Przygody Trzech Detektywów wracają!

Autor: slk
News - Przygody Trzech Detektywów wracają!

Przygody Trzech Detektywów to seria ponad czterdziestu powieści kryminalnych dla dzieci i młodzieży. Bohaterami powieści są trzej nastoletni Kalifornijczycy, Bob Abrews, Pete Crenshaw oraz Jupiter Jones, zwany Jupe. Wiele można by powiedzieć o niezwykłych talentach trzech detektywów, zwłaszcza o błyskotliwym umyśle Jupitera, niezwykłym talencie sportowym Pete czy uroku i poczuciu humoru Boba. Najlepszym świadectwem będą tutaj powieści opisujące te charyzmatyczne postacie i ich brawurowe czyny. Na razie podkreślmy jedynie, że nasi bohaterowie tworzą niedościgniony zespół detektywów. Potrafią przełożyć wrodzone umiejętności na rzecz rozszyfrowywania tajemnic przestępstw i ludzkich podłości.

 

Trzej detektywi są mieszkańcami nadmorskiej miejscowości Rocky Beach, graniczącej z legendarnym Bevery Hills, stolicą Wielkiego Świata, w której ścierają się gwiazdy filmu (Hollywood), kolosalne fortuny i … wielcy przestępcy. W tej niezwykłej scenerii zagadki kryminalne przybierają niejednokrotnie postać egzotycznych tajemnic. Jąkająca się papuga, kurczący się dom, szepcząca mumia, śpiewający wąż, nawiedzone zwierciadło, kaszlący smok - oto namiastka zagadkowych zjawisk, z którymi przyjdzie zmierzyć się trzem detektywom.

 

Od pierwszych stron powieści o przygodach Trzem Detektywów ogarnia nas dreszczyk emocji i pochłania ich niezwykły nastrój. Nerwy nie puszczą, dopóki nie znajdziemy klucza do rozwiązania zagadki kryminalnej, a przestępcy nie zostaną pojmani. Doskonale skonstruowana intryga, wartka akcja, żywy styl, pełne napięcia dialogi, a równocześnie skrzące humorem sytuacje i ironia – trudno nie polubić tych książek i nie przywiązać się do występujących w nich ekscentrycznych postaci.

 

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Przygody Trzech Detektywów stały się światowym bestsellerem. Książki z tej serii dosłownie podbiły Amerykę, a równocześnie zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, stając się w niemal każdym kraju, w którym się ukazywały, wielkim sukcesem wydawniczym. Podobnie stało się także w Polsce, gdzie Przygody Trzech Detektywów odnosiły tryumfy w latach dziewięćdziesiątych. Kariera Trzech Detektywów urwała się nagle w 2001 roku, kiedy rodzina Alfreda Hitchcocka zakazała wydawania tej serii. Dopiero po wielu latach negocjacji ze spadkobiercami wielkiego reżysera niemieckiemu wydawnictwu Cosmos udało się przekonać właścicieli praw autorskich, żeby zgodziła się na wznowienie serii w Niemczech i w Europie. Licencjodawcy zgodzili się, ale zastrzegli, żeby nie używać nazwiska Alfreda Hitchcocka. Chandler jest więc postacią fikcyjną, która pojawia się w zastępstwie za Alfreda Hichcocka. Co ciekawe, seria do dzisiaj nie może ukazywać się w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskiemu wydawnictwu Random Mouse, które stworzyło tę serię z Robertem Arthurem – twórcą postaci oraz Alfredem Hitchcockiem sygnującym wszystkie powieści, nie udało się uzyskać praw do ich wznowienia.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy