„Gangsterzy” Klasa Östergrena w wydawnictwie DodoEditor

Autor: kwojcik
News - „Gangsterzy” Klasa  Östergrena w wydawnictwie DodoEditor

Powieść Gentlemani z roku 1980 była przełomem w karierze Klasa Östergrena. Jego nowa książka, Gangsterzy, rozpoczyna się w momencie, w którym skończyli się Gentlemani. Klucząc i zaskakując, opowiada o samooszukiwaniu, które jednoczy i rozdziela dwie osoby, o brzemiennym w skutki spotkaniu w Wiedniu i miejscu znajdującym się w cieniu radiowym, z dala od sieci 3G i przewodów elektrycznych, o nielegalnym handlu bronią i o róży zwanej kwiatem zła.Fabuła prowadzi nas od końca lat 70. aż do czasów współczesnych, do rzeczywistości panującej dwadzieścia pięć lat później, kiedy patrzący z dystansu narrator dostrzega, co się tak naprawdę wydarzyło. W ten sposób dopełniają się dwie historie o niemożliwych ludziach, niemożliwej miłości i niemożliwej prawdzie.Klas Östergren otrzymał za swoje pisarstwo Wielką Nagrodę fundacji Samfundet De Nio. Był również nominowany między innymi do nagrody Augustpriset w roku 2005, za Gangsterów — tę genialnie zbudowaną powieść.


Książka Gentlemani, powieść – maszynopis narratora, została wydana w awangardowej formie: pozorny brak okładki oraz grzbietu ułatwia zagłębienie w mroczny świat  opisywany przez pamiętnikarza Östergrena. Tom drugi Gangsterzy - maszynopis ukrywany przez narratora, jest wydany w podobnej konwencji."To jest całkiem inna powieść. Odczarowana, ciężka, tak podstępnie odstręczająca (w tym dobrym, świadomym znaczeniu słowa), jak uwodzicielska w najlepszym chłopackim stylu była pierwsza."


Anna Marchewka"Gangsterzy to książka, w której wszystko zostaje odwrócone do góry nogami. Rzadko się zdarza, żeby jakaś kontynuacja powieści potrafiła tak odebrać czytelnikowi głos."


Anna Topczewska, E-splot"Jest tu wiele fantastycznych historii, które na długo pozostaną w pamięci."


Göteborgs-Posten


"To zadziwiająco wyrafinowana konstrukcja… Östergren odzyskuje swoje miejsce jako najbardziej interesujący pisarz w Szwecji."


Dagens Nyheter

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje