Niezwykły "Tryptyk muzułmański" Tariqa Alego

Data: 2015-09-21 13:38:55 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Niezwykły

Wydawnictwo Lambook poleca "Kwintet Muzułmański" - bestsellerowy, wielokrotnie nagradzany i przetłumaczony na kilkanaście języków cykl powieści historycznych Tariqa Ali o losach muzułmańskich władców i arystokratów. Każdy z tomów to fascynująca opowieść o władzy, wielkich namiętnościach, zdradach i marzeniach, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń. Epicki rozmach serii sprawia, że jest ona porównywana do "Trylogii kairskiej" Nadżiba Mahfuza.







W cieniu drzewa granatu to bestsellerowa saga o przełomie epok, lojalności, zdradzie, utraconej miłości i rodzinnej tajemnicy. 

 

Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów, chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca.

 

Tariq Ali snuje opowieść o rodzinie arabskich arystokratów, którzy w obliczu zagłady własnej cywilizacji muszą dokonywać dramatycznych wyborów. Od decyzji ʿUmara Ibn Farida, głowy rodu Al-Hudajl i przywódcy społeczności muzułmańskiej, zależy życie nie tylko jego rodziny, lecz także wszystkich jego poddanych. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić za wierność własnej tradycji? Co wybrać, gdy wybierać trzeba między życiem a szacunkiem dzieci, przyjaciół, podwładnych? 

 







- Powieść na miarę naszych czasów. - Edward W. Said



Kair, rok 1181. Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina - potężnego władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące, podczas których towarzyszy Saladynowi, poznaje jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, a zarazem uczestniczy w życiu dworu, haremu i armii. By wykonać powierzone mu zadanie i nie stracić przy tym życia, Ibn Jakub musi nauczyć się funkcjonować w niezwykłym dla siebie świecie zakulisowych rozgrywek o władzę, manipulacji dworskich urzędników i haremowych intryg.

Fascynująca powieść historyczna osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna i rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku oraz Jerozolimy. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza nie tylko realia wypraw krzyżowych i przetasowań na dworach muzułmańskich władców, ale również skomplikowane relacje międzyludzkie.      Z epickim rozmachem przedstawia barwną galerię postaci historycznych i fikcyjnych, z których każda ma swoje tajemnice, ambicje, namiętności i słabości. 





 

Ali tka misterną sieć opowieści, które pomysłowością i fantazją dorównuje "Baśniom 1001 nocy". - „The Times”

 

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara. Jest rok 1899 i ostatnie mocarstwo islamskie chwieje się w posadach. W czasach nieuniknionych przemian i kształtowania się nowego porządku świata tylko ona wydaje się niezmienna - kobieta z kamienia, kamienny posąg, stojący od wieków w pałacowym ogrodzie. Czy ta niema powiernica sekretów całych pokoleń osmańskiego rodu zdoła pojednać zwaśnionych krewnych?


Burzliwe dzieje rodziny, której losy od pięciuset lat splatają się z losami Imperium Osmańskiego, stanowią odzwierciedlenie historii tego wielkiego kraju, z jej okresami świetności i upadku. Spotkanie wszystkich członków rodu w dawnej posiadłości staje się okazją nie tylko do bolesnej analizy wzajemnych konfliktów, ujawnienia głęboko skrywanych sekretów i poznawania na nowo bliskich sobie osób, lecz także do żarliwych dyskusji o przyszłości osmańskiego państwa i kultury. To pełna pasji opowieść o wielkich namiętnościach, zdradach i straconych marzeniach, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń.







Wspaniale i żywiołowo opowiedziana historia o intrygach, miłości, rebelii i manipulacji.„The Guardian”

 

Palermo, rok 1153. Sycylię, znajdującą się pod panowaniem Rogera II – najbardziej wschodniego ze wszystkich chrześcijańskich władców – wciąż jeszcze licznie zamieszkują muzułmanie. Pomimo przychylności króla i jego oddania kulturze arabskiej, ich los na Sycylii jest przesądzony. Gdy staje się jasne, że współistniejące dotąd światy islamu i chrześcijaństwa nie mogą dłużej przetrwać w harmonii, Muhammad al-Idrisi, nadworny kartograf i przyjaciel władcy, musi opowiedzieć się po jednej ze stron. Rozdarty między bliskim przywiązaniem do sułtana a lojalnością wobec swoich współwyznawców, szuka zapomnienia w ramionach dawnej ukochanej. Okazuje się jednak, że odzyskanej miłości brak dawnego żaru, rodzinna idylla to fikcja a przed trudnymi wyborami nie można uciec.

Sułtan z Palermo to historia życia i namiętności średniowiecznego geografa Al-Idrisiego wpisana w unikalną scenerię dworu w Palermo oraz konflikt muzułmańsko-chrześcijański dwunastowiecznej Sycylii. Napisana z epickim rozmachem powieść historyczna, która mieni się wielością wątków i bogactwem opisów jest przede wszystkim uniwersalną opowieścią o wolności, lojalności, miłości i poświęceniu.







Błyskotliwa, energetyzująca i cudownie kąśliwa książka. - „Daily Mail”

 

Niezwykła, pełna zaskakujących anegdot, retrospekcji i charakterystycznego humoru historia cynicznego pisarza Dary i ekscentrycznego malarza Platona - przyjaciół rozdzielonych przez los i połączonych na nowo obietnicą sprzed lat. Przygotowując się do napisania biografii Platona, Dara wyrusza w podróż z Lahauru do Londynu i z Paryża do Pekinu, wydobywając na światło dzienne dawno zapomniane wydarzenia i epizody z życia osobliwego artysty, które okazują się być w równym stopniu nieobyczajne, co fascynujące. Aby zrozumieć jednego człowieka, Dara musi podjąć próbę zrozumienia kraju, z którego obaj pochodzą a także zmierzyć się ze swoją własną przeszłością.

Noc Złotego Motyla to piąta i ostatnia część popularnego i wielokrotnie nagradzanego Kwintetu Muzułmańskiego, której akcja - w odróżnieniu od poprzednich tomów serii - rozgrywa się w czasach współczesnych. Tariq Ali w mistrzowski sposób łączy w powieści wątki fabularne z najnowszą historią Pakistanu oraz kwestią chińskich muzułmanów. Wyraziste postacie, polityka, religia, przyjaźń, namiętność i satyra to barwny przekładaniec stanowiący kwintesencję Nocy Złotego Motyla. Niezapomniana, wspaniała lektura.

 

tariq

 

 

Tariq Ali (ur. 1943 w Lahore) – Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, absolwent Oxfordu, pisarz, politolog, filozof i reżyser. Autor kilkunastu książek poświęconych historii powszechnej i polityce oraz licznych scenariuszy filmowych i teatralnych. Redaktor naczelny magazynu „New Left Review” i publicysta związany z „The Guardian” oraz BBC Radio.  

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje