Neil Gaiman: sylwetka

Autor: slk
News - Neil Gaiman: sylwetka

Starsza pani miała wyjątkowe szczęście: w sklepie ze starociami natrafiła na Świętego Graala – kielich, do którego spływała krew z przebitego boku Chrystusa. Prawdziwi i legendarni rycerze poszukiwali tego naczynia przez całe średniowiecze. W domku starszej pani zjawia się rycerz Galaad i prosi o oddanie bezcennego skarbu. Kiedy ta odmawia, rycerz przynosi na wymianę coraz dziwniejsze przedmioty – od kamienia filozoficznego, po jajo Feniksa. Oto jeden z przykładów wspaniałej wyobraźni literackiej Neila Gaimana – jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy postmodernizmu. Zamieszczone w zbiorku Dym i lustra opowiadania to popis wirtuozerii twórcy, który z łatwością porusza się po historii Europy, jak i po świecie współczesnej kultury popularnej.

 

Lubimy historie, które już znamy. Człowiek, gdy przychodzi do wysłuchania opowieści, zmienia się w dziecko, proszące, by po raz pięćdziesiąty opowiedziano mu tę samą bajkę. Stąd wysyp remake’ów w salach kinowych i „upupienie” kolejnych twórców, skupiających się wyłącznie na jednym temacie. Na tym tle Neil Gaiman – pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, scenarzysta filmowy, radiowy, scenarzysta komiksowy – wyraźnie się odcina, a jego twórczość, nasycona odniesieniami religijnymi, historycznymi, literackimi i mitologicznymi to dynamiczny trailer kultury z jej współczesnością i korzeniami.

 

Neil Richard Gaiman urodził się w roku 1960 w Anglii, w Portchester w hrabstwie Hampshire, pod znakiem Skorpiona. Zawsze ubiera się na czarno, wszystko, co nosi, od t-shirta po płaszcz, zawsze jest czarne. Prawie zawsze nosi ciemne okulary. Uwielbia koty. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Stanach, w Minneapolis w stanie Minnesota. Przyznaje się do młodzieńczej fascynacji amerykańską Nową Falą SF z lat siedemdziesiątych – twórczością Samuela R. Delany'ego, Harlana Ellisona, Rogera Zelaznego. Przyznaje się również do związków z Polską. Jego dziadkowie pochodzili z Łodzi, skąd wyemigrowali przed II wojną światową.

 

Neil Gaiman jest jednym z najczęściej nagradzanych autorów; zasłużył za życia na swoje miejsce w panteonie najważniejszych twórców literackich, a Dictionary of Literary Biography zalicza go do największych żyjących pisarzy postmodernizmu. Jego animowana postać wystąpiła w kultowym serialu Simpsonowie, śpiewa o nim Tori Amos, a sławni artyści malują jego portrety. Ale Gaiman nie daje się zaklasyfikować. Obecnie pisze scenariusz do wartej 3 miliony dolarów ekranizacji klasyki chińskiej kultur y- Podróży na Zachód, filmu czołowego producenta Zhang Jizhonga.

 

W 2013 roku HBO rozpocznie emisję 6 sezonów serialu opartego na powieści Amerykańscy bogowie. W Amerykańskich bogach - powieści która zdobyła najwięcej ze wszystkich nagród fantastycznych, Gaiman dał dowcipną i inteligentną diagnozę wtapiania się grup etnicznych i narodowych w struktury społeczeństwa amerykańskiego, wykorzystując przy tym bóstwa z najróżniejszych religii.

 

Jest uznanym scenarzystą filmowym; według jego scenariusza BBC nakręciła serial telewizyjny, którego akcję następnie Gaiman przelał na papier. Tak powstała powieść Nigdziebądź – powieść, której pomysłu użyczyły nazwy stacji londyńskiego metra, a ducha – Neil Gaiman. Ta powstała w 1996 roku książka uznawana jest przez krytyków za pierwszy oficjalny debiut prozatorski autora. Nigdziebądź należy do literatury, w której do realiów świata współczesnego przenikają elementy z rodem z tradycji fantasy, dokładnie tak jak choćby w Mistrzu i Małgorzacie, gdzie tajemniczy przybysz z „magicznego świata” pojawia się w realiach współczesnej Rosji. Gaiman łączy w Nigdziebądź cechy urban fantasy z elementami horroru, humorem rodem z Douglasa Adamsa i ze stylem klasycznej literatury dla dzieci. Znany, nudny świat, w tym wypadku Londyn Nad, okazuje się połączony z istniejącą tuż obok krainą magii i niebezpieczeństw – Londynem Pod.

 

Galmanowi zdarzało się także przerabiać swoje wiersze na prozę, jak również przenosić własne postaci z komiksu do powieści – i odwrotnie. Z podobną swobodą i przewrotnością Gaiman wykorzystuje dokonania różnych epok literackich i nurtów artystycznych.

 

Jego Koralina - powieść sensacyjna dla dzieci – to udana odpowiedź na Alicję w Krainie Czarów. To także podróż do alternatywnego świata, gdzie ludzie mają guziki zamiast oczu.

 

- Kiedy wpadnie mi do głowy pomysł na nową historię, myślę najpierw o tym, w jaki sposób najlepiej ją opowiedzieć. Najwięcej twórczej radości mam z tego zgadywania: czy to nowa powieść? A może film? Albo komiks? Nie wyobrażam sobie ograniczenia się do jednego medium – mówi autor. W 2013 roku w Polsce zostanie wydana nowa wersja Amerykańskich Bogów, towarzysząc premierze serialu HBO. Niektóre odcinki ma wyreżyserować Tom Hanks, a produkcją zajmuje się spółka Playtone.

 

Tytuł tekstu nawiązuje do tytułu jednego z opowiadań Neila Gaimana ze zbioru M jak Magia.

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy