11-13.12: konferencja naukowa "Kultura artystyczna Warszawy. XVII-XX wiek"

Data: 2007-12-11 01:20:25 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 11-13.12: konferencja naukowa Nowe pokolenie warszawiaków szuka korzeni. Odradza się zainteresowanie przeszłością, a stolica stara się zbudować klimat, który utraciła. Zapanowała "koniunktura na Warszawę".
Celem konferencji naukowej "Kultura artystyczna Warszawy. XVII-XX wiek" zorganizowanej przez Fundację Ars Auro Prior w dniach 11-13 grudnia 2007 jest rozbudzenie ciekawości warszawiaków, zachęcenie do zainteresowania się historią miasta i jej sztuki. Również zaktywizowanie ogólnopolskiego środowiska historyków sztuki-varsavianistów. W historii warszawskiej architektury, plastyki i rzemiosła pozostało jeszcze wiele białych plam, dlatego wszystkie referaty konferencji będą stanowiły nowość. Konferencja to również możliwość integracji środowiska badaczy - wymiany poglądów i informacji. W konferencji wezmą udział znakomici profesorowie, jak i młodzi doktoranci, przedstawiciele uniwersytetów, akademii, placówek muzealnych i ośrodków PAN z całej Polski.

Od 20 lat Warszawa czeka na kompleksowe i aktualne opracowanie dziejów jej artystycznej kultury. Jesienią 2008 planowane jest wydanie książki złożonej z esejów najlepszych polskich varsavianistów. Znajdą się wśród nich tematy przygotowane specjalnie na potrzeby konferencji.

Podczas konferencji varsavianiści pokażą miasto na starych sztychach i płótnach: targi, sejmy, elekcje, reprezentacyjne ulice, eleganckie teatry i huczne bale, stolicę czasów prosperity i Insurekcji Kościuszkowskiej, "Włoską mafię" (artystyczną), która działała na zlecenie Sobieskich i Sieniawskich, Stanisławowską Warszawę ogarniętą modą na anglofilię, nieznane wizerunki stolicy zachowane na szpaltach "Kuriera Warszawskiego" i "Tygodnika Ilustrowanego", w rysunkach tzw. planów Lindleya oraz na niemieckich zdjęciach lotniczych przechowywanych w Bildarchiv Marburg, sejmy elekcyjne, dzięki którym ukształtowała się jurydyka Leszno i nowożytna Wola. Powojenną Warszawę - poligon doświadczalny dla urbanistów i architektów działających na zlecenie państwowego mecenatu, łączniczkę w ruinach stolicy, Warszawę w komiksie i Warszawę we współczesnej fotografii, nowe informacje o najważniejszych zabytkach miasta.

Odrębnym wydarzeniem konferencji będzie panel "Rewitalizacja Warszawy" - głos w dyskusji poświęconej najnowszym inwestycjom architektonicznym mającym wpływ na zabytkową tkankę miasta. Będą to rozmowy o "betonowym dziedzictwie" Śródmieścia: jak traktować osiedle Za Żelazną Bramą i wytwory socmodernizmu lat 50. i 60. XX wieku; problem ukształtowania nieistniejącego w praktyce centrum Warszawy; deficyt przestrzeni publicznej i przyszłości placów Bankowego i Teatralnego - miejsc sprowadzonych do roli węzłów komunikacyjnych; problem odbudowy zabytkowych gmachów; rola Powiśla, Portu Praskiego i formy rewitalizacji Pragi.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.auro.org.pl.

Źródło: www.culture.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje