Tadeusz Różewicz doktorem honoris causa ASP we Wrocławiu

Autor: zorza
News - Tadeusz Różewicz doktorem honoris causa ASP we Wrocławiu

Wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz, zostanie doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - zdecydował w środę senat uczelni.

Uroczystość nadania doktoratu odbędzie się 8 października 2007 r. w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego podczas inauguracji roku akademickiego wrocławskich uczelni artystycznych - poinformował PAP Piotr Osowicz, rzecznik prasowy ASP we Wrocławiu.

Uroczystości nadania doktora honoris causa Różewiczowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowywana wystawa i okolicznościowe, upamiętniające to wydarzenie wydawnictwo.

Twórczość Tadeusza Różewicza została przetłumaczona na ponad 20 języków. Już pierwszy tom poezji Różewicza, wydany w 1947 r. "Niepokój", został entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i krytyków. Inne tomy poezji Różewicza, to "Równina", "Formy", "Rozmowa z Księciem", "Nic w płaszczu Prospera", "Twarz trzecia". W 2001 r. ukazał się tomik "Nożyk profesora", rok później - "Szara strefa", w 2004 r. - "Wyjście".

Jest autorem znanych dramatów: "Kartoteka", "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu". W dorobku Różewicza znalazły się także tomy prozy ("Wycieczka do muzeum", "Śmierć w starych dekoracjach", "Przygotowanie do wieczoru autorskiego"), scenariusze do filmów wyreżyserowanych przez jego brata Stanisława Różewicza ("Miejsce na ziemi", "Drzwi w murze", "Opadły liście z drzew").

Za granicą ukazało się - w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata - około 50 wyborów jego wierszy. Wymieniano go jako kandydata do literackiego Nobla. W 2000 r. książka Różewicza "Matka odchodzi" otrzymała literacką nagrodę NIKE.

Od 1968 r. Różewicz mieszka we Wrocławiu. Publikuje głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu".

Różewicz jest m.in. laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (2000), "Złotego Berła" (2006)- nagrody ustanowionej przez Fundację Kultury Polskiej. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996). Poeta jest m.in. doktorem honoris causa uniwersytetów: wrocławskiego, gdańskiego i śląskiego.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy