Najlepsze książki historyczne I półrocza 2014!

Autor: slk
News - Najlepsze książki historyczne I półrocza 2014!

Historia XIX wieku (Poznańskie), Dezerterzy (Rebis), Dyplomacja polska w I wojnie światowej (PISM), Podróż do krainy zeków (Czarne), Parabellum (Erica) i Christiane F. Życie mimo wszystko (Iskry) – to najlepsze książki historyczne I półrocza 2014 w plebiscycie Historia Zebrana!

 

Plebiscyt organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano 3 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

 

W rolach głównych

 

zekPublikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

 

W tej kategorii nagrodę jury otrzymała książka Podróż do krainy zeków Juliusa Margolina (Wydawnictwo Czarne). Lektura tej książki daje możliwość pogłębienia wiedzy o sowieckich łagrach. Inną wersję przedstawiają kaci, inną ofiary. Inna wersja "prawdy" obowiązuje na zachodzie Europy, inna w krajach postsowieckich. Jedno jest pewne: najwartościowsze relacje przedstawiają zawsze ofiary stalinowskiego terroru. – uzasadnia swój wybór Tomasz Piskorski, biorący udział w plebiscycie internauta, również głosujący na tę książkę.

 

christianeInternauci za najlepszą publikację w tej kategorii uznali Christiane F. Życie mimo wszystko autorstwa Christiane V. Felscherinow, Sonji Vukovic (Iskry). – 35 lat po ukazaniu się My, dzieci z dworca Zoo, książki i jej ekranizacji, dzięki którym Christiane F. stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, bohaterka przedstawia dalszy ciąg swojej historii. Opowiada o postanowieniu, że koniec z narkotykami, którego nie udaje się zrealizować, o więzieniu, o szczęśliwym czasie w Grecji, o walce z nałogiem, o ludziach spotkanych po drodze, o programie metadonowym, do którego została przyjęta, o swoim alkoholizmie i powrotach do heroiny, wreszcie o narodzinach Phillipa i macierzyństwie, które odmieniło jej życie. – pisze o nagrodzonej książce jej Wydawca.

 

 

dyplomacjaKategoria: Okiem badacza

 

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

 

Internauci zdecydowali się wyróżnić książkę: Dyplomacja polska w I wojnie światowej Janusza Sibory (PISM). – Takiego opracowania w polskiej historiografii jeszcze nie było. Sibora z pietyzmem odtworzył budowę polskiej służby dyplomatycznej, która miała przez dwie dekady walczyć o niepodległość kraju – komentuje wybór uczestników głosowania Michał Przeperski, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

 

historiaZ kolei wybór jury padł na książkę Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata Jurgena Osterhammela (Poznańskie). – Praca monumentalna, a ujęcie tematu bynajmniej nie podręcznikowe – i też nieprzeznaczone jednak dla osób, które wiedzy podręcznikowej nie posiadają. Książka niezwykle pobudza intelektualnie, a możliwość jej lektury sama w sobie jest motywacją do zgłębienia historii XIX wieku. Oby i inne epoki doczekały się tego rodzaju syntez! - stwierdza Agnieszka Kowalska, koordynatorka działu Recenzje w portalu Histmag.org

 

 

dezerterzyHistoria niebanalna

 

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

Nagrodę jury w tej kategorii otrzymała publikacja Domu Wydawniczego Rebis Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej autorstwa Charlesa Glassa. Książka zaskakująca pomijanym zazwyczaj tematem i pomysłowym jego ujęciem, poruszająca losem jej bohaterów. Jej autorowi udała się jakże trudna sztuka ukazania jeszcze jednego, nowego wymiaru okrucieństwa i bezduszności wojny. Co więcej, zrobił to, opierając się na bogatej podstawie źródłowej, łącząc atrakcyjność formy z rzetelnością badawczą. - opowiada o zwycięskiej publikacji Roman Sidorski, redaktor portalu Histmag.org.

 

parabellumZ kolei internauci wyróżnili książkę Parabellum (#1) Prędkość ucieczki Remigiusza Mroza (Wydawnictwo Erica). – Czytelnik zanurza się w rwący potok wydarzeń, by obserwować poczynania garstki żołnierzy cudem ocalałych z ataku Luftwaffe, razem z nimi wyrusza w głąb ojczyzny, by po chwili... dołączyć do trójki uciekinierów, ratujących się ucieczką na zachód. Wojnę widzimy nie tylko z perspektywy małej grupki polskich żołnierzy, czy uciekających Warszawiaków, ale obserwujemy także jej wydarzenia oczami młodego kapitana Wehrmachtu. Wciągające wątki, szybki bieg wydarzeń i bezpośredni język sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. – uzasadnia swój wybór Małgorzata Orzech, internautka biorąca udział w plebiscycie.

 

Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2014 roku, wystartuje jesienią.

 

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Targów Książki w Krakowie.

 

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy