11.02: koncert Leopolda Kozłowskiego w Sosnowcu

Autor: zorza
News - 11.02: koncert Leopolda Kozłowskiego w Sosnowcu

11 lutego 2008 o godz. 18.00 odbędzie się koncert z udziałem: Leopolda Kozłowskiego, Katarzyny Jamróz, Marty Bizoń, Renaty Świerczyńskiej, Katarzyny Zielińskiej, Haliny Jarczyk, Jacka Cygana i Andrzeja Roga.
Leopold Kozłowski, urodzony 26 listopada 1918 w Przemyślanach pod Lwowem, muzyk-pianista, kompozytor, dyrygent; ostatni żyjący przedstawiciel autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji.
Ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu (1941) i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy. Skomponował muzykę do filmów: „Austeria” w reż. Jerzego Kawalerowicza (1983), „I skrzypce przestały grać” (1988) i „Skrzypce Rotszylda” (1988); jako aktor zagrał w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga.
Opracował muzycznie sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Wielokrotnie koncertował w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
Jest wnukiem Pejsacha Brandweina, który wraz z tuzinem swoich muzykujących synów założył najsłynniejszą w Galicji kapelę klezmerską. Wszyscy mieli profesjonalne wykształcenie muzyczne. Kapela braci Brandweinów grała nawet u marszałka Józefa Piłsudskiego i na dworze cesarza Franciszka Józefa. Jeden z wujów Leopolda Kozłowskiego - klarnecista Naftule Brandwein - uważany był w Ameryce za "króla" muzyki klezmerskiej.
Miłością do klezmerskiej muzyki zaraził grupę młodych krakowskich aktorów, Martę Bizoń, Katarzynę Jamróz, Renatę Świerczyńską, Katarzynę Zielińską, Andrzeja Roga ,a także Jacka Cygana, który pisze teksty do starych melodii i nowych kompozycji pana Leopolda, i w jedwabnej kapocie, w aksamitnej jarmułce prowadzi jego koncerty. Zaraził także Jurka Fedorowicza. Ze wszystkich zrobił miłośników klezmerskiej muzyki, śpiewających nie tylko według nut, ale także zgodnie ze wskazaniami serca.

Bilety w cenie 15zł (ulgowy) i 25zł (normalny)

Konieczność rezerwacji!

Organizator: Miejski Klub im. Jana Kiepury

Miejsce: Sosnowiec, Miejski Klub im. Jana Kiepury, ul. Będzińska 6
 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy