Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2009-03-31
ISBN: 978-83-60010-88-4
Tytuł oryginału: Ranger's Apprentice. The Ruins of Gorlan.
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Dodał/a książkę: Kassandra08763

Trzecie miejsce na liście bestsellerów New York Timesa za „Zmierzchem” Stephenie Meyer i „Eragonem” Christophera Paoliniego! Ponad milion sprzedanych egzemplarzy i tłumaczenia na dwadzieścia języków. Seria Ranger’s Apprentice australijskiego pisarza, Johna Flanagana, nareszcie w Polsce! Premiera pierwszego tomu pod roboczym tytułem „Ruiny Gorlanu” już w marcu 2009 roku. Bohaterem książki jest piętnastoletni sierota, Will, wychowanek sierocińca. Jego ojciec poniósł bohaterską śmierć w trakcie ostatniego starcia ze złym baronem Morgarathem. Syn chciałby kontynuować tradycję. Może niekoniecznie dać się zabić, ale zostać rycerzem… Honor! Chwała! Odwaga! Problem w tym, że do Szkoły Wojowników nie przyjmują mikrego wzrostu chucherek, które regularnie zbierają cięgi od rówieśników. A Will, cóż, nie dość, że niski, jest na dodatek chudy. Za to szybko ucieka. Już wydaje się, że młodzieńcowi przypadnie mało atrakcyjna rola pańszczyźnianego chłopa, gdy nagle na scenie pojawia się tajemniczy Hart – zwiadowca. I on jeden spośród wszystkich mistrzów różnych szkół przyjmie Willa na ucznia. Zgryźliwy, humorzasty i wymagający, da chłopakowi popalić, ale… Wszystko jest lepsze od wiejskiego mozołu? „Ruiny Gorlanu” to fantasy, w której nie uświadczysz czarodziejów w spiczastych kapeluszach, tajemniczych mikstur i wróżek. Świat Willa jest twardy, do bólu realistyczny i nikt z jego mieszkańców nie liczy na cuda – ważne są inteligencja, spryt i wytrwałość. Seria Flanagana pełna jest ironicznego poczucia humoru, trafnych obserwacji i komentarzy, a opisywani przez autora bohaterowie są pełni życia – daleko im do pozbawionych wszelkich wad herosów.

Kup książkę Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Avatar użytkownika -

Horace, Alyss, Will, Jenny i George to sieroty mieszkające w sierocińcu zamku Redmont. Właśnie osiągnęli dojrzały wiek i zbliża się dla nich Dzień Wyboru. Wówczas podopieczni sierocińca muszą wybrać sobie kierunek, jakim chcą obrać w życiu, zawód, jaki będą wykonywać - lecz to nie do nich należy ostateczna dedcyzja, ale do mistrzów wybranych przez kandydatów zawodów. Will ma największy dylemat. Chciałby iść Szkoły Rycerskiej, ale jest zbyt wątłej budowy, w końcu więc jako jedyny zostaje bez kierunku zawodowego. Will z kolei z natury jest bardzo ciekawski i zwinny. To utwierdza jednego z mistrzów w przekonaniu, że dzieciak nadaje się na zwiadowcę i wybiera go jako swojego ucznia. Rozpoczyna się nowy etap w życiu chłopca i już wkrótce będzie on mógł wykazać się swoimi zdolnościami. Czy Will okaże się godny brązowego liścia, znaku ucznia zwiadowcy? Kim naprawdę był jego ojciec? Czym są tajemnicze kalhary?   Gdybyś naprawdę pomyślał, to byś nie pytał.   Co częste w przypadku fantasy, realia powieściowego świata mocno przypominają europejskie średniowiecze. Pierwszy tom bestsellerowego cyklu Zwiadowcy nie jest, choć to powieść uwielbiana przez młodzież, napisany językiem całkowicie przystępnym dla wszystkich nastolatków. Bywa, że John Flanagan tworzy zupełnie nową terminologię związaną z powieściowym światem i trzeba czasu, by odkryć znaczenie poszczególnych ...

Opinie o książce - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

„-Nigdy nie oceniaj wartości człowieka według jego pozycji.” „Jeśli przewyższyłeś kogoś, nie chełp się z tego powodu. Bądź wielkoduszny, pochwal go za to, w czym dobrze się sprawił. Porażka zaboli go, ale on nie da tego po sobie poznać. Ty zaś powinieneś pokazać, że potrafisz to docenić. Pochwałami możesz zyskać sobie przyjaciela. Przechwałki to jedynie sposób na to, by przysporzyć sobie wrogów.”      Każdy z nas ma hobby. Niektórzy zbierają znaczki, inni zaś lubią spędzać  czas aktywnie na zewnątrz, niekiedy ze znajomymi, choćby grając w piłkę nożną. Ja zaś lubuję się w książkach, są moim narkotykiem, strojem na WF i całą kolekcją miejsc, w których byłam w wyobraźni. Nie oddałabym ich za żadne skarby, to moja rodzina a ona nie ma ceny. To członek rodziny, którego jestem w stanie rozmnażać jednokomórkowo za każde zarobione pieniądze. Polowanie na internetowe okazje, na horyzoncie pojawia się rzucający się w oczy stosik. A na nim napis „Ruiny Gorlanu”   „Słuszną decyzję podejmujesz wtedy ,gdy wybierasz to, czego chcesz najbardziej.”      Taki tytuł mógł nosić tylko poradnik dla turystów lub dobrze zapowiadająca się seria książek fantasy. Australijski pisarz John Flanagan przenosi nas do świata osadzonego w czasach średniowiecznych z domieszką fantastyki. Nasz główny ...
Avatar użytkownika - Cartercon
Cartercon
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Zaczniesz czytać, to się nie oderwiesz" mówili? mówili! Posłuchało dziecko? Nie! Nie posłuchało. Powiedziało sobie, "A prolog tylko przeczytam" i co, obudziło się z mordą w książce rankiem dnia następnego. Z zakładką w połowie. A tu pięć sprawdzianów. - to chyba mówi wszystko.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2016,
Znów udało mi się trafić na perełkę czytelniczą. Świetnie wykreowani bohaterowie, z którymi zżyłam się już po jednym tomie (ciekawski Will, nieobliczalny Halt, który jest dla mnie wzorem nauczyciela, bo przecież naprawdę dobrze uczy i to nie tylko Willa!), dość schematyczna, ale wciąż ładnie prowadzona fabuła to coś co lubię najbardziej :)
Z jednej strony ciekawa fabuła i sympatyczne postacie, a z drugiej strony nie moglam się oprzeć wrażeniu że wszystko jest zbyt proste, momentami wręcz banalne. Pewnie o wiele bardziej podobałoby mi się kilka lat temu, teraz oczekuje już czegoś więcej od czytanych przeze mnie książek... ;)
Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 2, Przeczytałam, 2015, Z biblioteki,
"Zwiadowców" gorąco polecała mi koleżanka. Sięgnęłam więc po nich, lecz książka okazała się nie być tak dobra jak się spodziewałam. Po wszystkich dopiskach na jej okładce, po porównaniu jej do mojego ulubionego "Władcy Pierścieni", miałam nadzieję na przeżycie prawdziwej przygody. Jednak od początku historia nie miała dla mnie tego czegoś, co posiadają najlepsze opowieści. Narracja była mało ciekawa, bohaterowie nieco bez wyrazu. Zwiadowca Halt (który pełnił rolę nauczyciela młodego chłopca - Willa) okazał się nie być taki niezwykły. Był raczej irytująco ponury, co nie kojarzy mi się z tajemniczością. Przez cały czas czytania czekałam na coś co mnie zaintryguje... "Zwiadowcy" nie są dla mnie i raczej nie mam ochoty na kolejne części. Mimo tego, uważam że każdy może po nich sięgnąć i ocenić książkę według swoich upodobań.
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Świetnie się czytało. Postac Willa od pierwszych stron budzi sympatię, a kariera, która go czeka jest wiadoma, bo po tylule łatwo stwierdzić, kim Will będzie. Podobało mi się w tej książce wszystko: postacie, fabuła, nauka Willa do zawodu. Chociaż nie, jeden malutki minusik książka ma: o tytułowych ruinach Gorlanu jest niewiele. Niemniej jednak książka jest wspaniała i gorąco ją polecam :)
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
,,Fantasty bez magii" - jak to ktoś określił. Uważam, że w tych trzech słowach można zawrzeć wszystko o pierwszej księdze Zwiadowców. Will od razu zdobył moją sympatię, a jego nauczyciel, Halt, jest moją ulubioną postacią jak na razie. Książka jest dla każdego, bo każdy odnajdzie w jej cząstkę siebie. Mimo że nic prócz wymyślonych krain czy stworów nie pojawia się w niej, dla miłośników fantastyki będzie to idealny prezent.
Avatar użytkownika - Annabeth
Annabeth
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
ciekawy początek przygód młodego Willa- sieroty która nie wie kim byli jego rodzice.
Avatar użytkownika - KittyAilla
KittyAilla
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w ciągu roku,
Osobiście, najpierw przeczytałam Drużynę, aby potem sięgnąć po Zwiadowców (zupełnie przypadkowo zaczęłam od spin-offu). Mimo to książkę pochłonęłam w kilka godzin jednego dnia. Uwielbiam styl tego autora i cieszę się na myśl, że przede mną jeszcze 11 tomów! Halt dodaje książce powagi, ale i humoru. Większość informacji uzyskujemy nie z długich opisów, a dzięki ciekawości Willa, co bardzo mi się podobało. Autor nie skupia się jednak tylko na nim, ale i na Horace'ie, którego historia również jest genialnie opisana - od prześladowania w Szkole Rycerskiej aż po rozprawienie się z prześladowcami dzięki Haltowi.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Od tej książki można się uzależnić! (i chociaż przeczytałam tylko jedną część, bo oczywiście w bibliotece nie doczekam się reszty) mówię to w pełnym znaczeniu tych słów. Nie wiem czemu, ale historia Willa i Halta odrobinę przypomina mi historię Broma i Eragona :) I szczerze mówiąc nie mogę się już doczekać kolejnych części.
Avatar użytkownika - Olesska19
Olesska19
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Zakochałam się w tej książce
Avatar użytkownika - samantajurczak
samantajurczak
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Ciekawa historia Willa, który marzy o wstąpieniu do szkoły rycerskiej. Jego postura niestety powoduje, że jego marzenie nie zostaje spełnione. Halt (zwiadowca) chce aby Will został jego uczniem. Wystawia go na próbę, która ma potwierdzić predyspozycje chłopca. Will na początku nie był zadowolony ale gdy zorientował się do jakiej grupy ludzi od teraz należy to jego poglądy uległy zmianie. Wydoroślał i wiele się nauczył. Pomógł stoczyć walkę z kalkarami i uratować swojego mistrza, sir Rodneya oraz barona Aralda. Gdy znów ma szansę na wstąpienie do szkoły rycerskiej to ku zdziwieniu wszystkich rezygnuje z niej, ponieważ jest dumny z tego, iż jest zwiadowcą.
Avatar użytkownika - 1lolka18
1lolka18
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna książka, polecam każdemu miłośnikowi fantasów oraz przygód.
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 4, Przeczytałem, 52_Książki_2014,
Miałam trochę obiekcji przed przeczytaniem Zwiadowców- jak się okazało zupełnie niesłusznie. Poznajemy Willa- dziecko wychowane w przytułku dla sierot. Chłopca który jak marzy- zresztą każdy w jego wieku- o zostaniu rycerzem. Niestety jego marzenia nie spełniają się- w szkole rycerskiej nie chcą go na czeladnika. Tymczasem, jego inne talenty dostrzega pewien zwiadowca... Momentami książka może wydawać się trochę infntylna ze zbyt pospolitymi i prostymi opisami, ale pomimo takich niedociągnięć, składa się w przyjemną do przeczytania historię.
Avatar użytkownika - ryznarekk
ryznarekk
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pożyczyłam tą książkę z biblioteki wczoraj i dzisiaj już oddaję. Przeczytałam ją bardzo szybko, bo w zaledwie pięć godzin. Pewnie jest to skutkiem dużej czcionki i lekkiego stylu pisania, ale też wciągającej fabuły (miła odmiana po "Marzeniach i koszmarach" Kinga, przez które nie przebrnę, bo jednak zbiory opowiadań nie są dla mnie - chyba że mowa o Wiedźminie). "Ruiny Gorlanu" to taki wstęp do wielotomowej sagi i spełnia swoją rolę bardzo dobrze. Co mi się najbardziej podobało w książce? Cóż, moim osobistym guru jest od teraz Halt. Przez jego humorki na miejscu Willa by mnie coś trafiło, ale przecież on to robił przez wzgląd na dobro swojego podopiecznego. Hm, chciałabym mieć takiego nauczyciela i szkolić się w tym, w czym szkoli się Will :)
Avatar użytkownika - kacpi71935
kacpi71935
Przeczytane:2013-02-11, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wspaniała,epicka książka,trzymająca krew w żyłach.Początek serii o uczniu zwiadowcy Willu i jego nauczycielu Halcie.Razem przeżywają piękne przygody.Tropią,walczą i zwyciężają posługując się tylko łukiem,przeciwko np.wielkim olbrzymom z maczugami.Jak zakończą się ich poszukiwania?Na pewno nie zabraknie strachu i emocji!
Seria która wręcz idealnie pasuje do mojej ulubionej dziedziny fantastyki czyli fantastyka osadzona w Średniowieczu. Książka rozpoczyna się gdy nasi nastoletni bohaterowie maja przed sobą dzień wyboru - dzień w którym zostaną przydzieleni do poszczególnych czeladników na okres zyskania niezbędnych umiejętności w swoim zawodzie. Jeden z głównych bohaterów - Will, który jest sierotą marzy o dostaniu się do szkoły rycerskiej, jednak jego postura i siła nie pozwalają mu na to mimo bardzo walecznego serca. Mimo wszystko jeden ze Zwaidowców - Elitarnej Jednostki Zwiadowców Królestwa widzi w nim potencjał na przyszłego zwiadowcę. Tak się też dzieje, podstępem sprawdza czy na pewno tak jest - chłopak przechodzi test. Nie postrzeżenie wdrapuje się do wierzy, nie zauważony przez nikogo. Od tamtej pory zgodizł się dołączyć do jednego z najlepszych Zwiadowców Królestwa - Halta. Mimo wcześniejszych uprzedzeń co do tej grupy ludzi Will po mału zaczyna rozumieć jak naprawdę dobrym trzeba być żeby do tej elitarnej jednostki się dostać. I nie potrzeba tu siły, ale coś co jest o wiele trudniejsze - sprytu! Książka jest tak świetna, że gdy skończyłem czytać całą serię od razu chce się ją przeczytać jeszcze raz.
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2012-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Pierwszy tom zapowiada ciekawą serię - mam nadzieję, że całość będzie się rozwijała jak dobry RPG.
Avatar użytkownika - Cookiss
Cookiss
Ocena: 6, Czytam,
Normalnie nie czytam tego typu fantasy książek, ale muszę przyznać, że książka zaciekawiła mnie od pierwszego rozdziału do tego stopnia, że całą ją przeczytałam w jeden dzień.
Avatar użytkownika - kkiinnaa
Przeczytane:2016-12-07, Przeczytałem,
Zwiadowcy. (#1). Ruiny Gorlanu
John Flanagan0
Okładka ksiązki - Zwiadowcy. (#1). Ruiny Gorlanu

Ponad 4.000.000 fanów na całym świecie, ponad 40 tygodni na liście bestsellerów "New York Timesa" - bestsellerowa seria "Zwiadowcy" po raz pierwszy w...

Zwiadowcy. (#6). Oblężenie Macindaw
John Flanagan0
Okładka ksiązki - Zwiadowcy. (#6). Oblężenie Macindaw

Szósty tom znakomitej serii australijskiego pisarza Johna Flanagana "Zwiadowcy", bestseller "New York Timesa", doceniony również przez polskich czytelników...