12.05-03.06: Łódzkie Spotkania Baletowe

Autor: zorza
News - 12.05-03.06: Łódzkie Spotkania Baletowe W dniach 12 maja – 3 czerwca w łódzkim Teatrze Wielkim odbędą się Łódzkie Spotkania Baletowe. W tegorocznym programie znajdzie się dziewięć zespołów baletowych - pięć zagranicznych i cztery polskie.

Festiwal zainaugurują tradycyjnie gospodarze premierą baletu KOPCIUSZEK z muzyką Gioacchina Rossiniego w realizacji Giorgia Madii. W kolejnych dniach (15-17 maja) wystąpi sławny Cullberg Ballet. To już trzecia wizyta w Łodzi szwedzkiego zespołu, który w dwóch wieczorach zaprezentuje trzy choreografie: ALUMINIUM Matsa Eka oraz WALKING MAD i BLANCO Johana Ingera. Następnie 19 i 20 maja zaprezentuje się zespół Complexions Contemporary Ballet ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie pokażą kilkanaście utworów choreograficznych Dwighta Rhodena i jeden Matthew Prescotta. Aretha Franklin, Jan Sebastian Bach, Seaned O'Connor, Prince, George Gershwin, Astor Piazzolla to nazwiska twórców, których kompozycje wykorzystuje zespół. Grupa występuje na najważniejszych festiwalach świata, w Polsce pojawi się po raz pierwszy - na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie (8 maja) i podczas tegorczonych ŁÓDZKICH SPOTKAŃ BALETOWYCH.

W tym roku w Łodzi wystąpi także najlepszy zespół baletowy Korei - Korea National Ballet Company, który podobnie jak Complexions wystąpi w naszym kraju po raz pierwszy. W ich wykonaniu widzowie zobaczą klasyczne JEZIORO ŁABĘDZIE (22 i 23 maja).

Teatr Wielki - Opera Narodowa z Warszawy przywiezie baletowe przedstawienie (25 maja) słynnego ONIEGINA w choreografii zmarłego 34 lata temu Johna Cranco. Dzień później na po latach nieobecności pojawi się Opera Bałtycka z Gdańska, która pokaże EDITH Sławomira Gidla. Poznański Teatr Wielki wystąpi 27 maja i przypomni słynną w Łodzi PRÓBĘ Antala Fodora.

29 i 30 maja wystąpi Ballet National de Marseille. Francuska kompania przywiezie do Łodzi prace wielkich sław: George'a Balanchine'a i Jerome'a Robbinsa oraz Davida Dawsona (MORNING GROUND, choreografia: David Dawson, muzyka: Fryderyk Chopin, APOLLON MUSAGETE, choreografia: George Balanchine, muzyka: Igor Strawiński, IN G MAJOR, choreografia: Jerome Robbins, muzyka: Maurice Ravel).

Tegoroczne SPOTKANIA zakończą 2 i 3 czerwca występy Węgierskiego Baletu Narodowego, który pokaże POSKROMIENIE ZŁOŚNICY w choreografii Lászlo Seregiego.

ŁÓDZKIE SPOTKANIA BALETOWE to prestiżowa międzynarodowa impreza baletowa, organizowana od 1968 roku w formie biennale.Źródło: www.culture.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy