17-20.01: XXIX Biesiada Teatralna

Autor: zorza
News - 17-20.01: XXIX Biesiada Teatralna 16 zespołów z całej Polski rozpoczęło dziś w Horyńcu Zdroju na Podkarpaciu rywalizację o nagrody: "Złoty Róg Myśliwski Króla Jana" i "Złotą Misę Borowiny" w ramach XXIX Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form.     Na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich do 20 stycznia wystąpią zespoły m.in. z Bielska-Białej, Chorzowa, Gorzowa Wlkp., Kielc, Krakowa, Olsztyna, Ozimka, Poznania, Słupska i Stargardu Szczecińskiego. Aktorami jest głównie młodzież licealna i studenci.

Program tegorocznej Biesiady jest bardzo bogaty. Zaprezentowane zostaną adaptacje sztuk m.in. Różewicza, Świrszczyńskiej, Tomasza Manna i Arystofanesa. Wiele zespołów zaprezentuje swoje autorskie przedstawienia. Formy prezentowanych spektakli będą także różnorodne. Publiczności zaprezentują się m. in. teatry dramatyczne jak i jednego aktora.

Występy młodych artystów podczas Biesiady oceniali zawsze wyśmienici jurorzy, wśród nich byli: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Andrzej Jarecki, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Markuszewski, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

W tym roku w jury zasiądą: aktor Dariusz Kordek, dziennikarz i krytyk teatralny Krzysztof Sielicki oraz dyrektor rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej Przemysław Tejkowski.

"Tradycją Biesiad jest to iż dla uczestników jeden z jurorów przygotowuję spektakl. W tym roku wystąpi Dariusz Kordek. Wraz z Olgą Bończyk zaprezentuje się w przedstawieniu >Sztuka kochania czyli serdeczne porachunki< w reżyserii Jadwigi Has" - powiedziała PAP Jolanta Nowak z przemyskiego Centrum Kulturalnego, które jest współorganizatorem imprezy.

Impreza tradycyjnie odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury, mieszczącym się w zabytkowym obiekcie dawnego teatru dworskiego rodziny Ponińskich, byłych właścicieli Horyńca.

Oryginalne nazwy nagród przyznawanych laureatom Biesiady ("Złoty Róg Myśliwski Króla Jana" i "Złota Misa Borowiny") biorą się stąd, że Horyniec od dawna słynie z wysokiej jakości borowiny, a na polowania przyjeżdżał tam nawet król Jan III Sobieski.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy