Startują Warszawskie Targi Książki

Data: 2017-05-17 14:05:12 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Startują Warszawskie Targi Książki
Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń – tak zapowiadają się rozpoczynające się w czwartek 18 maja na Stadionie Narodowym 8. Warszawskie Targi Książki, największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce. 

W tegorocznej ósmej już edycji Warszawskich Targów Książki weźmie udział blisko 800 wystawców z 32 krajów: Argentyny, Australii, Belgii, Białorusi, Chile, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Korei, Kostaryki, Litwy, Macedonii, Niemiec, Peru, Polski, Portoryko, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. 

Miłośnicy książek i czytania będą mieli niepowtarzalną okazję do zdobycia autografów, zakupu nowości i uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach. Z czytelnikami, podczas czterech majowych dni na PGE Narodowym, spotka się około 1000 twórców. Organizatorzy wraz z partnerami przygotowali niezwykle bogatą ofertę - 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw. 


Niemcy Gościem Honorowym 

Od 18 do 21 maja 2017 roku Niemcy będą Gościem Honorowym 8. Warszawskich Targów Książki. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi „Worte bewegen. Siła słów“. Program prezentuje literaturę jako przestrzeń otwartego dialogu oraz wymiany myśli, emocji i informacji. Stoisko Niemiec, stanie się miejscem prezentacji różnorodności niemieckiej kultury i książki. Jego szczególnym gościem będzie laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller. W skład silnej reprezentacji przedstawicieli literatury niemieckiej wejdą m.in.: autorka wielu bestsellerowych powieści – Charlotte Link, a także Wolfgang Bauer, Artur Becker, Jakob Hein oraz Alice Pantermüller i Daniela Kohl. W sumie Warszawę odwiedzi 11 autorów z Niemiec. W programie nie zabraknie debat na ważne i nie tylko literackie tematy, spotkań branżowych oraz warsztatów i zajęć dla dzieci. Będzie też okazja do spotkania i poznania oferty niemieckich wydawców – na Warszawskich Targach Książki 66 wystawców zaprezentuje około 800 książek. 1000 twórców – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy, ludzi świata kultury Targi, jak co roku, będą niepowtarzalną okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej, wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. Naszymi gośćmi będą m.in.: autorzy z Niemiec - noblistka Herta Müller, Charlotte Link, Wolfgang Bauer, a także: Hanna Krall, Józef Hen, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Karol Modzelewski , prof. Jerzy Bralczyk, Jarosław Mikołajewski, Tomasz Jastrun, Adam Zagajewski, Marcin Świetlicki, Wioletta Grzegorzewska, Jonathan Carroll, Evald Flisar, Maria Nurowska, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Janusz Rudnicki, Agata Tuszyńska, Artur Domosławski, Ziemowit Szczerek, Filip Springer, Wojciech Kuczok, Elżbieta Cherezińska, Janusz Leon Wiśniewski, Katja Kettu, Jacek Pałkiewicz, Wojciech Cejrowski, Mariusz Czubaj, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Jakub Ćwiek, David Lagercrantz, Maxime Chattam, Graham Masterton. 


Bogaty program spotkań, warsztatów i zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz rodziców z dziećmi

Dzięki współpracy programowej m. in. z: portalem Czas Dzieci, Festiwalem Literatury dla Dzieci, Wszechnicą PAN, Muzeum Literatury, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Ośrodkiem KARTA, Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wszechnicą PAN, przygotowaliśmy niezwykle bogaty program dla dzieci i młodzieży. Lekcje literatury i historii, warsztaty, spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych oraz wystawy. Atrakcji nie zabraknie, zwłaszcza, że w WTK udział weźmie łącznie 115 twórców – autorów i ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Margarett Borroughdame, Alice Pantermüller i Daniela Kohl, Martin Widmark, Ifi Ude, Bohdan Butenko, Edward Lutczyn, Maciej Wojtyszko, Joanna Olech, Ewa Chotomska, prof. Joanna Papuzińska, Joanna Rusinek, Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Widłak, Agnieszka Stelmaszyk, Cezary Harasimowicz i Marcin Szczygielski. Nie zabraknie też nowości wydawniczych! 


Interesujący program spotkań branżowych 

Goście branżowi WTK: wydawcy, księgarze, bibliotekarze i drukarze znajdą dla siebie wiele ciekawych spotkań, debat i warsztatów, współorganizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza oraz m.st. Warszawę. Szczególnie polecamy spotkania dot. szeroko rozumianego rynku wydawniczego Niemiec, Francji i Chin oraz te dotyczące książek dziecięcych i ich roli w kształtowaniu nawyków czytelniczych. WTK to także specjalnie wydzielona strefa agentów literackich, ważnego elementu rynku wydawniczego. 

Katalog Książek WTK OnLine to wspólny projekt Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego i organizatora wykonawczego Warszawskich Targów Książki – firmy Murator EXPO. Katalog zbudowany jest w oparciu o Bazę Polskiego Rynku Wydawniczego LibriKo. Jest narzędziem zawierającym łatwe do wyszukania informacje o książkach, wprowadzonych na rynek w ubiegłych latach, z oferty wydawnictw uczestniczących w Targach. Dzięki dostępowi przez Internet i w Informacji bezpośrednio na Targach, Katalog ułatwi odwiedzającym Warszawskie Targi Książki odnalezienie konkretnych publikacji na stoiskach wydawców. 


Wirtualne Targi Książki 

Wirtualne Targi są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki i odbędą się w dniach 15-28 maja 2017 roku pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy internetowej, firmy związane z branżą wydawniczą i księgarską mają możliwość zaprezentowania swojej oferty analogicznie do targów tradycyjnych. Organizacja targów w sieci umożliwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie mogą uczestniczyć w targach tradycyjnych oraz tym, którym nie udało się nawiązać kontaktu z ulubionymi wystawcami. Główną zaletą Wirtualnych Targów jest dłuższy czas trwania – targi w sieci trwają 14 dni – oraz większa dostępność – każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez żadnych ograniczeń oraz bez konieczności wychodzenia z domu. Poruszanie się po wirtualnych targach ułatwia podział na sektory branżowe oraz rozbudowany, tematyczny katalog prezentowanych ofert. 


Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej – 11. Targi ACADEMIA

Jedenasty już raz odbędą się w Warszawie Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Po raz piąty towarzyszyć będą Warszawskim Targom Książki na stadionie PGE Narodowy. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej, od lat realizuje na ich zlecenie spółka Murator EXPO. Wydawcy akademiccy i naukowi po raz kolejny zaprezentują swoją ofertę w reprezentacyjnej przestrzeni Biznes Klubu Stadionu. Ważnym wydarzeniem każdej edycji Targów jest Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA. W Konkursie oceniane są książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie, serie wydawnicze, tłumaczenia. Na uczestników, obok Nagrody Głównej i wyróżnień, czekają też prestiżowe wyróżnienia rektorskie: Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Tegoroczna edycja konkursu jest wyjątkowa, 56 wydawców zgłosiło do niego ponad 130 książek. Na uroczyste spotkanie środowiska wydawców naukowych i akademickich, połączone z ogłoszeniem wyników Konkursu ACADEMIA 2017 zapraszamy w piątek 19 maja br. o godzinie 16.00 do sali Amsterdam w PGE Narodowym. 


Mocne akcenty warszawskie

Stołeczne stoisko „Zaczytana Warszawa” poświęcone będzie głównie Nagrodzie Literackiej m. st. Warszawy, która obchodzi właśnie swoje dziesięciolecie. Wystawa poświęcona historii Nagrody, prezentacja książek laureatów i autorów nominowanych do Nagrody oraz spotkania z twórcami to mocne akcenty warszawskiego programu WTK. Warszawa jest także fundatorem drugiej ważnej nagrody literackiej - na stoisku można będzie zobaczyć i kupić książki-laureatki Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Na stoisku m. st. Warszawy nie zabraknie też warszawskich instytucji kultury. Bogatą kolekcję wydawnictw poświęconych historii miasta i jego współczesności, a także kulturze i sztuce, zaprezentują: Dom Spotkań z Historią, Muzeum Postania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. Stołeczne Biuro Turystyczne zachęcać będzie gości Targów do zapoznania się z atrakcjami Warszawy i do zwiedzania stolicy. 


Sobota Dniem Reportażu na WTK

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki jest rówieśniczką Warszawskich Targów Książki. Oba wydarzenia są ze sobą związane od początku istnienia. Tradycyjnie już sobota na Warszawskich Targach Książki jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z finalistami ósmej edycji Nagrody. To niepowtarzalna okazja by spotkać się z twórcami najwartościowszych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności i pogłębiających wiedzę o nas samych i innych kulturach. W programie m.in. spotkanie z Martínem Caparrósem, autorem „Głodu” (Wydawnictwo Literackie) z udziałem tłumaczki Marty Szafrańskiej-Brandt, Cezarym Łazarewiczem, autorem książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (wyd. Czarne), Anetą Prymaka-Oniszk, autorką reportażu „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (wyd. Czarne) oraz z gościem specjalnym: Paolo Rumizem, włoskim pisarzem i dziennikarzem, przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego, z udziałem Joanny Malawskiej, tłumaczki „Legendy żeglujących gór” (wyd. Czarne). 


Festiwal Komiksowa Warszawa

Festiwal to największa i najlepsza komiksowa impreza w Warszawie, od początku związana z WTK. W programie spotkania z autorami komiksów z całego świata, warsztaty i wystawy komiksowe. Na tegorocznym festiwalu będziemy gościć, autorów światowej sławy takich jak: Dave McKean (brytyjski rysownik, premiera powieści graficznej „Klatki”), Gipi (włoski autor komiksów), James Sturm (amerykański autor powieści graficznych). Poza nimi wielu znanych polskich i zagranicznych autorów komiksów dla dzieci i dojrzałych czytelników. Szczególnym wydarzeniem będzie obecność francuskich autorów komiksu „Irena”, o Irenie Sendlerowej, którego polska premiera ma miejsce zaledwie 2 miesiące po francuskiej. 


Konkursy, nagrody, wyróżnienia i nominacje

Warszawskie Targi Książki to wyjątkowy czas dla czytelników i twórców. Co roku w czasie ich trwania poznajemy nominowanych do: Nagrody Literackiej GDYNIA, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA oraz laureatów: Honorowej Nagrody WTK IKAR, Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Bibliotekarz Roku”, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną, 57. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”. 




8. Warszawskie Targi Książki 2017
18 maja 2017 (czwartek) 10.00-18.00
19 maja 2017 (piątek) 10.00-19.00
20 maja 2017 (sobota) 10.00-19.00
21 maja 2017 (niedziela) 10.00-17.00

Uroczyste otwarcie 8. Warszawskich Targów Książki i 11. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA odbędzie się 18 maja o godz. 12.00, na Scenie Głównej. 

Bilety dostępne będą w kasach targowych w dniach i godzinach otwarcia Targów. Przedsprzedaż biletów na Warszawskie Targi Książki prowadzimy na stronie internetowej twojbilet24.pl. 

Serwis twojbilet24.pl to również narzędzie dla dziennikarzy, blogerów i bibliotekarzy do rejestracji wizyty na Targach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje