65. rocznica śmierci Janusza Korczaka

Data: 2007-08-06 23:54:20 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 65. rocznica śmierci Janusza Korczaka

     Dziś, 6 sierpnia, mija 65. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka, pedagoga, pisarza i lekarza, współzałożyciela domu sierot w Warszawie.
"Stary doktor", bo tak był nazywany, jako autor popularnych radiowych gawęd, zginął w obozie koncentracyjnym w Treblince.

Janusz Korczak jeszcze przed wojną kierował sierocińcem Nasz Dom w Pruszkowie, a następnie na Bielanach. Gdy w czasie okupacji Niemcy założyli warszawskie getto, Dom Sierot został przeniesiony do dzielnicy żydowskiej.

6 sierpnia 1942 roku nastąpiła likwidacja placówki. Korczak odrzucił propozycję ocalenia mu życia i został z dziećmi. Wraz z personelem zakładu poprowadził około 200-tu dzieci na rampę kolejową na Umschlagplatz, skąd odchodziły transporty do obozu zagłady w Treblince. Z relacji świadków wynika, że Korczak szedł na czele grupy wychowanków domu dla sierot, niosąc jedno z dzieci na ręku.

Do tych wydarzeń nawiązuje pomnik, który został odsłonięty w Warszawie w ubiegłym roku. Przedstawia grupę dzieci ze swym opiekunem, najmłodsze z nich obejmuje doktora Korczaka za szyję.

Do najbardziej znanych książek Korczaka, które napisał dla dzieci i młodzieży należą "Król Maciuś Pierwszy", "Bankructwo małego Dżeka" i "Kiedy znów będę mały". Powieści te, utrzymywane w konwencji baśniowej do dziś uznawane są za jedne z najlepszych w historii literatury dziecięcej. Twórczości Korczaka charakteryzuje się znakomitym wyczuciem i znajomością psychiki dziecięcej, jest nacechowana pełnym szacunku i zaufania stosunkiem do dzieci. W 1937 roku otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Literatury.

W latach 1935 -1936 prowadził w radiu jako Stary Doktor gawędy pedagogiczne. Był twórcą własnego systemu pedagogicznego, który polegał na traktowaniu dziecka jako pełnoprawnego partnera z niezbywalnym prawem do miłości i szacunku.

Na warszawskiej Pradze, gdzie Janusz Korczak zorganizował sierociniec i przyjeżdżał z dziećmi na lecznicze kolonie, są ulice: Starego Doktora i Króla Maciusia I.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje