3.02: wspomnienie o Kazimierzu Moczarskim

Autor: zorza
News - 3.02: wspomnienie o Kazimierzu Moczarskim

Spotkanie poświęcone książce Anny Machcewicz "Kazimierz Moczarski. Biografia" odbędzie się 3 lutego, we wtorek, o godz. 18. w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.
  Bohaterem wieczoru będzie autor "Rozmów z katem", o którego tragicznej biografii rozmawiać będą Anna Machcewicz, Elżbieta Moczarska oraz Andrzej Friszke.

Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz.

Jak pisze autorka książki "Kazimierz Moczarski. Biografia" należał do straconego pokolenia – ale swojego życia nie stracił. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Moczarskiego uświadamia nam wagę i znaczenie jego losów. Był zwykłym niezłomnym bohaterem.

Najbardziej znany epizod z życia Kazimierza Moczarskiego – dziewięć miesięcy spędzonych w jednej celi z oprawcą warszawskiego getta Jurgenem Stroopem - to tylko wierzchołek góry lodowej. Autor "Rozmów z Katem" wyszedł zwycięsko ze wszystkich prób, jakie stawiały przed nim los i historia.  Rzucił się w wir konspiracyjnej walki z hitlerowskim okupantem i nie przerwał jej nawet po upadku powstania warszawskiego. Przetrwał stalinowskie represje, choć rozłączono go na ponad 10 lat z ukochaną żoną. Nawet w smutnych czasach rządów Gomułki i Gierka nie porzucił swoich poglądów, a osobistą tragedię – ciężką chorobę jedynego dziecka - przekuł w działanie na rzecz społecznego dobra. Na dodatek stworzył dzieło o przesłaniu, dorównujące rangą przesłaniu dzieł Sołżenicyna.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy