24 miliony złotych na "Książki naszych marzeń"

Autor: slk
News - 24 miliony złotych na

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rządowy program promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży „Książki naszych marzeń″, dzięki któremu będzie możliwe dofinansowanie zakupu książek dla bibliotek w publicznych szkołach podstawowych i szkołach artystycznych.    

 

Jak poinformowano w komunikacie po posiedzeniu rządu na realizację programu w 2015 roku przeznaczonych zostanie 20 mln zł z budżetu państwa; program obejmie ponad 13,4 tys. szkół. 

 

Wielkość środków przyznanych szkołom na zakup książek do bibliotek szkolnych będzie zależeć od liczby uczniów. 

 

Maksymalna kwota dotacji dla szkół małych (do 70 uczniów) ma wynieść 1000 zł, dla szkół średnich (od 71 do 170 uczniów) - 1300 zł, dla szkół dużych (powyżej 171 uczniów) - 2170 zł. Program wymaga od samorządów, jako organów prowadzących szkoły, 20-procentowego wkładu własnego. O środki z programu na zakup książek do bibliotek szkolnych dyrektorzy szkół mają wnioskować do organów prowadzących.

 

Zgodnie z założeniami programu - przygotowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - za pieniądze z programu biblioteki szkolne będą kupować książki, które nie są podręcznikami. Książki te mają być wybierane przez uczniów. Chodzi o to, by były to lektury, które ich autentycznie interesują i będą bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.

 

Uczniowie mają też być zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem, rozbudzić ciekawość i inspirować do twórczego działania.

 

W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki szkolne, w miarę możliwości, mają konsultować zakupy nowości z pozostałymi bibliotekami publicznymi, aby gromadzone zbiory się uzupełniały.  

 

Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa. Mogą to być np. spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci.

 

„Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu″ - zaznaczono w komunikacie. (PAP)

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje