15 IX - 11 X: Wiersze znowu opanują metro!

Autor: slk
News - 15 IX - 11 X: Wiersze znowu opanują metro!

Od 15 września do 11 października br. odbywać się będzie druga edycja projektu Wiersze w Metrze, którego celem jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej. W inicjatywie bierze udział piętnaście instytutów kultury i ambasad oraz liczni partnerzy. Inspiracją dla Wierszy w Metrze były podobne projekty zorganizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie.

 

Miasto i migracje: współczesna poezja europejska

Głównym celem Wierszy w Metrze jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w przestrzeni miejskiej, przede wszystkim w stołecznym metrze. Oprócz wierszy prezentowanych w wagonikach i na stacjach metra, w ramach projektu odbywać się będą happeningi, wystawy, konkurs Haiku dla Warszawy*, poetycka gra miejska** (26.09) oraz V Spoke’n’Word Festival połączony z warsztatami slamowymi*** (10.10).

Podczas pierwszej, zeszłorocznej edycji zainicjowanej przez Instytut Książki oraz British Council, projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem Warszawiaków. „W zeszłym roku w trakcie realizacji Wierszy w metrze okazało się, że jest to inicjatywa bardzo popularna i dostrzegana w Warszawie. Na konkurs haiku dostaliśmy ponad 700 zgłoszeń. Bardzo duży był też odzew mediów. To oznacza, że pomimo niepokojących wyników czytelnictwa, które zostały ostatnio ogłoszone, nadal istnieje duży apetyt na literaturę. Być może trzeba ją tylko zaprezentować w nieco bardziej oryginalny sposób. To właśnie staramy się robić podczas naszego przedsięwzięcia, które ma szanse stać się stałym elementem pejzażu kulturalnego Warszawy” – powiedział Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki, patrona merytorycznego projektu.

Wiersze związane są z tematyką miasta i migracji. Pochodzą z wielu krajów Europy, w większości zrzeszonych w EUNIC Warszawa – Europejskim Związku Instytutów Kultury. „Wiersze w metrze z piętnastu krajów europejskich zwolnią nieco nasz codzienny pęd w podróży do pracy. To po prostu znakomity powód by we wrześniu i październiku wsiąść do warszawskiego metra” – powiedział José Carlos Costa Dias, Prezes EUNIC i Dyrektor Instituto Camões w Polsce.

 

Nowatorska edycja: żadnych spotkań autorskich!

Projekt zmienił też nieco swoje oblicze. Jak dodaje Grzegorz Gauden: „Tegoroczna edycja różni się od pierwszej. Wchodzimy z wierszami głębiej w przestrzeń miejską. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnych spotkań autorskich, zastępując je zupełnie nowymi formami: happeningami, występami twórców graffiti, poetycką grą miejską”.

Najważniejsze przedsięwzięcia związane z projektem odbędą się w centrum Warszawy (metro, Centrum Sztuki Współczesnej, klub Powiększenie, etc.).

Dalsze informacje znajdują się na stronie: www.wierszewmetrze.eu

 

Inicjatywy organizowane w ramach przedsięwzięcia:

* Konkurs „Haiku dla Warszawy” trwać będzie od 15 września do 11 października. Jest on otwarty dla wierszy reprezentujących wszystkie języki krajów biorących udział w projekcie. Zapraszamy do udziału w konkursie nie tylko Warszawiaków, ale też mieszkańców całego kraju oraz turystów. Regulamin: www.wierszewmetrze.eu .

** Poetycka gra miejska odbędzie się w dniu 26 września w – do wyboru – języku polskim lub języku angielskim. Osoby chętne do udziału w grze proszone są o rejestrację na stronie www.wierszewmetrze.eu . Ilość uczestników gry ograniczona!

*** V Spoke’n’Word Festival odbędzie się w dniu 10 października. Składać się na niego będą warszaty slamowe w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, występy gwiazd europejskiego performing poety z Wielkiej Brytanii, Rosji, Grecji, Portugalii, Irlandii, Niemiec i Danii oraz slam poetycki dla wszystkich zainteresowanych w klubie Powiększenie. Zapisy: wojciech.cichon@wierszewmetrze.eu. Ilość uczestników warsztatów ograniczona!

Zapraszamy do udziału w konkursie, grze, festiwalu i slamie poetyckim!

Do wygrania atrakcyjne nagrody!

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy