Ziemowit Szczerek z Paszportem Polityki

Autor: slk
News - Ziemowit Szczerek z Paszportem Polityki

Tegoroczny Paszport "Polityki" w kategorii literatury za przewrotną i wspaniale napisaną książkę Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna, otrzymał Ziemowit Szczerek. 

 

 

Tegoroczny laureat urodził się w 1978 r. w Radomiu. Jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka Paczka Radomskich, który był literackim portretem Radomia. W 2013 r., oprócz nominowanej książki, w wydawnictwie Znak ukazała się jego alternatywna historia Polski Rzeczpospolita zwycięska. W tej wizji Polska wygrała wojnę, stała się pogromcą Niemiec i potęgą europejską uprawiającą kolonializm.

 

Szczerek przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała niezwykła książka Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Książka jest krzywym zwierciadłem, w którym mogą się przejrzeć Polacy, autor pokazuje bowiem, jak podróż na Ukrainę pomaga leczyć nasze kompleksy.

 

Do tegorocznych Paszportów "Polityki" w kategorii literatury nominowani byli także Łukasz Orbitowski i Małgorzata Rejmer.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje