Wisława Szymborska napisała kryminał!

Autor: slk
News - Wisława Szymborska napisała kryminał!

Nie, nie pomyliliście się. Michał Rusinek wyznał dziś w "Kontrwywiadzie" RMF FM, że podczas porządkowania spuścizny po poetce odnalazł również opowiadanie kryminalne Błysk rewolweru. Jak stwierdził sekretarz zmarłej niedawno laureatki literackiej Nagrody Nobla, opowiadanie to: "Pozostawia jeszcze trochę do życzenia", jednak - wnioskując z charakteru pisma - jego autorka mogła mieć podczas tworzenia tekstu około dziesięciu lat. - To jest raczej wczesna Agatha Christie - przybliżył treść opowiadania Rusinek. 

 

Niestety, czytelnicy nie poznają raczej opowiadania kryminalnego Szymborskiej, bowiem - zdaniem sekretarza Noblistki - nie nadaje się ono do publikacji. Najprawdopodobniej opublikowane zostaną za to jej literackie zabawy. 

- Ona oddawała się zabawom literackim namiętnie już od lat 50. I kiedy kilka lat temu wydawnictwo "a5" chciało wydać te zabawy literackie, to ona mówiła: "Ja właściwie nie umiem, no niektóre odtworzę, niektóre sobie przypomnę, ale gdzieś nie mogę tego znaleźć". No i one się znalazły i są to takie różne, bardzo zabawne rzeczy, zabawne wierszyki.

Rusinek odnalazł również niepublikowane dotąd wiersze Szymborskiej, pisane już całkiem serio. Znalazł też dawno zaginione wiersze, publikowane niegdyś na łamach pism literackich oraz mnóstwo przekładów z języka francuskiego i niemieckiego. 

 

Fundacji swego imienia Szymborska pozostawiła 3,5 miliona złotych. To dokładnie tyle, ile wynosiła przyznana jej literacka Nagroda Nobla. Już w przyszłym roku z odsetek od tej kwoty przyznana może zostać nagroda jej imienia - być może przygotowana we współpracy z jednym z banków. 

20 kwietnia ukaże się ostatni, nieukończony tomik wierszy Noblistki, zatytułowany Wystarczy. - Z około 20 wierszy, bo prawdopodobnie tyle właśnie wydać planowała, tak naprawdę ukończonych zostało 13. Książka ta  będzie skarbem literackim także w tym sensie, że będzie ona pokazywać warsztat Szymborskiej. I pierwszy raz będzie można zobaczyć, jak ona pracowała nad wierszami - zapowiada Rusinek. 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje