24.06-01.07: Lubuskie Lato Filmowe

Autor: slk
News - 24.06-01.07: Lubuskie Lato Filmowe

LUBUSKIE LATO FILMOWE odbywa się od 24 czerwca do 1 lipca. Jest to najstarszy w Polsce festiwal filmowy, na który przyjeżdżają fani kina, studenci szkół filmowych, filmoznawcy. W programie festiwalowym prezentowane są najnowsze osiągnięcia kina Europy Środkowo-Wschodniej: Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, jak również konkurs fabularny, dokumentalny, pokazy wideo-artu, etiud szkolnych.

W programie polskim, obok najciekawszych fabuł ubiegłego sezonu, zostanie pokazany fabularny debiut Piotra Szczepańskiego „ALEJA GÓWNIARZY” oraz dwa niezwykłe dokumenty: Małgorzaty Szumowskiej „A CZEGO TU SIĘ BAĆ” - film odsłaniający bogaty, nierozpoznany, nieobecny w mediach obszar kultury: śmierć i pogrzeb oraz film Marii Zmarz-Koczanowicz i Teresy Torańskiej „DWORZEC GDAŃSKI” - opowieść o ludziach pochodzenia żydowskiego, którzy w 1968 zostali pozbawieni polskiego obywatelstwa i wypędzeni z kraju.

Podczas tegorocznego LUBUSKIEGO LATA zostaną pokazane dotychczas nieemitowane dokumenty Agnieszki Arnold. Ich bohaterami są wybitne postacie polskiej inteligencji: Karol Modzelewski (przyjaciel Jacka Kuronia, w latach 60. współautor słynnego listu do władz), ks. Adam Boniecki, Maria Janion. Arnold dotyka w swoich filmach najdrażliwszych faktów XX-wiecznej historii, stosunków polsko-ukraińskich.

W tegorocznej edycji dominującym tematem łagowskiego seminarium będzie właśnie historia. Filmoznawcy i historycy będą dyskutować na temat "Historia. Prawda i pojednanie". Czego właściwie szukamy w historii? Na ile służy ona nowej polityce, nowym podziałom, rewizji utartych opinii, a na ile tworzeniu wspólnoty? Jak Niemcy traktują swoją historię, zwłaszcza historię NRD. Odbędzie się rozmowa z wybitnym reżyserem Volkerem Schloendorffem dotycząca filmu „STRAJK” i mitu "Solidarności" - do czego jest jeszcze potrzebny w Polsce i na Zachodzie? Gościem specjalnym festiwalu będzie znana węgierska reżyserka Judit Elek, która przywiezie swój najnowszy film „ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA” z Mają Komorowską i Franciszkiem Pieczką.

W konkursie znalazły się nowe filmy niemieckie, węgierskie, czeskie, ukraiński i litewski. Swoje filmy pokażą Paweł Althamer i Józef Robakowski. Nagrodę Brylantowego Grona za całokształt twórczości otrzyma jeden z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów Marcel Łozinski, który przedstawi film-niespodziankę.

Dyrektorem Programowym Festiwalu jest Tadeusz Sobolewski.

 

Źródło: www.culture.pl

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy