Płonący most

Tom 2 cyklu Zwiadowcy

Królestwo Araluenu przygotowuje się do wojny z okrutnym baronem Morgarathem. Will, zwiadowca Gilan oraz Horace otrzymują ważne zadanie - wyprawiają się do sąsiadującej z Araluenem Celtii, by wezwać jej władcę na pomoc w walce z najeźdźcą. Gdy docierają na miejsce, ich oczom ukazuje się przerażający widok - wioski Celtii są opustoszałe, wiatr hula po zniszczonych zabudowaniach, na gościńcach zaś królują bandyci. Od wyczerpanej, niemal umierającej z głodu dziewczyny, bohaterowie dowiadują się, że Morgarath uprzedził ich zamiary - zaatakował Celtię, porwał górników, a króla i jego ludzi odrzucił daleko na południe

Gdy Gilan wyrusza z wieściami do Araluenu, Will, Horace i Evanlyn odkrywają, że plan diabolicznego hrabiego jest dalece bardziej wyrafinowany, niż mogliby sądzić. Tylko dni dzielą Morgaratha od wybudowania mostu, który pozwoli mu przerzucić armię na ziemie królestwa. Nie ma czasu, by poinformować o tym władcę, Will i Horace muszą wziąć sprawę we własne ręce. Ale spalenie mostu do dopiero początek kłopotów.

Informacje dodatkowe o Płonący most:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2009-04-22
Tytuł oryginału: The Burning Bridge
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Kup książkę Płonący most

Płonący most - opinie o książce

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2022-03-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Brak wiary w siebie jest jak choroba. Jeśli stracisz panowanie nad nią, twoje wątpliwości staną się rzeczywistością."

Will to wychowanek sierocińca w Redmont, który został wybrany przez Halta i szkolony na zwiadowcę. Bohater znalazł się w grupie pięćdziesięciu najlepszych z najlepszych. Został wybrany do elitarnej grupy, która dbała o bezpieczeństwo kraju. Chłopiec pokazał, że zasłużył na daną mu szansę.
Tym razem, wraz z Gilan’em i Harace'm, udaje się do Celtii, by przekazać królowi pismo namawiające go do włączenia się w walkę przeciwko Morgarathowi. Na miejscu okazało się, że wysłannicy króla spóźnili się… Jakie przygody spotkają bohaterów? Czy chłopiec potwierdzi, że zasługuje na miano zwiadowcy?

Will zyskał moją sympatię od pierwszych stron 1 tomu i nic się nie zmieniło po przeczytaniu kolejnego. Potrafi wykorzystać wiedzę przekazaną mu przez Halta, myśli strategicznie, dogłębnie analizuje i planuje. Jego przyjaciel Horace, rekrut Szkoły Rycerskiej, stał się odważnym młodym człowiekiem, który zna wartość słowa „przyjaźń” i znaczenia słowa „odwaga”. Chłopcy nie rywalizują ze sobą, a współpracują. Pojawiła się Evanlyn, dziewczyna, która nie ustępuje w niczym bohaterom. Kim jest?
To powieść, która oprócz przyjemności czytania, daje mi przykłady właściwego postępowania. Również i ten tom czytało mi się z dużą przyjemnością i ciężko było mi się od niego oderwać. Książka pokazuje, że należy być konsekwentnym w swoim postępowaniu, warto oddać się bez reszty temu w co się wierzy i do czego się zmierza oraz że należy wyciągać wnioski z popełnianych błędów. Zaś przyjaźń może nas zaskoczyć i zrodzić się między osobami, które nie miały „dobrego” początku znajomości.
Szybka akcja, ciekawa fabuła, barwne opisy i interesujące losy bohaterów przyciągają i „zmuszają” do sięgnięcia po kolejny tom.

„Jeśli nie rozumiesz przyczyny, dla której coś się dzieje, zadaj sobie pytanie: co z tego czegoś może wyniknąć, a przede wszystkim - kto na tym skorzysta?".
Gwarantuję Ci, że Ty na pewno skorzystasz na przeczytaniu tej książki.

"Brak wiary w siebie jest chorobą. Jeśli stracisz panowanie nad tym, wątpliwości staną się twoją rzeczywistością."

Królestwo Araluenu przygotowuje się powoli do nieuchronnej wojny z mrocznym Morgarathem. W tym czasie nasz główny bohater Will, jego kolega Horace oraz zwiadowca Gilan otrzymują zadanie. Muszą udać się do sąsiadującej z królestwem Celtii, by wezwać jej władcę na pomoc. Po dotarciu na miejsce orientują się, że tu już od jakiegoś czasu dzieje się coś złego, a mieszkańcy jakby wyparowali. Na swojej drodze spotykają tajemniczą Evanlyn, która pokrótce streszcza im co się stało z celtianami. Od tej chwili bohaterowie muszą się rozdzielić: Gilan wyrusza z pilnymi wieściami do Araluenu, a trójka młodych dzieciaków trafiają na trop Morgaratha i nim podążają odkrywając krok po kroku przerażający plan. Jak skończy się ta przygoda?

"Bałeś się, ale nie uciekłeś. To nie jest tchórzostwo. To właśnie jest odwaga. Ba, najwyższa forma odwagi."

Przy recenzji pierwszej części Zwiadowców marudziłam, że brakowało mi mapki i oto autor mnie zaskoczył bardzo pozytywnie. Ale nie tylko samą oprawą graficzną, ponieważ podniosła się akcja oraz poziom bohaterów, którzy bardziej przyciągali moją uwagę.

Nadal mamy tutaj narracje trzecioosobową, dzięki, której śledzimy swoich bohaterów nieco z boku. Ciesze się, że autor rozwija akcje tej serii z każdą częścią. Zapoznając się więc z podróżą głównych bohaterów spotykamy więcej przeciwności losu i niezaplanowanych zdarzeń. Skupiają one całą uwagę czytelnika, który śledzi wszystko z zapartym tchem zaintrygowany jak to potoczy się dalej. Akcja nie płynie więc już spokojnie, tylko obfituje w dynamiczne skoki, jednak momentami kilka rzeczy jest za bardzo przewidywalnych. Na przykład sam tytuł książki, po zapoznaniu się z początkiem historii zdradza już bardzo wiele z kolejnych zdarzeń. To taki mały minus ode mnie, żeby nie było zbyt idealnie.

Bohaterowie po ostatnich przeżyciach i tych, które przytrafiają im się niespodziewanie uczą się na swoich błędach i wyciągają wnioski. Stają się rozważniejsi i odważniejsi. Nie rzucają się na wszystko, tylko analizują i planują. Widać, że ich nauki wdrążane są w życie. Poznajemy też nową postać jaką jest Evanlyn. Dziewczyna jest skryta w sobie, ale i jednocześnie odważna i uparta. Już na pierwszy rzut oka widać, że coś ukrywa, ale nie do końca wiadomo co. Czy jest postacią stojącą po dobrej stronie czy po złej? Ja Wam nie powiem.

Za to koniec tej części wprowadził mnie w osłupienie. Nie do końca wiedziałam co tam się wydarzyło, jak to wszystko mogło się tak potoczyć i przede wszystkim co będzie dalej? Autor wprowadził wiele napięcia i do ostatniego słowa miałam jednak nadzieje, że bieg zdarzeń zostanie odwrócony. Ale nie. Nie zostaje mi nic innego jak łapać wkrótce za kolejne tomy.

"Jeśli nie rozumiesz przyczyny, dla której coś się dzieje, zadaj sobie pytanie: co z tego czegoś może wyniknąć, a przede wszystkim - kto na tym skorzysta?"

Podsumowując całość, jestem bardzo mile zaskoczona, bo o ile czułam małe rozczarowanie kończąc tom 1 tym razem jestem oczarowana. Poprawili się bohaterowie, akcja ruszyła do przodu intrygując i zaskakując. A oprawa graficzna została wzbogacona w mapkę <3 Według mnie, nie ma co oceniać całości na podstawie pierwszego wrażenia tym bardziej, jeśli seria składa się z 12 części ( słyszałam od którejś z Was, że w planach jest wydanie 13 :o). Polecam Wam tę książkę, ale zaznaczę też, że nie znajdziecie tu jakiejś nowości, której już nie znacie z fantastyki.

Avatar użytkownika - Cartercon
Cartercon
Przeczytane:2016-03-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Drugi tom jest utrzymany na tak samo dobrym poziomie, co pierwszy, choć mi podobał się troszeczkę bardziej. No i to zakończenie...Tylko zmusza do rozpoczęcia kolejnej części. Nie mam pojęcia co takiego ma w sobie ta seria, że czyta się ją tak szybko i przyjemnie. To naprawdę fajna odskocznia od nudnej codzienności.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Kocham tę serię! I wszystkich bohaterów, ich kreacje, ich nietuzinkowość. I to, że wciągam się tak, że nie mogę przestać czytać. I że mogę się wzruszać i trzymać kciuki za powodzenie losów moich ulubieńców. Pragnę już dorwać trzecią część!
Avatar użytkownika - Nuki47
Nuki47
Przeczytane:2015-12-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek - 2015,
Po roku przerwy od "Zwiadowców" postanowiłam do nich wrócić dzięki namowom koleżanek. Myślę, że druga część jest lekką lekturą, dobrą na odetchnięcie od świątecznych przygotowań. Bardzo szybko się ją czyta. Mimo że jest to książka dla dzieci, w niektórych momentach bardzo mnie zdziwiła, myślałam, że akcja potoczy się całkowicie inaczej. Niestety było też dużo przewidywalnych wątków, co mnie troszkę irytowało. Denerwowała mnie również pewna żeńska postać, która pojawiła się w tym tomie... Ciężko mi było z nią wytrzymać.
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Muszę przyznać, że John Flanagan stworzył pasjonującą serię przygodową dla młodzieży, która jest w stanie ująć nawet dorosłych. Wartka i ciekawa akcja, wzorowanie się na średniowiecznej historii Anglii i normandzkich podbojach, młodzi bohaterowie w obliczu niebezpiecznych i intrygujących zdarzeń, sprawiają, że czytelnicy z łatwością wpadają w zachwyt
Avatar użytkownika - Annabeth
Annabeth
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
wciągający, następny tom przygód młodego czeladnika zwiadowcy.
Avatar użytkownika - KittyAilla
KittyAilla
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w ciągu roku,
Może tylko trochę w Zwiadowcach brakuje mi innowacyjności Hala z Drużyny, ale za to uważny i domyślny Halt, który się nigdy (przynajmniej według Willa) nie myli, zastępuje mi go. Poza tym Will również ma zaskakująco dobre i przemyślane pomysły. Wykazuje się odwagą i samodzielnym myśleniem, gdy rusza z Horacem i Evanlyn za oddziałem przeciwnika. Poza tym spalenie owego mostu to jego inicjatywa i wykonanie... Tylko nie wszystko poszło po jego myśli, ale tego - dowiecie się sami! :)
2 część fascynującej i mojej ulubionej serii "Zwiadowcy". Od razu po przeczytaniu części pierwszej musiałem ją przeczytać jednak musiałem trochę poczekać bo w bibliotece także byly rozchwytywane. W 2 części poznany przeze mnie Will i Horace oraz doświadczony Zwiadowca Gillan wyruszają do Celty po pomoc w walce z Morgarathem. Jednak okazuje się że wioski Celty są opuszczone, stwory Morgarathga byli tu przed nimi. Całe wojsko złęgo dowódcy szykuje się do przedostania do kraju za pomocą mostu w górach. Jednak do tego nie dochodzi, ponieważ nasz dzielny zwaidowca Will z przyjaciółmi wykazuje się odwagą i niszczy tak ważny dla wrogów "środek transportu do kraju " . Kolejne część w której się zakochalem, z części na część Will staje się coraz bardziej starszy i doświadczony i to jest właśnie piękne :). W ferie seria leci od początku!
Avatar użytkownika - Cookiss
Cookiss
Ocena: 6, Czytam,
Świetne! Bez dwóch zdań. Wspaniała przygodówka połączona z fantasy, zabawne momenty, świetni bohaterzy i doskonała fabuła!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-06-19,
Bardzo fajne seria :)

Podobnie jak pierwsza część jest wciągająca i oryginalna. Bohaterów można bardziej pokochać. Jednym słowem: MAJSTERSZTYK

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Zwiadowcy. Płonący Most Autor: John Flanagan tłumaczenie: Kroszczyński Stanisław tytuł oryginału: Ranger's Apprentice: The Burning Bridge seria/cykl wydawniczy: Zwiadowcy tom 2 wydawnictwo: Jaguar data wydania: 22 kwietnia 2009 ISBN: 9788360010884 liczba stron: 350 Drugi tom bestsellerowej serii Johna Flanagana o Zwiadowcach - kontynuacja losów Willa i jego przyjaciół.Królestwo Araluenu przygotowuje się do wojny z okrutnym baronem Morgarathem. Will, zwiadowca Gilan oraz Horacy otrzymują ważne zadanie - wyprawiają się do sąsiadującej z Araluenem Celtii, by wezwać jej władcę na pomoc w walce z najeźdźcą.Gdy docierają na miejsce, ich oczom ukazuje się przerażający widok - wioski Celtii są opustoszałe, wiatr hula po zniszczonych zabudowaniach, na gościńcach zaś królują bandyci. Od wyczerpanej, niemal umierającej z głodu dziewczyny, bohaterowie dowiadują się, że Morgarath uprzedził ich zamiary - zaatakował Celtię, porwał górników, a króla i jego ludzi odrzucił daleko na południe... Gdy Gilan wyrusza z wieściami do Araluenu, Will, Horacy i Evanlyn odkrywają, że plan diabolicznego hrabiego jest dalece bardziej wyrafinowany, niż mogliby sądzić.Tylko dni dzielą Morgaratha od wybudowania mostu, który pozwoli mu przerzucić armię na ziemie królestwa. Nie ma czasu, by poinformować o tym władcę, Will i Horacy muszą wziąć sprawę we własne ręcę. Ale spalenie mostu do dopiero początek kłopotów. Druga część słynnej serii Johna Flanagana, która po dziś dzień utrzymuje się na listach bestsellerów. Czy jest taka samo dobra, jak pierwsza? Według mnie tak. Jeżeli pierwsza książka niesamowicie podobała mi się pod względem zarysowania postaci, to druga... druga część ciągnęła początki niesamowicie wciągającej historii Willa, młodego ucznia Zwiadowcy, przedstawionej we wcześniejszym tomie.
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Klan Czerwonego Lisa
John Flanagan0
Okładka ksiązki - Klan Czerwonego Lisa

W najnowszej części poznamy nowe przygody Willa i jego młodej uczennicy, Maddie, pierwszej kobiety w korpusie Zwiadowców. Jest to kontynuacja wątków...

Ruiny Gorlanu
John Flanagan0
Okładka ksiązki - Ruiny Gorlanu

Trzecie miejsce na liście bestsellerów New York Timesa za ,,Zmierzchem" Stephenie Meyer i ,,Eragonem" Christophera Paoliniego! Ponad milion sprzedanych...