Bianka Rolando znów triumfuje!

Autor: slk
News - Bianka Rolando znów triumfuje!

Wielki sukces poznańskiej pisarki! Laureatką Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy poetycki debiut roku została – jednogłośnie – Bianka Rolando, tegoroczna laureatka Medalu Młodej Sztuki.

W Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie obradowało wczoraj jury w składzie: Krzysztof Karasek, przewodniczący oraz Marian Grześczak, Janusz Drzewucki i Sergiusz Sterna-Wachowiak – czyli wybitni polscy poeci i eseiści.

Jury zadecydowało, że tegoroczną Nagrodę Iłłakowiczówny otrzymuje „Biała książka” opublikowana przez poznańskie wydawnictwo Święty Wojciech. W swoim uzasadnieniu jury stwierdza, że jest to książka niespotykana w naszej literaturze. To debiut poetycki autorki głęboki, w swoich konstatacjach literackich nawiązujący do „Boskiej komedii” Dantego (konstrukcja książki to „Niebo – Czyściec- Piekło”). To ocena współczesności kulturowej, o tonacji ciemnej, choć nie nihilistycznej.

Bianka Rolando w swojej twórczości łączy literaturę ze sztukami wizualnymi. Za tom opowiadań „Rozmówki włoskie” otrzymała przyznawany przez „Polskę Głos Wielkopolski” Medal Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. Jako plastyczka współpracuje z Galerią Leto w Warszawie.

Wręczenie przyznawanej przez „Polskę Głos Wielkopolski” Ogólnopolskiej Nagrody Poetyckiej im. Kaziemiery Iłłakowiczówny za najlepszy książkowy debiut poetycki roku nastąpi w środę 4 listopada 2009 r., o godz. 15 w Mieszkaniu-Pracowni im. K. Iłłakowiczówny przy ul. Gajowej 4 w Poznaniu.

Głos Wielkopolski

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy