Nagroda Kościelskich i Wielkie Nocne Czytanie już wkrótce!

Autor: slk
News - Nagroda Kościelskich i Wielkie Nocne Czytanie już wkrótce! Już 26 września wieczorem (po posiedzeniu jury, które zbiera się na obradach w Szwajcarii) poznamy nazwisko laureataNagrody Kościelskich 2009. 

Uroczystość wręczenia Nagrody, połączona z festiwalem Literackim „Wielkie Nocne Czytanie”, odbędzie się w Krakowie 10 października. Program Festiwalu wysyłam w załączniku. Festiwal finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. Wszystkie imprezy są otwarte dla publiczności i wstęp na nie jest wolny. 

Kilka słów o Nagrodzie:

Nagroda Kościelskich jest najstarszą niezależną polską nagrodą literacką. Przyznawana jest przez Fundację im. Kościelskich zarejestrowaną i działającą od 1959 roku w Genewie. 

Jury składające się z wybitnych amatorów i krytyków literackich, zamieszkałych w Polsce i poza granicami kraju, przyznaje co roku jedną lub kilka nagród dla obiecujących pisarzy, którzy nie ukończyli 40 roku życia. O intuicji jury świadczy fakt, że wśród laureatów (jest ich już ponad 120) nie zabrakło nikogo ze współczesnych wielkich polskiej literatury (od Mrożka, Herberta, Zagajewskiego, Rymkiewicza, Chwina, Pilcha, Huellego po Stasiuka, Olgę Tokarczuk, Tomasza Różyckiego, Jacka Dehnela, Jolantę Stefko, Mikołaja Łozińskiego i Jacka Dukaja). 
Otrzymanie Nagrody Kościelskich oznacza dla młodego pisarza przepustkę do wielkiej literatury i przyspiesza rozwój jego kariery literackiej.

Przed 1989 rokiem Nagroda wręczana była w Genewie lub w Ambasadzie Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie. Obecnie chcemy, by jej wręczenie połączone było z wielkim świętem i promocją młodej polskiej literatury w kraju. Jako miejsca przyznawania Nagrody wybrane więc zostały: Warszawa (Ambasada Szwajcarii), Miłosław w Wielkopolsce – rodzinny majątek Kościelskich i Kraków, na który kolej wypadła w tym roku. Taka wędrówka umożliwia zorganizowanie festiwalu literackiego kolejno w trzech najaktywniejszych kulturalnie regionach Polski. 

Wielkie Nocne Czytanie
Nagroda Kościelskich 2009
Kraków 9−10 października 2009r.

 •  8 października (Czwartek)
  godz. 15.00,
  Uniwersytet Jagielloński – Instytut Filologii Polskiej, ul. Gołębia 16, sala nr 42 im. Tomasza Weissa Rozmowa: Jak czytać współczesną polską literaturę w szkole? 
  Udział biorą: Jerzy Jarzębski, Dariusz Nowacki, Igor Stokfiszewski, François Rosset.
  Prowadzenie: Dariusz Chętkowski.

 •  9 października (Piątek
  godz. 12.00,
  Szkoły w Krakowie i okolicznych miejscowościach Warsztaty literackie dla młodzieży prowadzone przez gości festiwalu.

  - godz. 17.00,
  Klub „Drukarnia w Podgórzu”, ul. Nadwiślańska 1 Rozmowa o przyszłości krytyki literackiej: Czy papier przegra z siecią? 
  Udział biorą: Jerzy Franczak, Piotr Kofta, Juliusz Kurkiewicz i Joanna Wojdowicz. 
  Prowadzenie: Mariusz Czubaj.

  - godz. 18.00,
  Rozmowa: Co nowego w młodej polskiej literaturze?
  Udział biorą: Jakub Beczek, Robert Ostaszewski, Kazimiera Szczuka, Eliza Szybowicz, Agnieszka Wolny-Hamkało,.
  Prowadzenie: Marek Zaleski.

  - godz. 19.00,
  „Wielkie Nocne Czytanie − Młodzi”.
  Zaproszeni przez krytyków pisarze − Ewa Berent, Sylwia Chutnik, Tomasz Piątek, Małgorzata Rejmer i Marcin Wroński − czytają swoje utwory.

  - 10 października (Sobota) 
  godz. 12.00,
  Willa Decjusza, ul. 28 lipca 17a 
  Uroczystość wręczenia Nagrody Kościelskich 2009.

  - godz. 18.00,
  Sala im. St. Wyspiańskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, ul. Straszewskiego 22.
  „Wielkie Nocne Czytanie – Laureaci”.
  Laureaci Nagrody Kościelskich z lat minionych (Jacek Dukaj, Marzanna Bogumiła Kielar, Ewa Lipska, Mikołaj Łoziński, Jerzy Pilch, Jan Polkowski, Tomasz Różycki, Andrzej Sosnowski) i Laureat 2009 czytają swoje najnowsze utwory.
 • Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

  Reklamy