11-13.12: konferencja naukowa "Kultura artystyczna Warszawy. XVII-XX wiek"

Autor: zorza
News - 11-13.12: konferencja naukowa Nowe pokolenie warszawiaków szuka korzeni. Odradza się zainteresowanie przeszłością, a stolica stara się zbudować klimat, który utraciła. Zapanowała "koniunktura na Warszawę".
Celem konferencji naukowej "Kultura artystyczna Warszawy. XVII-XX wiek" zorganizowanej przez Fundację Ars Auro Prior w dniach 11-13 grudnia 2007 jest rozbudzenie ciekawości warszawiaków, zachęcenie do zainteresowania się historią miasta i jej sztuki. Również zaktywizowanie ogólnopolskiego środowiska historyków sztuki-varsavianistów. W historii warszawskiej architektury, plastyki i rzemiosła pozostało jeszcze wiele białych plam, dlatego wszystkie referaty konferencji będą stanowiły nowość. Konferencja to również możliwość integracji środowiska badaczy - wymiany poglądów i informacji. W konferencji wezmą udział znakomici profesorowie, jak i młodzi doktoranci, przedstawiciele uniwersytetów, akademii, placówek muzealnych i ośrodków PAN z całej Polski.

Od 20 lat Warszawa czeka na kompleksowe i aktualne opracowanie dziejów jej artystycznej kultury. Jesienią 2008 planowane jest wydanie książki złożonej z esejów najlepszych polskich varsavianistów. Znajdą się wśród nich tematy przygotowane specjalnie na potrzeby konferencji.

Podczas konferencji varsavianiści pokażą miasto na starych sztychach i płótnach: targi, sejmy, elekcje, reprezentacyjne ulice, eleganckie teatry i huczne bale, stolicę czasów prosperity i Insurekcji Kościuszkowskiej, "Włoską mafię" (artystyczną), która działała na zlecenie Sobieskich i Sieniawskich, Stanisławowską Warszawę ogarniętą modą na anglofilię, nieznane wizerunki stolicy zachowane na szpaltach "Kuriera Warszawskiego" i "Tygodnika Ilustrowanego", w rysunkach tzw. planów Lindleya oraz na niemieckich zdjęciach lotniczych przechowywanych w Bildarchiv Marburg, sejmy elekcyjne, dzięki którym ukształtowała się jurydyka Leszno i nowożytna Wola. Powojenną Warszawę - poligon doświadczalny dla urbanistów i architektów działających na zlecenie państwowego mecenatu, łączniczkę w ruinach stolicy, Warszawę w komiksie i Warszawę we współczesnej fotografii, nowe informacje o najważniejszych zabytkach miasta.

Odrębnym wydarzeniem konferencji będzie panel "Rewitalizacja Warszawy" - głos w dyskusji poświęconej najnowszym inwestycjom architektonicznym mającym wpływ na zabytkową tkankę miasta. Będą to rozmowy o "betonowym dziedzictwie" Śródmieścia: jak traktować osiedle Za Żelazną Bramą i wytwory socmodernizmu lat 50. i 60. XX wieku; problem ukształtowania nieistniejącego w praktyce centrum Warszawy; deficyt przestrzeni publicznej i przyszłości placów Bankowego i Teatralnego - miejsc sprowadzonych do roli węzłów komunikacyjnych; problem odbudowy zabytkowych gmachów; rola Powiśla, Portu Praskiego i formy rewitalizacji Pragi.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.auro.org.pl.

Źródło: www.culture.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy