10.09-03.11: wystawa Jadwigi Sawickiej w Warszawie

Autor: zorza
News - 10.09-03.11: wystawa Jadwigi Sawickiej w Warszawie "Tematem prac Sawickej jest niezmiennie sztywność form: zarówno schematyczność ubioru jak i ciężar słów. Treścią jej obrazów są - dosłownie i w przenośni - słowa, odzywki, gazetowe i potoczne zwroty. To, że język kształtuje nas i nasz sposób bycia jest oczywiste, Sawicka uświadamia jednak i POKAZUJE, jak głęboki jest to proces. Słowa to formy, które działają jak nie znoszące sprzeciwu znaki kierujące naszymi odczuciami, emocjami i ocenami. Malując litery - głośno i wyraźnie - artystka ujawnia tę perswazyjną moc języka. Zarazem, wskazuje przez kogo i wobec kogo ta perswazja bywa nadużywana. COS PANI POSMUTNIAŁA, WYCOFAŁA SIE PANI - obrazy Sawickiej dzieją się na ogół w rodzaju żeńskim, przywołując momenty opresji i skrajnych emocji - od DAJ MI WSZYSTKO po "ERO PRZYJEMNOSCI. Teksty używane przez artystkę pochodzą z różnych źródeł, choć najczęściej są nimi codzienne gazety i magazyny epatujące 'mocnymi' tytułami i wypełnione opisami tragicznych wypadków oraz niekończącymi się streszczeniami seriali telewizyjnych. W przypadku najnowszych obrazów, prezentowanych na wystawie w Galerii Czarna, pochodzą one z prywatnych spotkań o charakterze terapeutycznym. Na obrazach pełnią funkcję widzialnego echo, dudniącego w głowie pogłosu, obsesyjnie powracających zbitek słów niekoniecznie przekładających się na konkretne znaczenia, ale zawsze - odruchowo - wprowadzających w stan mobilizacji, poddenerwowania czy niezgody.

W instalacjach tekstowych Sawickiej - tapetach, drukach ulotnych, plakatach i naklejkach - mierzenie się z siłą językowej formy, ciężarem słów (a czasem lekkością pustosłowia) przybiera jeszcze nieco odmienny wymiar. Słowa określają fizyczną przestrzeń, w którą wciągnięty zostaje widz. Powtarzające się powielokroć jednakowe zwroty - niczym ornament - gubią swoje znaczenie, ale nie tracą impetu i siły perswazji. AGRESYWNIE POSŁUSZNA AGRESYWNIE POSŁUSZNA POSŁUSZNA wytapetowane na ścianach Galerii Czarnej zdaje się układać w logiczną gramatycznie i znaczeniowo całość z wiszącymi w sąsiednim pomieszczeniu obrazami. Tu i tam nie wymieniona, choćby zaimkiem, 'ona' - ofiara językowej (czy tylko?) przemocy. Ale nic nie jest jednoznaczne, AGRESYWNIE POSŁUSZNA to zwrot zaczerpnięty z gazety, która scharakteryzowała w ten sposób rosyjską Dumę. Formy, także językowe, bywają puste, wzywają do użycia - jak mówi artystka. Agresywnie. I posłusznie."
Jadwiga Sawicka (ur. 1959) studiowała w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa w latach 1979-1984, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Zajmuje się malarstwem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje w przestrzeni publicznej. Autorka charakterystycznego malarstwa "tekstowego". Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Mieszka i pracuje w Przemyślu.

Wystawa czynna w dniach 10 września - 3 listopada 2007

Galeria czynna czwartek - piątek 14.00-19.00, pozostałe dni tygodnia po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (+48 601 46 19 90)
Galeria Czarna
ul. Marszałkowska 4 m. 3
00-590 Warszawa
www.czarnagaleria.art.pl

Źródło: www.culture.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy