Dla kogo Nagroda im. Długosza?

Autor: slk
News - Dla kogo Nagroda im. Długosza?

W branży wydawniczo-księgarskiej uznawana jest za prestiżowy znak jakości, potwierdzający wybitną wartość danej publikacji. Ma zaledwie 30 centymetrów, ale jest warta 30 tysięcy złotych. Każdego roku statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego, bo o niej mowa, wręczana jest laureatowi Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, towarzyszącego Targom Książki w Krakowie. Właśnie poznaliśmy dziesiątkę nominowanych 15. edycji Konkursu.

 

- Wybór laureata tej Nagrody jest wyjątkowy. Nie ma bowiem głosowania. Członkowie jury starają się doprowadzić do wspólnego zdania, przekonując się nawzajem. Zazwyczaj werdykt zapada jednomyślnie. Poziom tegorocznej edycji był, podobnie jak w latach ubiegłych, wysoki. Otrzymaliśmy 50 zgłoszeń i, o ile wybór dziesiątki nominowanych był stosunkowo prosty, to do miana najlepszej publikacji pretendowały przynajmniej trzy pozycje – podsumował obrady przewodniczący jury prof. Władysław Stróżewski.

 

Oto lista nominowanych w kolejności alfabetycznej:

1. Wojciech Bałus, Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2011.

2. Andrzej Friszke, Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności, Znak SIW, Kraków 2011.

3. Małgorzata Gąsiorowska, Kisielewski, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 2011.

4. Grzegorz Janusz, Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2011.

5. Tomasz Majewski, Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna, Officyna, Łódź 2011.

6. Halina Rarot, Od nihilizmu do chrześcijaństwa. Historia i współczesność idei filozoficzno-religijnego przezwyciężania nihilizmu, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2011.

7. Jan Sowa, Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą, Universitas -Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2011.

8. Marek Szulakiewicz, Czas i to, co ludzkie. Szkice z chronozofii i kultury, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2011.

9. Janusz Tazbir, Od sasa do lasa, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2011. 

10. Krzysztof Trybuś, Pamięć romantyzmu. Studia nie tylko z przeszłości, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,  Poznań 2011.

 

W jury Konkursu zasiedli: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Jerzy Wyrozumski oraz prof. Piotr Sztompka.


Jubileusz Nagrody

Konkurs o Nagrodę im. Jan Długosza to niezależna inicjatywa kulturalna, organizowana corocznie od 1998 r., towarzysząca Targom Książki w Krakowie.  Bezpośrednim celem Konkursu jest wybór dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs zgodnie z założeniem organizatorów ma promować publikacje poważne i wartościowe, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu marketingowym, wnoszą jednak istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.

Uroczyste ogłoszenie wyniku Konkursu nastąpi 25 października 2012 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Nagrodę główną – 30.000 zł sponsorują Minister Kulturyi Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Targi w Krakowie Sp. z o.o. W ubiegłym roku laureatką Konkursu została ś.p. Hanna Świda-Ziemba za książkę Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje