Angelus na salonach

Autor: slk
News - Angelus na salonach

Podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek tradycyjnie otwarty będzie Salon Angelusa. W dniach 3-4 grudnia 2010 r. w BWA Awangarda odbędą się spotkania z finalistami tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu decyzją jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej w finale znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński „Achtung! Banditen!”, Jacek Dukaj „Wroniec”, Zbigniew Kruszyński „ Ostatni raport” i Antoni Libera „Godot i jego cień”.  Wśród finalistów z zagranicy są natomiast: Norman Manea „Powrót chuligana”, Eginald Schlattner „Fortepian we mgle” oraz György Spiró i jego „Mesjasze”.

 

 - Ta edycja jest dość wyjątkowa, ponieważ dotychczas nie było w siódemce aż tylu polskich książek. Siódemka jest też różnorodna pod względem gatunkowym. Obok tradycyjnych powieści mamy zapiski autobiograficzne i esej ( Norman Manea i Antoni Libera). Jak co roku nas, jurorów,  uderza siła prozy powstającej w Europie Środkowo- Wschodniej, choćby umiejętność tworzenia panoramy historycznej u Eginalda Schlattnera, który opowiada o XX wiecznej Rumunii. Historia powraca też w bardzo ciekawy sposób w książkach Wojciecha Albińskiego, Jacka Dukaja i Zbigniewa Kruszyńskiego. Mamy też tym razem bardzo ciekawy przypadek, kiedy cudzoziemiec, György Spiró opisuje najistotniejsze dla Polaków romantyczne spory o polskość. Te spory odżyły w Polsce z dużą siłą właśnie w tym roku, powieść o polskiej XIX wiecznej emigracji nagle stała się aktualna.  – komentuje Justyna Sobolewska z 
jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

 

Salon Angelusa będzie niepowtarzalną  okazją, by zapytać  Antoniego Liberę o Becketta, a Zbigniewa Kruszyńskiego o nietypową narrację i konstrukcję bohatera – jednocześnie agenta SB i opozycjonisty. Może autor zdradzi, czy inspirował się realną postacią... W BWA Awangarda pojawi się również Wojciech Albiński, który opisał absurd wojny z bardzo interesującej perspektywy. Natomiast na pytania o udział Mickiewicza w sekcie Towiańczyków odpowie sam György Spiró.

 

Salon Angelusa 2010, BWA Awangarda

 

Piątek, 3 grudnia :
16.00 - 17.00 Zbigniew Kruszyński
17.30 - 18.30 Wojciech  Albiński
19.00 – 20:00 György Spiró

 

Sobota,  4 grudnia:

16.00 - 17.00 Antoni Libera

 

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy