Rekordy i spotkania. Relacja z drugiego i trzeciego dnia Targów Książki w Krakowie

Autor: slk
News - Rekordy i spotkania. Relacja z drugiego i trzeciego dnia Targów Książki w Krakowie

Przez najbliższe dni i tygodnie to słowo będzie zapewne odmieniane przez wszystkie przypadki. Rekord. Rekord pod względem liczby osób odwiedzających, rekordowy - być może - poetycki flash mob, rekord pod względem liczby spotkań autorskich i wydarzeń towarzyszących. Mamy za sobą trzy dni jubileuszowych, XV Targów Książki w Krakowie, a pod koniec targowych dni wielu wystawców sprawia wrażenie, jakby mieli oni za sobą cały dzień pracy "na przodku". Nie bez powodu.

 

- To dla nas bardzo udana impreza - podkreślał Paweł Głowiak (Oficyna Wydawnicza Impuls). W Krakowie mamy okazję chyba najpełniej zaprezentować ofertę naszej firmy, tu organizujemy najwięcej spotkań autorskich, tu też najczęściej spotykamy się z czytelnikami. I choć XV edycja jeszcze się nie zakończyła, to nawet na jej  półmetku mogę powiedzieć, że najpewniej wrócimy tu za rok.

 

Z Lidią Miś, właścicielką wydawnictwa Dreams, a jednocześnie - autorką Opowieści biblijnych Dziadzia Józefa, bardzo wysoko ocenianych zarówno przez czytelników w organizowanych przez nas plebiscytach, jak i przez recenzentów związanych z naszym wortalem - rozmawialiśmy podczas bankietu dla wystawców, zorganizowanego w Fortach Kleparz. Było około drugiej w nocy.

 

- Na Targach Książki w Krakowie obecni jesteśmy jako wystawcy dopiero po raz pierwszy, ale potwierdzam: to impreza szczególna. Doskonała lokalizacja stoiska, tysiące osób odwiedzających, ciepłe słowa ze strony czytelników i atmosfera niesamowitego Krakowa - wszystko to składa się na klimat tych czterech dni. Właśnie dlatego to właśnie w Krakowie miała miejsce premiera filmowego trailera powieści Sny Janusza Koryla, która dzięki głosom czytelników zdobyła tytuł "Najlepszej książki na jesień".

 

I coś w tym jest - tu nawet dyskusje z konkurencyjnymi redakcjami stawały się bardziej łagodne. - Akcja "Polećmy książki premierowi" była strzałem w dziesiątkę i Waszym wielkim sukcesem - podkreślał Piotr Stankiewicz, redaktor naczelny miesięcznika "LiteRadar". - Na wielkie uznanie zasługuje systematyczność ukazywania się kolejnych wydań Waszego pisma - odpowiadał Stankiewiczowi wydawca wortalu Granice.pl, Wojciech Polak. - Warto też zwrócić uwagę na jego popularność...

 

Akcja promocji czytelnictwa, do której zaangażowaliśmy premiera Donalda Tuska, była zresztą na ustach wszystkich, choć zorganizowaliśmy ją już ponad pół roku temu wspólnie z portalem historycznym Histmag.org

 

- Wasz serwis staje się z biegiem lat coraz bardziej opiniotwórczy - podkreślała w rozmowie Agata Dobrołęcka z wydawnictwa Wilga. - Akcja z premierem to był majstersztyk, a pomysł, by wydawcy książek nagrodzonych w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na jesień" otrzymali zgrabne, funkcjonalne stojaczki promujące laureatów jest naprawdę trafiony.

 

To fakt - stojaczki owe przez trzy targowe dni znaleźć można było na bardzo wielu stoiskach. Nagroda, którą Małgorzata Gutowska-Adamczyk otrzymała dzięki głosom Internautów, ogromnie ucieszyła popularną pisarkę. - Dziękuję wszystkim, którzy oddali swoje głosy na "Cukiernię pod Amorem". To dzięki Waszemu uznaniu i mobilizacji udało się - niemal w ostatniej chwili - zwyciężyć - mówiła autorka.

 

W sobotę, 5 listopada, w samo południew głośnikach rozbrzmiał głos Piotra Kraśki, a następnie odwiedzający wspólnie odczytali na głos wiersz Czesława Miłosza. - To wprawdzie zaprzeczenie idei flash mobu - wszak akcja nikogo nie zaskoczyła i była dużo wcześniej zapowiadana - lecz pomysł na uczczenie Roku Czesława Miłosza: przedni - skomentował Paweł Karcz, nauczyciel, który przyjechał na targi aż z Warszawy.

 

Tego samego dnia rozstrzygnięto Papierowy Ekran - konkurs na najlepszy książkowy serwis internetowy. Nagrodę internautów zdobył serwis LubimyCzytac.pl, o czym mówiło się wśród uzależnionych od Internetu miłośników literatury już od dawna. - Ten werdykt był oczywisty. Lubimy Czytać to serwis, którego statystyki są niesamowite - podkreślał jeden z blogerów po ogłoszeniu wyników. - Wiadomo było, że nagrodzą go Internauci. To najlepszy serwis stanowiący narzędzie do tworzenia wirtualnej biblioteczki. Ale równocześnie nie oferuje on czytelnikom praktycznie nic więcej i trudno, aby uznawać go za opiniotwórczy czy kształtujący gusta czytelników.

 

Sobota to dzień, gdy targi odwiedziły prawdziwe gwiazdy. Z czytelnikami spotkały się Roma Ligocka i Manuela Gretkowska, Wojciech Cejrowski i o. Leon Knabit, Krzysztof Materna i Wojciech Mann,  Graham Masterton, a także wielu innych pisarzy oraz celebrytów. Kolejki czytelników czekających na autografy niektórych gwiazd potrafiły przyprawić o zawrót głowy. Nie przyjechał natomiast Michel Houellebecq, którego udział miał być jednym z kluczowych punktów programu targów.

 

Autorzy odwiedzili również stoisko wortalu Granice.pl (F7) w sektorze Nowych Technologii. - Tylko tu możliwe są takie ciepło i rodzinna atmosfera. No i chyba tylko tu prezes firmy oraz redaktor naczelny osobiście zachęcają do kupna książki zaprzyjaźnionego autora - żartowała Agnieszka Krawczyk, autorka "Morderstwa niedoskonałego". Po niej czytelników oczekiwała Danuta Noszczyńska, autorka powieści "Luizę pilnie sprzedam", która rozlosowała również nagrody w konkursie "Manewry targowe", jakie redakcja organizowała wspólnie z wydawnictwem Mira i wydawnictwem Święty Wojciech. Zarówno laureaci, jak i odwiedzający, którzy otrzymali "nagrody pocieszenia", byli zachwyceni udziałem w rywalizacji. - No, może niektóre pytania były zbyt łatwe - docinała pani Bogusia Kiełb, która uczestniczyła w konkursie targowym także w roku ubiegłym.

 

- Niedziela, ostatni dzień Targów Książki w Krakowie, to również najtrudniejszy sprawdzian dla naszej redakcji - zapowiada Katarzyna Wójcik, zastępca redaktora naczelnego wortalu Granice.pl -  Cały czas trwać będą konkurs fotograficzny oraz konkurs "Manewry targowe". Stoisko F7 odwiedzą również Zbigniew Białas, autor "Korzeńca" (o godzinie 12:00), Dmitrij Strelnikoff, autor książki "Fajnie być samcem" (o godzinie 13:00) oraz Marta Magaczewska, autorka "Bahama Yellow" (o godzinie 14:00). O 11:00 w sali seminaryjnej numer jeden będzie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu i plebiscytu "Najlepsza książka na jesień" z udziałem znakomitych pisarzy - między innymi Dmitrija Strelnikoffa, Marty Magaczewskiej, Janusza Koryla i Zbigniewa Białasa, godzinę później poznamy wyniki konkursu na Literacki Blog Roku, a o godzinie 14:00 w seminaryjnej trójce spotkają się blogerzy, miłośnicy, fani i czytelnicy wortalu literackiego Granice.pl Znów mamy szansę, by spotkać się z Wami nie tylko na naszych internetowych łamach. Gorąco zapraszamy!

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy