Dla niej II wojna światowa trwała o wiele dłużej, niż dla większości ludzi

Autor: madak
News - Dla niej II wojna światowa trwała o wiele dłużej, niż dla większości ludzi

16 lat bezkompromisowej postawy, stawiania dobra innych ludzi ponad swoim, troski o ojczyznę – skąd wzięła siłę niezbędną do tego, aby przetrwać i pozostać człowiekiem, kiedy inni zapomnieli znaczenia słowa „człowieczeństwo”?

 

Książka pt. Niezłomna. Zachowała godność w łagrach Agnieszki Lewandowskiej – Kąkol to prawdziwa historia kobiety, która wychowała się w polskiej rodzinie na kresach wschodnich. Z domu wyniosła miłość do ojczyzny, bezgraniczną wiarę w Boga i wierność zasadom moralnym. Należała do harcerstwa, a po wybuchu wojny wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Aresztowana przez Rosjan, osadzona w więzieniu i poddawana brutalnym przesłuchaniom, przebywała w celi śmierci. Ostatecznie otrzymała wyrok 25 lat katorgi w najcięższych łagrach Syberii.

 

Gdy rozpoczyna się ta opowieść, Anna ma piętnaście lat. Dopiero co straciła najbliższą sobie osobę. Kiedy na Jasnej Górze inni modlili się o to, aby Bóg nie dopuścił do nieuchronnie zbliżającej się wojny, ona prosiła o wieczny odpoczynek dla swojej matki.

 

Harcerka, konspiratorka, więźniarka… Kobieta obdarzona siłą, którą wyniosła z polskiego, kresowego domu, z kochającej rodziny oraz z głębokiej wiary w Boga, która przetrwała w niej do końca.

 

– Co ci jest, czego ryczysz?

– Żal mi tych dzieci. Przecież nie wiadomo, kiedy znów zobaczą swoje matki. A ty, Tamara, po wyjściu z obozu pojedziesz do domu dziecka i zabierzesz swego Saszkę?

– Coś ty, głupia?! Mam przecie w domu męża.

– No to co, przecież to twoje dziecko.

– E… to już trzecie obozowe.

Annę zamurowało i nie bardzo wiedziała, co powiedzieć.

– Co tak patrzysz, jakbyś upiora zobaczyła?

– Tamara, gdzie ty masz serce?

– Serce to potrzebne takim głupim jak ty. Jakbym nie rodziła dzieci, to dawno już bym nie żyła.

– Przecież nigdy nie będziesz szczęśliwa, myśląc, że gdzieś w świecie, z dala od ciebie, żyją twoje dzieci. Los kiedyś się na tobie zemści.

– A w kibini, co ty pop, żebyś mi morały prawiła?! Znalazła się nauczycielka! Idź do diabła!

 

 

Książka dostępna jest w księgarni PLATON24: http://platon24.pl/ksiazki/niezlomna-zachowala-godnosc-w-lagrach-83826/ 

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy