19.03-31.07: korespondencja powstańcza w Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor: zorza
News - 19.03-31.07: korespondencja powstańcza w Muzeum Powstania Warszawskiego

Znaczki, listy i koperty z Powstania Warszawskiego zakupione przed kilkoma tygodniami na aukcji w Düsseldorfie, udostępnione zostaną po raz pierwszy zwiedzającym. Otwierana wczoraj w Muzeum Powstania Warszawskiego wystawa obok słynnej kolekcji prezentuje także historię skautingu i fenomen Harcerskiej Poczty Polowej.

Zakupiona przez Muzeum Powstania Warszawskego na początku lutego kolekcja, składa się ze 123 eksponatów. Dom aukcyjny Ulrich Felzmann Briefmarken Auktionen w Düsseldorfie wystawił ją na licytację w postaci trzech albumów. Zawierały one listy, karty pocztowe i znaczki. Niektóre z tych ostatnich namalowene zostały ręcznie w sierpniu 1944 roku.

Czas od zakupu zbiorów pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego przeznaczyli na ich katalogowanie i opis, a także przygotowanie wystawy. Ekspozycja zaprezentowana została w Sali pod Liberatorem. Obok kolekcji zwiedzający będą mogli zobaczyć także prezentację historii skautingu i pamiątki związane z Harcerską Pocztą Polową. Wystawę dopełnia audiowizualny komentarz żyjących jeszcze powstańczych listonoszy oraz fotografie z Powstania Warszawskiego. 

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział: dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Jan Ołdakowski, minister kultury – Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz i Tadeusz Jarosz - przedstawiciel łączników Poczty Polowej.

Wystawę oglądać można od dzisiaj do 31 lipca 2008 roku.

 

Źródło: IAR 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy