Światowy Dzień Książki - w Warszawie trwa przez cały maj!

Autor: slk
News - Światowy Dzień Książki - w Warszawie trwa przez cały maj!

Na dziś przypada ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto w Warszawie zaczęło się już wczoraj i będzie trwało przez cały maj. Wszystko za sprawą niedzielnej gali Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i dwóch wielkich wydarzeń poświęconych literaturze, które odbędą się już niebawem. 

 

Kwiecień miesiącem książki

Wczoraj podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W kategorii „Proza” nagrodę otrzymał Jarosław Mikołajewski za książkę Rzymska komedia (Agora), w kategorii „Poezja” uhonorowano Jacka Łukasiewicza za tomik wierszy Stojąca na ruinie (Biuro Literackie). Małgorzata Strzałkowska zwyciężyła w kategorii „Książka dla dzieci – tekst i ilustracje” dzięki książce Leśne głupki i coś (Bajka), a Ewa Morycińska-Dzius została nagrodzona za książkę Rozsypane fotografie (Świat Książki) w kategorii „Edycja warszawska”. W kategorii „Warszawski twórca” nagrodę piątej edycji konkursu otrzymał prof. Janusz Tazbir.

Dziś z okazji święta książki fragmenty utworów literackich będzie można usłyszeć nie tylko w księgarniach, ale także na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej, gdzie wyemitowane zostaną fragmenty audiobooków czytane m.in. przez Mariana Opanię, Borysa Szyca czy Zbigniewa Zapasiewicza. Impreza ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Literacki maj

W dniach 10-13 maja w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Książki, a dwa tygodnie później na Rynku Mariensztackim Warszawski Kiermasz Książki, który potrwa przez cały weekend, od 26 do 27 maja. Na gości obu imprez będą czekały liczne atrakcje, a jakie – dowiemy się już niebawem. 

Rąbka tajemnicy uchylił Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady, która przygotowuje Kiermasz: 

- W tym roku zabierzemy warszawiaków w wyjątkową podróż po specjalnych strefach tematycznych, m.in.  fantazji i komiksu. Mariensztat na ten dzień zamieni się w przyjazny dla dzieci i rodziców świat, po którym przewodnikami będą literaccy bohaterowie.

Tegorocznej edycji Kiermaszu towarzyszyć będą warsztaty, wykłady, spotkania autorskie oraz spektakle sceniczno-muzyczne. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą laureaci Warszawskiej Nagrody Literackiej. Rynek na Mariensztacie to miejsce wyjątkowe, od lat związane z książką, to tu tradycyjnie mieszkańcy stolicy zasiadali z ulubioną lekturą w dłoni. Teraz mamy szansę powrócić do tego chlubnego zwyczaju – zauważa Matusiak. 

Organizatorzy Targów Książki oprócz tradycyjnych stoisk wystawienniczych również szykują specjalny program dla najmłodszych, rozmowy z autorami oraz Forum Nowych Technologii.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje