Nagroda "Nowych Książek" dla Doroty Kudelskiej

Autor: zorza
News - Nagroda

Nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" wręczono w czwartek  Dorocie Kudelskiej  za biografię intelektualną Jacka Malczewskiego. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Tegoroczną laureatkę Dorotę Kudelską z Katedry Sztuki Nowoczesnej KUL uhonorowano za pracę "Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego", którą w swoim uzasadnieniu jury określiło jako "dzieło, które rzuca nowe światło na źródła światopoglądu i wrażliwości twórczej wybitnego malarza Jacka Malczewskiego".

Książka Kudelskiej, licząca 856 stron, powstała w wyniku dwudziestu lat badań, odkryć, opracowań.
- Autorka tej napisanej z niezrównaną erudycją obszernej monografii przedstawiła nieznane fakty z życia prywatnego i zawodowego Malczewskiego, starannie przebadała korespondencję artysty i dokumenty związane z jego biografią - charakteryzowała dzieło w laudacji prof. Maria Poprzęcka.

Według prof. Poprzęckiej, Kudelska wykonała wielką, niezwykle rzetelną pracę, w wyniku której otrzymaliśmy wielostronny i szczegółowy wizerunek artysty ukazanego w rozmaitych sytuacjach i kolejach życia". Takiej biografii i takiego kalendarium nie ma żaden młodopolski artysta, nawet Wyspiański - dodała Poprzęcka.

Zdaniem Elżbiety Charazińskiej, kurator Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, autorka przedstawiła tu wszystko, co było niedopowiedziane bądź dyskretnie pomijane w biografii wybitnego artysty, w dziejach jego życia uczuciowego - skomplikowane relacje z dominującym osobowością ojcem, potem z kochaną, choć nierozumiejącą go żoną, powinności wobec sióstr i dzieci czy wreszcie pełna wahań i rozterek, ale jakże inspirująca wielka miłość do pięknej i rozumniej, o wiele młodszej kobiety Marii Balowej.

- Obrazy Malczewskiego kryją w sobie znacznie więcej niż to, co interpretatorzy z nich wyczytywali. Taka doza myśli, wiedzy, znajomość ówczesnej literatury czy orientacja w filozofii, jakie cechowały artystę, domagały się dokładniejszego opisu. Jestem przekonana, że Malczewski i dziś może mocno poruszyć emocje i wyobraźnię współczesnych młodych ludzi - powiedziała PAP autorka.

Dorota Kudelska jest historykiem literatury i sztuki. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1981) oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1985), gdzie obroniła magisterium pt. "Opracowanie korespondencji Jacka Malczewskiego. Uwagi przy lekturze korespondencji malarza". Od 1987 r. pracuje w katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej KUL. W 1995 r. uzyskała stopień doktora za rozprawę "Juliusz Słowacki i sztuki plastyczne", napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Ryszkiewicza.

W 2000 r. otrzymała trzyletni grant KBN, dzięki któremu przeprowadziła kwerendę biblioteczną, muzealną i archiwalną w Monachium, Wiedniu i we Lwowie, szukając korespondencji i dokumentów dotyczących życia i twórczości Jacka Malczewskiego.

Nowe Książki w numerze marcowym br. przybliżają postać autorki i jej dokonania w obszernym wywiadzie.

Nagroda "Nowych Książek" przyznawana jest od dziesięciu lat: jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz, Jerzy Jedlicki, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga, Urszula Kozioł i Kazimierz Orłoś.

Fundatorem nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy