Transatlantyk 2007

Autor: zorza
News - Transatlantyk 2007

Transatlantyk jest doroczną nagrodą Instytutu Książki przyznawaną wybitnemu popularyzatorowi literatury polskiej za granicą. Uroczystość jej wręczenia odbędzie się 15 czerwca w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jej pierwszym laureatem w 2005 r. był Henryk Bereska, tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, w 2006 roku otrzymał ją Anders Bodegard, tłumaczący na język szwedzki.

W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz trzeci. Nagrodę stanowi 10 tys. euro oraz statuetka autorstwa Łukasza Kieferlinga.

W tym roku zgłoszono 75 kandydatów z 31 państw. Przeważają zgłoszenia z Europy, najwięcej napłynęło z Francji i Niemiec. Wpłynęły kandydatury ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Chin, Korei Płd., Kuby, Kazachstanu, Izraela i Australii. Wśród zgłoszonych w tym roku kandydatur są przede wszystkim tłumacze.

Wśród kandydatów są także redaktorzy i dziennikarze pism literackich, krytycy, wydawcy polskich książek i inicjatorzy całych serii wydawniczych, pomysłodawcy i realizatorzy znanych i cenionych w ich krajach radiowych programów kulturalnych, także twórcy stron internetowych poświęconych literaturze polskiej. Ważną grupę stanowią badacze polskiej literatury oraz wykładowcy języka i kultury polskiej na zagranicznych uniwersytetach.

Tegoroczne wręczenie nagrody poprzedzone zostanie drugim seminarium dla wydawców zagranicznych organizowanym przez Instytut Książki. Jego celem jest prezentacja współczesnej literatury polskiej i zachęcenie zagranicznych oficyn do jej wydawania w tłumaczeniach. Do Krakowa zaproszeni zostali wydawcy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, a więc z krajów o największym oddziaływaniu na światowe rynki wydawnicze. W związku z przygotowaniami do Roku Polskiego w Izraelu w 2008/2009 zaproszono dużą grupę wydawców z Izraela.

W tym roku honorowy patronat nad uroczystością wręczenia Transatlantyka objął Prezydent RP Lech Kaczyński.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy