejny dla mnie wymiar poznawczy.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków". "Morze kłamstwa" to czwarty tom sagi pt. "Zemsta i przebaczenie".

II wojna światowa zaczyna zmierzać ku nowemu rozdziałowi. Związek Radziecki wraz ze sprzymierzeńcami powoli pokonują III Rzeszę. W Polsce trwają zaś przygotowania do wybuchu Powstania Warszawskiego. Tymczasem w życiu Alicji Rosińskiej, Hanki Lewinówny, Juliana Chełmickiego, Igora Łyszkina i Waltera von Lossowa pojawiają się kolejne problemy. Miłość i przyjaźń przybiera bowiem wiele barw i ich odcieni.

Czwarty tom sagi Joanny Jax to prawdziwy rollercoaster, gdyż już od pierwszej strony tej części, zostałam niemalże wrzucona w niezwykle intensywny wir wydarzeń. Autorka nie pozwoliła mi nawet na chwilę oddechu, gdyż z rozdziału na rozdział, byłam zaskakiwana kolejami losów głównych bohaterów. W ich życiu pojawiają się bowiem kolejne dylematy miłosne, spektakularne ucieczki, amnezja, rozczarowania i śmierć. Wiele z tych wątków mnie zaskoczyło, a wspomniana wcześniej śmierć, ogromnie zasmuciła. Joanna Jax zwyczajnie nie daje nawet na chwilę odpocząć wykreowanym przez siebie postaciom i ciągle od nowa, poddaje ich próbom, które nie zawsze okazują się niestety zwycięskie.

Bardzo ważną warstwą w tym tomie jest warstwa historyczna, która dotyka tematu, jaki nadal dzieli wielu naszych rodaków. Joanna Jax dotknęła bowiem wrażliwej płaszczyzny, jakim jest Powstanie Warszawskie. Autorce udało się odmalować panującego wówczas w narodzie ducha walki, jednocześnie pokazując tę drugą stronę medalu, czyli poddawanie w wątpliwość zasadności wydania rozkazu wybuchu walki, biorąc pod uwagę brak przygotowania Polaków. Autorka nie boi się ustami bohaterów zadać trudnych pytań i ukazać całej bezsensowności tylu śmierci naszych rodaków. To bardzo mocno zaakcentowany wątek, bolesny i wywołujący sporo przemyśleń orz osobistych refleksji.

Z każdą, kolejną częścią tej serii, losy ukazanych w niej bohaterów, wciągają jeszcze bardziej. "Morze kłamstwa" to niespodziewane zwroty akcji i zupełnie nieprzewidywalne wybory ludzi, którzy w wojennej zawierusze dziejowej egzystują na granicy życia i śmierci. Ten tom to jedno, wielkie zaskoczenie!

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek. Oszukujemy innych i siebie samych. Bo czasami inaczej się nie da.”

Ależ emocje zafundowała autorka swoim czytelnikom czwartą częścią cyklu „Zemsta i przebaczenie – Morze kłamstwa”.

Fenomenalny cykl, rewelacyjna czwarta część!

I myślę, że to właśnie ta czwarta część najbardziej mnie wciągnęła i tak zwyczajnie chwyciła za serce. Pozostaję pod wielkim wrażeniem, fabuły!

Już sam opis Powstania Warszawskiego przeszywał mnie aż po same trzewia.  Jak mogłoby być inaczej?! Czytałam z wielkim skupieniem i co tu dużo mówić, bólem serca. Płakałam w chwilach, w których moi ulubieni bohaterowie przechodzili najbardziej dramatyczne, ale i najszczęśliwsze momenty!  Tak bardzo zżyłam się z wykreowanymi przez autorkę postaciami! Pozostaję pod wielkim wrażeniem, fabuły!

„Morze kłamstwa” niesamowicie wzrusza, trzyma w niepewności o dalsze losy głównych bohaterów. Odczuwamy wszystkie uczucia targające bohaterami. Ich ból, tęsknotę, dojmujące osamotnienie. Z wypiekami na twarzy, śledzimy sercowe rozterki. Przeżywamy ich walkę o przetrwanie nie tylko w okupowanej Warszawie ale także na wsi. Okrutny, przewrotny los, otaczająca rzeczywistość rozdziela kolejny raz kochających się ludzi, przyjaciół. Jak potoczą się dalej ich losy? Dzielna Alicja .., Pełen wzniosłych ideałów Julian… Marząca o powrocie do swojej kariery Hania… Nieprzewidywalny Igor… Wrażliwy Walter… Co z „Karym”, co z Weroniką? Szymek, Emil… plątanina myśli i domysłów… Czy dane im będzie jeszcze się spotkać? Co jeszcze szykuje dla nich przeznaczenie? Czy po trudach i cierpieniu pisane są im spokój i szczęście?

Autorka pozostawia czytelnika z wielkim niedosytem i niecierpliwym oczekiwaniem na kolejną część.

Jak przyjdzie mi żyć do tego czasu? Jak żyć? Naprawdę nie wiem…

Dziękuję za to ARCYDZIEŁO!!!

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2022-09-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Ciąg dalszy II wojny światowej. Wojna nadal trwa a główni bohaterowie uwikłani są w niezwykle zawiłe wydarzenia ( nie tylko wojenne ). W dodatku między nimi zachodzą niejednoznaczne relacje przez co. nie mają możlwiwości życia w zgodzie. Julian nadal nie jest pewien co czuje do Alicji, która jak dotąd wydawała  mu się miłością jego życia. Alicja także nie ma pewności co czuje do Juliana - czy to miłość czy tylko zauroczenie / fascynacja? Igor nadal pełni powierzone mu misje dla Związku Radzieckiego a jego ukochana Hanna musi ukrywać się przed niebezpiecznym wrogiem... Jak poradzą sobie bohaterowie podczas II wojny światowej? Czy uda im się odnaleźć w tych trudnych życiowych sytuacjach?

"Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa" odnosi się do dalszych losów kilku bohaterów. Sam tytuł zastanawia, gdyż bohaterowie skrywają liczne tajemnice i mają niejedno na sumeiniu. Akcja toczy sie w czasach II wojny światowej.

Julian Chełmicki dzielnie pełni odpowiedzialne misje na rzecz podziemnego państwa polskiego. Nieraz z nich wychodzi cało, jednakże .... od dłuższego czasu jergo relacje z Alicją znacznie się pogorszyły, gdyż ukochana Juliana z jakiegoś powodu zaczęła traktować go niemile, a nawet z pogardą. Między parą zaczyna dochodzić do kłótni  i nieporozumień. Na skutek wydarzeń wojennych Alicja poznaje innego mężczyznę również pełniącego ważne obowiążki względem Polski.Igor jako zagorzały bolszewik stara się wypełniać sumiennie swoje obowiązki wobec Zwiążku Radzieckiego. Tymczasem Emil prowadzi przestępcze życie i ma na sumeieniu wiele ofiar. Czasem wspomina swoją siostrę Hannę i ma wyrzuty sumienia, żę to z jego powodu sisotra znajduje się w opałach. Walter von Lossow,  niegdyś niemiecki oficer, znajduje się w niezwyklr trudnym położeniu, z którego wychodzi cało z pomocą pewnego przyjaciela.

Po przeczytaniu książki Joanny Jax mam mieszane uczucia z kilku powodów. Piewszym z nich jest sam tytuł powieści, który w bardzo plastyczn sposób przedstawia obraz nie tylko kilku głównych bohaterrów ale samego społeczeństwa z kilku narodowości - polskiej, niemieckiej, rosyjskiej, żydowskiej... "Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa " - główni bohaterowie nie żyja ze sobą w zgodzie, a co więcej oprócz złożonych relacji i emocji do głosu dochodzą nie tylko wzajemne pretensje, ale też półprawdy i kłamstwa. Julian, niegdyś zakochany w Alicji, decyduje się na rozstanie z nią. Kobieta wydaje się rozczrowana postawą ukochanego mężćzyzny i ostatecznie podąża własną drogą. Igor jako bolszewik nadal prowadzi samotne i pełne niebezpieczeństw życie, choć nieraz wspomina Hannę, z którą chciałby się widywać. Hanna także ma niejedno na sumieniu  i tęśkni za Igorem. Związek Igora i Hanny staje się kruchy i niepewny a zarazem pełen sprzeczności, tajemnic i niedopowiedzeń.

"Morze kłamstwa" - tytuł adekwatny zarówno do wydarzeń społecznych jak i politycznych. Dwa państwa, III Rzesza i Związek Radziecki, prowadzą masową propagandę, często kosztem zwyklych ludzi nie mających zbyt wiele współnego z wojną i polityką. Rywalizując niędzy sobą tworzą przy okazji odmienną ( wręcz zakłamaną ) wizję rzeczywistości.

Ksiązka ukazuje nie tylko emocje i nastrój panujący wśród ludzi róznej narodowości, ale też polityczną i przwrotną grę dyplomatów i polityków. Wydawać by się mogło, iż cały świat skupiony był głównie na dyplomacji, z daleka od prawdziwej rzeczywistości. Powieść zdecydowanie zasługuje na uwagę. Do refleksji.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

"Zemsta i przebaczenie" to cykl o bohaterach rzuconych w wir wydarzeń historycznych XX wieku. Miłość i przyjaźń wystawione na próbę. Wszechobecna śmierć, nieustający strach i trudne wybory. Walka o życie, o człowieczeństwo. Wyjątkowi i różnorodni bohaterowie, którzy muszą podjąć decyzje, których konsekwencji nie da się przewidzieć.

Gorąco polecam.

Najbardziej męcząca część. Podtytuł "Morze kłamstwa" bardzo adekwatny. I Chyba właśnie te kłamstwa, niedomówienia, przemilczenia, niedopowiedzenia wpłynęły na moje znużenie cyklem. Czasy trudne i nieprzewidywalne, ludzkie emocje rozchwiane i nieodgadnione, tęsknota za spokojem i miłością, zdrowiem i sytością. Dość głodu, bólu i poniewierki. Część bohaterów wierzy, że zbliżający się koniec wojny przyniesie lepsze czasy. Ale czy aby na pewno? Chwilę odpocznę i ponieważ nie lubię zostawiać niedoczytanych pozycji, cykli czy sag rodzinnych rezerwuję w bibliotece kolejną część.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2020-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 2020,

Ten tom oceniam nieco wyżej od pozostałych głównie za przedstawienie bezsensu Powstania Warszawskiego. W dalszym ciągu perypetie miłosne są najsłabszą stroną tej wielotomowej powieści.

Avatar użytkownika - Gramona97
Gramona97
Przeczytane:2019-04-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Myślałam, że nie da się już bardziej zagmatwać losów tych nieszczęśników, ale pani Jax jest niezmordowana. Ładunek emocjonalny każdej z tych części jest czasami aż tak przytłaczający, że trzeba głębiej oddychać zanim znów wróci się do tekstu. Czy kłamstwo może wyzwolić, czy kłamstwo może dać nadzieję, ale na pewno kłamstwo może zabić. Czas powstania Warszawskiego, czas końca piekła wojny, ale czy na pewno czas spokoju. Dla jednych nowa możliwość na przetrwanie, dla drugich czas ucieczki, by z dala zacząć od nowa. Czy świat zbudowany na kłamstwie może przetrwać?

Córka fałszerza tom 3
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Córka fałszerza tom 3

Opowieść o grupie ludzi, których młodość przypada na burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początku istnienia III Rzeszy. Młoda Żydówka o niezwykłym...

Jesienne pożegnanie
Joanna Jax 0
Okładka ksiązki - Jesienne pożegnanie

Nadszedł rok 1978, w który świat wita papieża Polaka. Władze w kraju zaczynają panikować, kryzys zaczyna się pogłębiać, a SB nie przestaje nękać opozycjonistów...