9 i 10 maja trwać będzie Festiwal Błońskiego!

Autor: slk
News - 9 i 10 maja trwać będzie Festiwal Błońskiego!

9 i 10 maja w Krakowie odbędzie się druga edycja Festiwalu im. Jana Błońskiego, który stanowi kontynuację projektu zainicjowanego w ubiegłym roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem głównym celem jest podjęcie refleksji nad kondycją współczesnej krytyki literackiej i zastanowienie się nad rolą, jaką odgrywa ona zarówno na Uniwersytecie, jak i w innych obiegach kulturalnych.

 

Festiwal ma stworzyć przestrzeń dla dyskusji, które są kluczową formułą tegorocznej edycji. Zamierzeniem organizatorów jest ukazanie różnych relacji, w jakie krytyka wchodzi tak z czytelnikami, jak też z pisarzami. Wydarzeniem towarzyszącym dyskusjom będzie prezentacja czasopism literackich.

 

Refleksja krytyczna skupiona będzie w ramach czterech paneli dyskusyjnych, podczas których zaproszeni dyskutanci będą rozmawiać m.in. o roli, jaką odgrywa medium, poprzez które wypowiada się krytyk (pisma internetowe, duże magazyny literackie, niszowe periodyki kulturalne, czasopisma popkulturalne), o związkach między krytyką i filozofią, czy też o statusie i wpływie nagród literackich na gusta czytelników i sytuację pisarzy i pisarek.

 

W ramach Festiwalu będzie okazja do spotkania się m.in. z Jackiem Dukajem i Przemysławem Czaplińskim. 

 

Ponadto organizatorzy zaplanowali również licealistom kilku krakowskich szkół udział w warsztatach krytycznych, podczas których będą mogli poznać warsztat badawczy krytyka oraz zdobyć narzędzia do komentowania tekstów kultury. Z kolei nauczyciele będą mogli uczestniczyć w warsztacie dr. hab. Krzysztofa Biedrzyckiego, podczas którego zastanowią się nad możliwościami wykorzystania tekstów krytycznych na lekcjach języka polskiego.

 

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie: www.festiwal-blonskiego.pl

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w festiwalowych wydarzeniach.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje