12-14.06: Festiwal Filmów o Architekturze w Warszawie

Autor: zorza
News - 12-14.06: Festiwal Filmów o Architekturze w Warszawie SZTUKA ARCHITEKTURY - FESTIWAL FILMÓW O ARCHITEKTURZE zorganizowany we współpracy z portalem www.Sztuka-Architektury.pl odbędzie się w dniach 12 – 14 czerwca w Warszawie w Zamku Ujazdowskim. Trzydniowy przegląd filmów architektonicznych obejmuje projekcje najciekawszych filmów dokumentalnych poświęconych architekturze ostatnich lat. Projekcje stanowić będą punkty wyjścia dyskusji dotyczących najważniejszych problemów współczesnej architektury.

 12 czerwca, wtorek, godz. 17.30, sala Kino/Audytorium
Temat wiodący: Star system – koniec czy kontynuacja
Film: BUILDING THE GHERKIN - Norman Foster (140 min.)
Dyskusja

Film BUDOWANIE OGÓRKA jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu - ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster - ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę, feudalnej strukturze wielkich biur architektonicznych, komercyjnym wymiarze architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych.

 13 czerwca, środa, godz. 17.30, sala Kino/Audytorium
Temat wiodący: Modernizm – trudne dziedzictwo
Filmy: CITY OF DREAMS (50 min.), A DIARY OF AN ECCENTRIC ARCHITECT - Philip Johnson (50 min)
Dyskusja

Film MIASTO MARZEŃ mówi o słynnym, afrykańskim mieście Asmara wybudowanym w latach 1935 - 1941 roku ubiegłego wieku na terenie Erytrei przez włoskich kolonizatorów. Asmara jest jedynym zespołem urbanistycznym na świecie, który został konsekwentnie zbudowany w stylu Art Deco, Novocento i modernizmu. Z tego powodu Asmara nazywana jest też "Frozen City".

Film DZIENNIK EKSCENTRYCZNEGO ARCHITEKTA opowiada o Philipie Johnsonie - architekcie, który z jednej strony zaszczepił ruch modernistyczny na terenie Stanów Zjednoczonych, a z drugiej stworzył krytykowany styl międzynarodowy. Opowiada o człowieku, który z jednej strony był chodzącą historią architektury światowej, a z drugiej egocentrykiem dla którego architektura była przede wszystkim odskocznią do kariery.

 14 czerwca, czwartek, godz. 17.30, sala Kino/Audytorium
Temat wiodący: Filozofia i architektura
Filmy: MY SONS JOURNEY – Louis Khan (115 min.)
Dyskusja

Film MÓJ ARCHITEKT: PODRÓŻ SYNA został wyprodukowany i wyreżyserowany przez syna słynnego, amerykańskiego architekta Louisa Khana. Film mówi o losie architekta, który chciał być artystą, a jednocześnie musiał zmagać się z trudną materią realizacji swoich koncepcji projektowych. Film opowiada też o Luisie Khanie jako człowieku całkowicie pochłoniętym realizacją swoich wizji oraz uwikłanego w skomplikowane decyzje życiowe.

prowadzenie: Krzysztof Sołoducha

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy