Co czytają e-czytelniczki?

Autor: slk
News - Co czytają e-czytelniczki?

W tym roku Dzień Kobiet będziemy jednocześnie świętować z trwającym od kilku dni Światowym Tygodniem eKsiążki. To dobry pretekst, aby sprawdzić czy wśród wielbicieli e-booków dominują kobiety i po jakie tytuły najchętniej sięgają.

 

Obserwując trendy na świecie i dynamiczny wzrost sprzedaży e-booków, nie ma wątpliwości, że e-czytanie staje się coraz bardziej popularne. W komunikacji miejskiej coraz częściej widać osoby pogrążone w lekturze na swoich elektronicznych czytnikach. Czytnik stał się niezastąpionym towarzyszem, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie wyjścia z domu.

 

Badania czytelnictwa zaprezentowane przez Bibliotekę Narodową sprzed 2 lat nie napawają optymizmem - jakikolwiek kontakt z dowolną książką zadeklarowało wówczas zaledwie 44% badanych, po książkę sięgnęło 38% mężczyzn i 50% kobiet. Pozwala to postawić tezę, iż wśród czytelników papierowych książek dominują kobiety. Na tle badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej ciekawie wyglądają wyniki elektronicznej ankiety zrealizowanej przez Virtualo w drugiej połowie stycznia 2013. - Z naszego badania, w którym udział wzięło w ciągu kilku dni ponad 900 osób, wynika, że 38% naszych użytkowników to kobiety, a 62% mężczyźni – informuje Małgorzata Błaszczyk, Marketing Manager firmy Virtualo. - Być może kobiety są mniej skłonne do stosowania nowych technologii, ponieważ nie wszystkie mają czas i chęć, aby sięgnąć bo elektroniczną książkę. Warto jednak spróbować e-czytania, gdyż obsłużenie czytnika nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności, a może się okazać że e-booki staną się dla nas najlepszą alternatywą na spędzenie czasu wolnego czasu – dodaje Błaszczyk.

 

Patrząc z perspektywy czasu na kobiety jako czytelniczki można śmiało powiedzieć, iż przebyły one długą drogę w historii literatury zanim pojawiły się pierwsze książki pisane przez płeć piękną. W zamierzchłych czasach bowiem większość kobiet nie umiała czytać, przyjemność lektury była wówczas domeną mężczyzn. Dziś, jak pokazują badania, jest odwrotnie - to kobiety czytują więcej i chętniej, a nawet bardziej uważnie niż mężczyźni, jak wynika z ankiety przeprowadzonej na próbie 2000 dorosłych osób, z której wnioski opublikował brytyjski The Telegraph.

 

W dobie dynamicznego rozwoju nowych technologii zmienia się również podejście do książki i sposobu lektury. E-booki zyskują coraz więcej fanów, również wśród płci pięknej. Do głównych zalet książki elektronicznej, które wymieniają kobiety należy zaliczyć: mobilność, wygodę kupowania i przystępność cen.

 

Bestsellerami ostatniego kwartału, jak wskazują dane sprzedażowe Virtualo, są tytuły wpisujące się w nowy trend książki kobieciej - mianowicie literatura erotyczna czyli seria na temat przystojnego, lubiącego dominować milionera Christiana Greya, seria ze zmysłowym Crossem autorstwa Sylwii Day, czy seria erotyczna Osiemdziesiąt dni z doświadczeniami seksualnymi atrakcyjnej skrzypaczki w tle. Te książki sprzedają się również doskonale w wersji cyfrowej i raczej kupują je panie. Wygląda na to, że kobiety, które oddają się lekturze na czytnikach lubią eksperymentować z nowymi trendami w literaturze i nie obawiają się kupować odważnych tytułów.

 

- Również w kwestii technologii warto się odważyć i korzystać z nowoczesnych sposobów na wygodną lekturę – przekonuje Małgorzata Błaszczyk z firmy Virtualo.

 

Inne typowo kobiece książki, które znajdziemy na liście bestsellerów to takie pozycje jak: Irena Małgorzaty Kalicińskiej i Basi Grabowskiej, opowiadająca o relacjach między kobietami, historie i pamiętniki kobiet z innych kultur (Dziewczyna z Bagdadu, W kraju niewidzialnych kobiet), książki o macierzyństwie (Obsoletki, Język dwulatka, Projekt matka i Macierzyństwo non-fiction) oraz wiecznie żywa klasyka jak Anna Karenina Tołstoja czy Uwodziciel. Bel ami Maupassanta. Powoli kończy się moda na książki o Toskanii, Prowansji i innych pięknych zakątkach świata.

 

Czy na podstawie tego, co najchętniej czytają panie, można wysnuć wnioski o ich potrzebach? Jeżeli tak, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że kobiety być może odrobinę nudzą się w swoich związkach i chciałyby wypróbować wielu nowych rzeczy - nie tylko w dziedzinie zmysłowości, ale i podróży, idei zaczerpniętych z różnych kultur.

 

Jeśli spojrzymy na wyniki plebiscytu Bestsellery Empiku za rok 2012 w kategorii literatury, również widać, iż dominuje literatura kobieca. W kategorii literatury polskiej wygrała najnowsza powieść Katarzyny Grocholi Houston mamy problem. Natomiast w kategorii literatury obcej zwycięzcą okazał się pierwszy tom trylogii E.L. James Pięćdziesiąt twarzy Greya

 

Dzień Kobiet to dobry moment, aby znaleźć chwilę czasu dla siebie samej i spróbować przygody z e-czytaniem relaksując się po aktywnym dniu. Możliwość wyjęcia książki w dowolnym momencie i zatopienia się w lekturze w jednym z e-booków, których mieści się na czytniku nawet sto, to szansa na początek nowej, pasjonującej przygody.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy