4.11: spotkanie wokół książki Elżbiety Cherezińskiej

Autor: zorza
News - 4.11: spotkanie wokół książki Elżbiety Cherezińskiej

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo zapraszają na wykład pt.: Żydowski król łódzkiego getta. Chaim Mordechaj Rumkowski.


Będzie to wykład z udziałem Elżbiety Cherezińskiej, autorki książki "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum". Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Nowiak.

Wykład odbędzie się:
4 listopada (wtorek)
o godz. 15.00
przy ulicy Szamarzewskiego 89
w budynku AB
w sali 10
w Poznaniu

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek najdziewniejszego żydowskiego państwa w niemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Jednocześnie ukazywała obraz skomplikowanych relacji między żydowską a niemiecką administracją getta i walki o władzę wśród tamtejszych elit. Getto łódzkie zlikwidowano dopiero w sierpniu 1944 roku, gdy Sowieci od dawna stali na linii Wisły. To sprawiło, iż spośród jego mieszkańców ocalało o wiele więcej Żydów niż z każdego getta na terenie Polski. Na czym polegała tajemnica łódzkiego getta? Kim naprawdę był "król Chaim"?

Również we wtorek - 4 listopada odbędzie się
wieczór autorski Elżbiety Cherezińskiej.

Zapraszamy 4 listopada do Księgarni Bookarest,
Stary Browar,
Dziedziniec Sztuki,
Poznań.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Borowczyk.

Serdecznie zapraszamy!!!

Źródło: www.ksiazka.net.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy