9 V: Michał Jagiełło w Szczecinie

Autor: slk
News - 9 V: Michał Jagiełło w Szczecinie

W ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy na spotkanie autorskie Michała Jagiełły połączone z promocją książek: Ciało i pamięć. Wiersze oraz Narody i narodowości. Przewodnik po lekturach Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 maja 2011 r. o godz. 17 w Sali Stefana Flukowskiego Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

 

 

Michał Jagiełlo, autor promowanych książek, to również alpinista, ratownik TOPR-u przewodnik tatrzański, a także publicysta i pisarz tworzący głównie dzieła o tematyce górskiej, członek warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie studiów uzyskał uprawnienia przewodnika górskiego w Studenckim Kole Przewodników Górskich W tym okresie był ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Brał udział w ponad 250 wyprawach ratunkowych. W 1972 został naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR pełnił tę funkcję do 1974 roku. Michał Jagiełło uczestniczył również w wielu wspinaczkach m. in. w Tatrach, Alpach, Kaukazie Pamirze. Pokonał wiele trudnych ścian, największym jego osiągnięciem alpinistycznym jest nowa droga na północnej ścianie Dent d'Herens.

 

W 1974 roku wyjechał z Zakopanego do Warszawy w stolicy zajął się m.in. publicystyką i twórczością literacką. Od jesieni 1989 przez 8 lat piastował w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra Od 1998 do marca 2007 był dyrektorem Biblioteki Narodowej, a przez wiele lat przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej. Jest wykładowcą w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i w Collegium Civitas (kultura mniejszości narodowych, antropologia wielokulturowości: mniejszości narodowe w Polsce).

 

W 2009 za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

 

Opublikował:

•Obsesja, 1978

•Hotel klasy Lux, 1978

•Wołanie w górach,1979

•Bez oddechu, 1981

•Partnerstwo dla przyszłości. Szkice o polityce wschodniej i mniejszościach narodowych, 1995

•Ciało i pamięć, Warszawa 2010

•Narody i narodowości. Przewodnik po lekturach. Warszawa 2010

 

W naszym serwisie znajdziecie recenzję książki "Wołanie w górach", której wznowienie opublikowało Wydawnictwo Iskry - KLIK!

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje