27 miast czyta pod chmurką!

Autor: slk
News - 27 miast czyta pod chmurką!

22 kwietnia o godzinie 17:00 miłośnicy książki spotkają się w centralnych punktach co najmniej 27 miast i miejscowości, by wspólnie przeczytać fragment książki Marii Pruszkowskiej „Przyślę Panu list i klucz” oraz żeby zachęcać przechodniów, by częściej sięgali po dobrą lekturę. Wszystko to w ramach drugiej edycji akcji „5 minut dla książki”, organizowanej pod hasłem „Czytamy pod chmurką”.

 

 - Media regularnie informują o stale malejącym poziomie czytelnictwa w Polsce. W roku 2011 sprzedaż książek spadła o ponad 8%, w 2010 roku ponad połowa Polaków nie miała z książką żadnej styczności – wylicza Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl – Mamy nadzieję, że spotkanie w centrach przynajmniej 26 miast Polski i jednego miasta w Hiszpanii będzie okazją do tego, by taką styczność z literaturą zapewnić tysiącom przypadkowych przechodniów. By zachęcić ich do odwiedzenia biblioteki czy księgarni, do sięgnięcia po książkę.

  

Spotkania odbędą się w Arucas (Gran Canaria), Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Gryficach, Iławie, Kamiennej Górze, Katowicach, Kielcach, Kraśniku, Lublinie, Łodzi, Nasielsku, Olsztynie, Pabianicach, Pawonkowie, Piekarach Śląskich, Poznaniu, Rumi, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wągrowcu oraz Wrocławiu. Szczegółowy wykaz punktów, w których spotkają się „mole książkowe” opublikowany został na blogu organizatorów: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com Tam też znaleźć można bannery promujące przedsięwzięcie oraz fragment, który uczestnicy spotkania będą czytać.

  

- Przygotowania w kolejnych miastach już trwają, a akcję w swoim mieście może zorganizować każdy miłośnik książki, który skontaktuje się z koordynatorami – podkreśla Grzegorz Raczek z serwisu DuzeKa.pl. – Wciąż jeszcze nie jest zbyt późno, by wziąć się do pracy, wciąż jeszcze można zaprosić przyjaciół oraz znajomych i zaplanować na to niedzielne popołudnie wspólne wyjście do centrum w celu promocji książki.

 

 - Czytanie nie jest powodem do wstydu. Dlatego już dziś namawiamy, by podkreślić, że weźmie się udział w naszym wydarzeniu poprzez kliknięcie przycisku „Dołącz” na podstronie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/330829593640414/ oraz przez skorzystanie z opcji „Zaproś znajomych” – dodaje Kamil Świątkowski, redaktor serwisu PrzyKominku.com. Pokażmy, że czytamy i że jesteśmy z tego dumni!

  

Akcję zdecydowali się już wesprzeć polski pisarze. Od początku z organizatorami współpracuje bestsellerowa autorka, Małgorzata Gutowska-Adamczyk. W Gdańsku wydarzenie wspiera Anna Klejzerowicz, w Warszawie – Jolanta Kwiatkowska i Maria Ulatowska.

  

- Warto, by również inni twórcy zdecydowali się w tym dniu dołączyć do miłośników książki, by wraz z nimi czytali pod chmurką – zaprasza „kolegów po piórze” Małgorzata Gutowska-Adamczyk. – Warto zadeklarować udział w wydarzeniu również w korespondencji z organizatorami. Wsparcie osób znanych jest bardzo ważne, bo pomaga przekonać czytelników, a w końcu troska o przyszłość czytelnictwa dotyczy nas wszystkich.

  

Poprzednia edycja przedsięwzięcia „5 minut do książki” odbyła się w grudniu 2011 roku. Wówczas miłośnicy książki spotkali się w 8 miastach, by wspólnie przeczytać fragment „Opowieści wigilijnej” Dickensa. Przedsięwzięciu przyświecało hasło: „Czytamy pod choinką”. Celem akcji, organizowanej społecznie, jest promocja czytelnictwa w czasach, gdy jego poziom z roku na rok regularnie spada.

 

 

 Blog akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com/

 Fanpage: http://www.facebook.com/5minut

 Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/330829593640414/

 

  

Akcja odbędzie się w:

- Arucas (w okolicach Biblioteca Municipal de Arucas)

- Białymstoku (Rynek Kościuszki, przed kawiarnią Akcent)

- Bydgoszczy (na Starym Rynku, przy Pomniku Walki i Męczeństwa)

- Gdańsku (na Długim Targu, przy Neptunie)

- Gliwicach (w Parku Chopina, ul. Marii Konopnickiej, koło Palmiarni)

- Gryficach (w Parku Japońskim)

- Iławie (na placu przy hotelu Stary Tartak)

- Kamiennej Górze (na Rynku, koło Muzeum)

- Katowicach (na Placu Poetów w Silesia City Center)

- Kielcach (na Placu Artystów)

- Kraśniku (na placu Solskiego przy Centrum Kultury i Promocji)

- Lublinie (na placu Litewskim, pod baobabem)

- Łodzi (ul. Piotrkowska, deptak, od numeru 155 w stronę Placu Wolności)

- Nasielsku (w parku miejskim przy pomniku Jana Pawła II)

- Olsztynie (na Starym Mieście, pod Wysoką Bramą)

- Pabianicach (na terenie Ośrodka Rekreacyjnego „Businka” - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji)

- Pawonkowie (przy salce parafialnej Dziupla, przy kościele parafialnym Świętej Katarzyny)

- Piekarach Śląskich (park miejski u zbiegu Bytomskiej i Ziętka)

- Poznaniu (na Starym Rynku pod pręgierzem)

- Rumi (przed głównym wejściem do Galerii Rumia, ul. Sobieskiego 14A)

- Rzeszowie (na rynku przy Ratuszu)

- Szczecinie (na Jasnych Błoniach - ławeczki pod pomnikiem papieża)

- Toruniu (przy pomniku Kopernika przy Rynku Staromiejskim)

- Trzciance (w parku, nieopodal fontanny z sarenką)

- Warszawie (plac przy pomniku Kopernika, ul. Krakowskie Przedmieście)

- Wągrowcu (na Rynku Miejskim, przy fontannie)

- Wrocławiu (na Jatkach).

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy