Jolanta Kwiatkowska: To się w pale nie mieści!

Autor: slk
News - Jolanta Kwiatkowska: To się w pale nie mieści!

Jestem na Mazurach. Myślę tylko o rybach i grzybach. Przed pójściem do lasu „wchodzę” w Internet. 

 

- To niemożliwe! – krzyczę zszokowana. 

- Co? – pyta mój, podchodząc. 

 

Czyta. Po chwili z zażenowaniem dodaje:

- Goryczak żółciowy. Sama gorycz.     

 

Chwilę patrzymy na siebie. Milczymy, bo oboje wiemy, że to grzyb niejadalny ze względu na bardzo gorzki smak. Gorzko, coraz bardziej gorzko. Fakt, „grzyb” z rodziny borowikowatych. Co z tego, że nie jest trujący śmiertelnie, gdy nawet niewielki fragment (jedno słowo) goryczaka żółciowego skutecznie psuje smak nawet najlepszej potrawy. Czuję, że żółć mnie zalewa. Gorycz już wszystkim, czym może, wylewa się z nas. Nieobeznani mogą łatwo pomylić goryczaka żółciowego z borowikem szlachetnym. Ale specjaliści od „grzybów”? Czyżby epidemia „pomroczności sprzedawalnej”? 

 

Musiałam się uspokoić, jednak smak żółci czuję nadal. Nie jestem pruderyjna. Nie jestem też ZGORZKNIAŁA (może dlatego, że nie mam – jak bohaterka owego „grzyba” - 30 lat). Przeraża mnie myśl, że żebym mogła skomentować wydanie nowego bestsellera, muszę użyć takich słów, by konweniowały z tytułem: „To się w pale nie mieści!!!” 

 

Bardziej przeraża mnie myśl, że tytuł ten będzie z lubością i obleśnym uśmieszkiem wypowiadany przez… i przez… w tym, niestety, również młodzież. Już widzę zadowolone miny rodziców, dziadków czy opiekunów, gdy w księgarni, na kiermaszu czy na targach książki sześcio-siedmiolatek przesylabizuje na głos tytuł: „Zgorzkniała p****”. 

 

Jolanta Kwiatkowska

 

Jolanta Kwiatkowska opublikowała już siedem powieści. Większość z nich - w tym szczególnie Przewrotność dobra oraz Ja i oni. Pół żartem, pół serio - została bardzo wysoko oceniona przez recenzentów i czytelników, książki Kwiatkowskiej zdobywały również nagrody w plebiscytach organizowanych przez redakcję serwisu Granice.pl Jolanta Kwiatkowska bloguje na www.jolantakwiatkowska.pl 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje