Spotkanie z jazzem w tle...

Autor: kwojcik
News - Spotkanie z jazzem w tle...

Miłośników jazzu nie może zabraknąć na spotkaniu poświęconemu książce Stanisława Danielewicza "Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010".



29 stycznia o godz. 16:00 w kawiarni Tea-tralna w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się prezentacja wspomnianej publikacji oraz koncert jazzowy. Tego popołudnia wystąpi Alicja Kubica (autorka wielu zdjęć, które znalazły się w "Jazzowisku Trójmiasta..." i zostaną również pokazane w kawiarni Tea-tralna). Na fortepianie będzie jej akompaniował autor tej książki - Stanisław Danielewicz. Pojawią się także inni muzycy z kart prezentowanej publikacji.



Wstęp wolny



"Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010" to niewątpliwie cenna publikacja na polskim rynku wydawniczym. Żaden pisarz nie stworzył dotąd książki, która obszernie opisywałaby środowisko jazzowe Gdyni, Gdańska i Sopotu.


W swojej najnowszej książce "Jazzowisko Trójmiasta..." Stanisław Danielewicz podejmuje wyzwanie przenicowania wszelkich dostępnych w Polsce opracowań, dotyczących historii jazzu pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym, zgodności z historią, która wyrastała równolegle z działań wielu osób, a nie tych kilku czy kilkunastu, wymienianych nagminnie we wszystkich dotychczasowych opracowaniach.



Chociaż publikacja ta jest efektem wieloletnich badań, to jednak błyskotliwy sposób przekazu odbiega od typowych opracowań naukowych i monotonnych studiów specjalistycznych. To nie jest tylko chronologiczna opowieść o uczestnikach Jazzowiska, ale swego rodzaju niezwykła tkanina. Autor splótł ją misternie z faktów historycznych oraz prasowych recenzji płyt, wywiadów z muzykami, sprawozdań z koncertów w klubach i podczas festiwali.



Bogactwo i różnorodność przywoływanych materiałów źródłowych pozwalają czytelnikowi zaoszczędzić czasu na wertowanie ogromnej liczby gazet zarówno muzycznych, jak i lokalnych w poszukiwaniu wiadomości o trójmiejskim jazzie od 1945 roku do 2010 roku. Ogromnym atutem książki są zdjęcia m.in. uczestników Jazzowiska, artykułów przywoływanych w tekście, a nawet programów i afiszy koncertowych. Rozbudowany spis treści oraz indeks nazwisk umożliwiają szybkie odnalezienie potrzebnych informacji.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy